Poikani (3kk) hengittää nukkuessaan niin rauhallisesti,ja sanoisinko "varovaisesti",että en uskalla pitkäksi aikaa poistua hänen viereltään kun nukkuu!
Yötkin ovat minulle yhtä tuskaa,kun en uskalla nukahtaa kunnolla kun pitää kokoajan tarkistaa poikaa!
Olenko ylihysteerinen vai hengittääkö teidän muittenkin lapset kovin,kovin rauhallisesti.
Kun laitan käden hänen rinnalleen,tuntuu ihan hennosti kun rintakehä nousee ja laskee..
olisi kiva kuulla miten muilla on,että huolehdinko "turhaan" vai ihan aiheesta!
ja ihan asiallisia vastauksia toivon,kiitos!!
Yötkin ovat minulle yhtä tuskaa,kun en uskalla nukahtaa kunnolla kun pitää kokoajan tarkistaa poikaa!
Olenko ylihysteerinen vai hengittääkö teidän muittenkin lapset kovin,kovin rauhallisesti.
Kun laitan käden hänen rinnalleen,tuntuu ihan hennosti kun rintakehä nousee ja laskee..
olisi kiva kuulla miten muilla on,että huolehdinko "turhaan" vai ihan aiheesta!
ja ihan asiallisia vastauksia toivon,kiitos!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä on kolme poikaa, ja kaikkien hengittämistä olen joskus pinnasängyn laidalla huolehtinut.
Joskus hengitys on niin kevyttä, että on ollut pakko oman mielenrauhan vuoksi kokeilla rintakehää tai lapsen poskea.
Niin kuin aikuisellakin, lapsen hengitystapa vaihtelee univaiheen mukaan.
joskus, kun käyn yöllä jostain syystä tyttöä (8,5kk) katsomassa, niin saa tosiaan laittaa käden selän päälle tai kuunnella _ihan_ hiljaa, että sen hengityksen kuulee. ilmeisesti siinä syvän unen vaiheessa hengitys on tuollaista..? pienempänä hengityksen huomaaminen oli välillä vielä hankalampaa. tyttö on siis nukkunut omassa huoneessaan kolmen kuukauden iästä asti. aluksi kävin vielä hereillä ollessani katsomassa häntä joka kerta, kun itkuhälyttimestä kuului joku "outo" ääni, mutta nykyään osaa jo ottaa rennommin. :)
mutta sinuna en kyllä huolehtisi noin paljoa, väsytät vain turhaan itsesi. itselleni hoin mielessäni (alkuvaiheessa) tuollaisen huolestumisen iskiessä sitä, että vaikka se kuinka kammottavaa ehkä joskus onkin, niin pakko on itselleenkin antaa lupa levätä kunnolla. kätkytkuolema tms. on kuitenkin niin kovin harvinainen juttu (eikä teillä enää niin ajankohtainenkaan), eikä sitä kyllä omalla valvomisella pysty "estämään" jos se olisi tapahtuakseen.. tietysti silloin, kun lapsi on kipeänä tms., tulee tarkkailtua unta enemmän.
ja vielä sekin, että pirteänä ja levänneenä jaksaa sitten hoitaa lastansa päivällä mahdollisimman hyvin, ja myös estämään niitä estettävissä olevia vahinkoja - niitähän sattuu joskus ihan äidinkin väsymyksen takia. :)
Kiitos kovasti! Marya,sulla on usein tällä palstoilla hyviä vinkkejä.Olen nukenut niistä varmaan kaikki.Kiitos sulle=)
Yks juttu vielä,mitä terkotit ettei kät.kuolema ole meillä niin aiheista? (vai mikä se sana olikaan)
Kiitos jos vielä viitsit vastata=)
käpy:n sivuilla on muistaakseni lisätietoa asiasta, jos haluat siihen perehtyä ja sitä kautta saada mielenrauhan..:)