Laatat parketin päälle

Tarkoitus olisi laatoittaa eteisen lattia laatalla. Kokoa noin 3m2. Voiko laatan kiinnittää suoraan parketin päälle, vai onko järkevää poistaa parketti.
3449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parketti pois laatan alta.

Äänestä

se on puuta ja näinollen elää kosteuden ja lämmön vaikutusesta=irroittaa laatat, jos niitä edes kunnolla saisit parkettiin kiinnitettyäkään (tai pitäisi kiinnittää kiinnitysliimoilla, ei kiinnityslaastilla.)
Yksi mahdollisuus tietysti olisi ruuvvata 6mm paksu saneeraus kipsilevy parketin päälle ja latat sen päälle, mutta se parketin poisto olisi kyllä ehdottomasti suositeltavin vaihtoehto.

Äänestä
  • näin tuumasin itsekin heti vaikka nainen olen ja mitään en tiedä..itsellä kyllä muovimatto parketin päällä:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmm kirjoitti:

Tarkoitus olisi laatoittaa eteisen lattia laatalla. Kokoa noin 3m2. Voiko laatan kiinnittää suoraan parketin päälle, vai onko järkevää poistaa parketti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu