mieleeni, ettäs pitääkö paikkansa sama avioehtosopimuksessa määritellyt ehdot omaisuudesta osingonjakokirjassa eron yhteydessä yhden todistajan voimalla. Perinnönjaossa on tehty virheitä, jopa lakiasianajajien toimesta, entäs osingonjaossa. Perinönjako ei pidä paikkaansa ilman kahta todistajaa ja osingonjakokirjassa pitäs pitää paikkansa yhden todistajan turvin?? Ymmärtääkö kukaan mitä ajan takaa?
Mä lehden luin
ja juolahti
4696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minusta tuntuu että kukaan ei oikeasti ymmärrä mitä haluat kysyä.
Kun osakeyhtiö jakaa osinkoa siitä ei tehdä mitään osingonjakokirjaa eikä se vaadi mitään todistajia.
lahja-ja perinnönjaon suhteen. Vaaditaan kaksi todistajaa esim. perinnön siirtämisestä lapsille vaikka avioehto on? Siis hei, tää on uusi. Minusta voitaisiin kyseenalaistaa myös osingonjakokirja, koska meillä osinkokirjassa on vaan asianajajan miehen todistusallekirjoitus??? Onkohan se pätevä?
Onko tämä joku huono vitsi?
avioerotilanteessa asianajajan toimesta tehtävää kirjallista asiakirjaa, jossa määritellään rahat ja tavarat, sulle mulle periaatteella??? Luulisin näin olevan ja kyseessä on ositussopimus.