Sony (VS.) Microsoft taistelu kiristyy:

Sonyn ex-pomo: suoritin syynä PS3-myöhästymiseen.
BBC:n haastattelussa Nobuyuki Idei, Sonyn johtaja vuodesta 1995 vuoteen 2005, kertoi oman näkemyksensä PS3:n myöhästymisestä.
Syynä ei ollut Blu-Ray-diodien valmistusongelma vaan uusi Cell-suoritin.
Samalla hän onnistui kehumaan ja sivaltamaan Microsoftia yhtä aikaa huomauttamalla, ettei Xbox 360:n kanssa ollut lainkaan tällaisia ongelmia – koska laite pohjautuu olemassa oleviin komponentteihin.
5254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Syväluotaus PS3:n nettiin.
Eurogamer on päässyt tutustumaan Playstation 3:n internet-ominaisuuksiin ja -palveluihin. Koko juttu löytyy täältä, mutta tässä muutamia yksityiskohtia:
- PS3:n selain tukee mm. Web2.0-standardia käyttäviä sivustoja (Gmail jne.)
- yhdellä koneella voi olla monia pelaajatilejä, joista yksi on 'mastertili', jonka avulla voi mm. säädellä muiden tilien ikärajoituksia tai PlayStation Storessa käytettäviä rahamääriä
- palvelut ovat täysin ilmaisia, lukuunottamatta Playstation Storesta ostettavia tiedostoja
- eli ilmaista on mm.: ääni- ja videochat, moninpelit
- USB-näppäimistöt toimivat
- PlayStation Store ja muut toiminnot ovat webbipohjaisia, kauppa muistuttaa esim. iTunes-kauppaa ja eri tavaroita voi kerätä ostoskoriin, Wallet-toimintoon säilötään rahat, joita voi sitten käyttää osteluun ja ne, sekä hinnat ovat euroina. Luottokorttitiedot tarvitaan siis ainoastaan tätä varten, ei jokaista eri peliä varten erikseen
- lapsilleen voi määrittää viikko- tai kuukausirahan, joka menee automaattisesti heidän Wallettiinsa
- pelipäivitysten ja demojen lisäksi Storesta saa myös pikkupelejä, PSOne ja PS2-pelejä, sekä todennäköisesti myös Sonyn musiikkia ja elokuvia
- tietenkin mukana on kaikki ystävä/tunnus/viestitoiminnot Xbox Liven tapaan.

Äänestä
  • ei saa minua lämpenemään tähän surkeaan floppiin sitten pätkääkään. peli ratkaisee eikä tälläiset turhat ominaisuudet. Tehoton ps3 ei tule ikinä pärjäämään x360:llalle peleissä ja niiden grafiikassa.

    Äänestä

  • pyh.. kirjoitti:

    ei saa minua lämpenemään tähän surkeaan floppiin sitten pätkääkään. peli ratkaisee eikä tälläiset turhat ominaisuudet. Tehoton ps3 ei tule ikinä pärjäämään x360:llalle peleissä ja niiden grafiikassa.

    ÄXBOXKOLMESATAAKUUSIKYMMENTÄLLA
    ÄXBOXKOLMESATAAKUUSIKYMMENTÄLLA
    ÄXBOXKOLMESATAAKUUSIKYMMENTÄLLA
    ÄXBOXKOLMESATAAKUUSIKYMMENTÄLLA

    x360:llalle = ÄXKOLMESATAAKUUSIKYMMENTÄLLALLE

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka on lopullinen voittaja?. kirjoitti:

Sonyn ex-pomo: suoritin syynä PS3-myöhästymiseen.
BBC:n haastattelussa Nobuyuki Idei, Sonyn johtaja vuodesta 1995 vuoteen 2005, kertoi oman näkemyksensä PS3:n myöhästymisestä.
Syynä ei ollut Blu-Ray-diodien valmistusongelma vaan uusi Cell-suoritin.
Samalla hän onnistui kehumaan ja sivaltamaan Microsoftia yhtä aikaa huomauttamalla, ettei Xbox 360:n kanssa ollut lainkaan tällaisia ongelmia – koska laite pohjautuu olemassa oleviin komponentteihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu