Onnistuuko win XP tekemään sellaisen wlan verkon, jotta kone ymmärtäisi sen lähiverkoksi pelatessa? Eli olen siis saanut pöytäkoneen ja kannettavan jakamaan tiedostoja, ja jaettua internet yhteyden ja tulostimen. Molemmat kuuluvat samaan työryhmään. mutta missä on vika kun pelit eivät tunnista tätä lähiverkoksi, olen palomuurejakin pudotellut pois päältä. modeemina tollainen wlan tukiasemma.
läppärin verkkoyhteyksissä lukee, että langaton, verkkoyhteys yhdistetty, mutta lähiverkkoyhteydessä lukee verkko kaapelia ei kytketty. liekkö tällä väliä, sillä enhän minä haluakkaan niitä kaapelilla yhteen.
Onkohan joku tuon ADSL reitittimen asetuksista väärin? pitäisikä laitteiden olla dynamic vai static?
Läppärissä
läppärin verkkoyhteyksissä lukee, että langaton, verkkoyhteys yhdistetty, mutta lähiverkkoyhteydessä lukee verkko kaapelia ei kytketty. liekkö tällä väliä, sillä enhän minä haluakkaan niitä kaapelilla yhteen.
Onkohan joku tuon ADSL reitittimen asetuksista väärin? pitäisikä laitteiden olla dynamic vai static?
Läppärissä
Vastaukset 7
Vanhimmat
olla dynaaminen. Eli osoite saadaan operaattorilta. Luultavasti adsl-modeemissasi on mahdollisuus laittaa NAT päälle ja DHCP-palvelu toimimaan, vähän tietysti vaikea sanoa koska et ole laittanut merkkiä/mallia modeemista. Verkkopelit pelaa melkovarmaa heti kun modeemi asetettu, tietysti koneissa olevat palomuurit tms. täytyy virittää kuntoon.
Joo siis modeemina toimii A-LINK RR24AP, joka on tollainen perus adsl modeemi WLan anteenilla ja 4 lähiverkko pistokkeella. En kyl saanu mistään muutettua niitä takaisin dynaaamisiks kun ne aluks niin oli... mut muuten tää kyl toimii, mut pelit ei tajua tätä lähiverkoks. palomuuritkin olen pyrkinyt sulkemaan kokeilujan ajaksi.
A-Link RR24AP Asetukset
SETUP
LAN CConfiguration, LAN group 1 valittuna USB, Ethernet, WLAN
Ethernet Switch, kaikki auto asennossa
Firewall/NAT Services, enable ruksattu
Modem, MMODE valittuna
autoPVC, nimi autoPVC, option kohdasta NAT ja Firewall valittuna, DHCP kohdasta LLC sekä Default Gateway ruksattuna
Elisa, option kohdasta NAT ja Firewall valittuna, Static Settings kohdasta LLC valittuna, kiinteä IP annettuna,
ja DNS serverien osoitteet, Mode valittuna on Bridged
ADVANCED
UPnP, enable UPNP valittuna, WAN connection: autoPVC, LAN Connection: LAN group 1
SNTP, ei valintoja
SNMP, ei valintoja
IP Qos, ei valintoja
Port Fowarding, ei valintoja, täältä voit asettaa DMZ päälle/pois
IP Filters, ei valintoja
LAN Clients, ei valintoja
LAN Isolation, ei valintoja
Bridge Filters, ei valintoja
WEB Filters, kaikki disabled
Multicast, enable valittuna, autoPVC valittuna
SStatic Routing, ei valintoja
Dynamic Routing, enable password valittuna, LAN group 1: Both, autoPVC: in, Elisa: none
Access Control, ei valintoja
WIRELESS
Setup, Enable AP valittu, SSID annettu, Hiiden SSID ei minulla, Channel B/G 6, 802.11 Mode Mixed, 4X valittu
Configuration, Beacon Period 200 msec, RTS Threshold 4096, Power Level Full, DTIM Period 2, Frag Threshold 4096
Security,none minulla, valittavissa WEP, 802.1x, WPA
Management, Access List, Associated Stations, Multiple SSID, näissä ei valintoja
TOOLS
System Commands, Save All, Restart, Restart Access Point, Restore Defaults toiminnot
Remote Log, ei käytössä minulla
User Managemen, käyttäjä nimen asettaminen ja salasanan hallinta
Update Gateway, päivitystä varten
Ping Test, testaa pingin kulkua
Modem Test, modeemin testi
STATUS
- näistä näet mitä asetuksia, liikennettä, clienttejä, kytkentöjä ja ohjelmisto versioita on purkissa.
Joo katselin noita omia modeemin asutuksia, ja huomasin että mul oli autoPVC na noi muut eri lailla, vaikka laitoin tehdas asutukset niin oli erilail...mul ei ole edelleenkään noita elisa tms juttuja... aika outoa. mut nyt on toi autoPVC ja toimii samalla tavalla kuin ennenkin, muy pelaaminen ei onnistu :(
muita eroja oli toi multicast ja UPnP, mut niidenkään päällelaittaminen ei auttanu.
Mikähän täs viel auttais kokeilla? Tosta asetuslistasta oli kyl apua, pääs vähän kattoo et onko oikeilla raitella, kiitos!
katsoa että PVC settingsissä VCI asetuksessa on arvo 100
Jeps..
Kyllä siellä oli arvona 100, mutta ei sitä olis voinu muuttaakkaan. Ongelma taitaa olla kyl sittenkin jossain muualla kuin modeemin asetuksissa. Pitäisikö windowsin itse ymmärtää wlan yhteys automaattisesti LAN yhteydeksi?
siellä windowsin verkko-ominaisuuksissa täytyy näkyä WLAN-kortille oma ikoninsa, samalla lailla kuin langalla liitettäessä.