Kysy kansanedustajilta, niin kuin he tekevät. Voit ehkä sada vastauksen:
http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=1289
http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=1289
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei kaikki isät ole huonoja,mutta isyys ei saisi olla vain paperilla.Se olisi teoilla ansaittava,pelkkä elatusmaksujen maksaminen ei korvaa isyyttä lapsille!
On olemassa hyviä äitejä,sekä hyviä isiä...myös hyviä etävanhempia.
Nykyään yhä useammin tuon huoltajuuden saa myös isä.Se ei ole/eikä saa olla sukupuolisidonnaista!
Harvemmin vaan kukaan mies sitä yksinhuoltajuutta todella tahtoo...onhan niin paljon helpompaa viettää
huolettomampaa arkea,ilman lapsia!
Vanhemmat, jotka haluavat olla lastensa elämässä mukana, mitätöidään. Tilalle tulevat joko sosiaalityöntekijät tai heidän valitsemansa "OIKEAT" vanhemmat, jotka saavat laiminlyöjä heille sijoitettuja lapsia.
Nämä isät ovat tehneet aktiivisesti työtä tuodakseen tämän ongelman esille.
Nälkälakkolainen lopetti lakkonsa:
http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=1204&start=30
mitätöineet ja halventaneet huosta- sekä yh-äitejä ja heidän kirjoituksiaan.
käyttää myös riitaisissa erotilanteissa?
pitäisi kyllä parantaa monelta muultakin osin, eikä vain lapsi-isä suhteen kannalta.
Väitteen siitä, että suurin osa huostaanotoista on aiheettomia, pystyn minäkin allekirjoittamaan. Lähipiiri pitäisi aina kartoittaa ennen huostaanottoa! On ehdottomasti lapsen edun mukaista tulla sijoitetuksi ennestään tutun ja turvallisen ihmisen luo vieraiden ihmisten sijasta, jos huostaanotto todella on välttämätöntä.
Ja edelleen avohuollon tuki on avainasemassa ennen huostaanottoa! Päihdeperheiden turha tukeminen saa jäädä vähemmälle, jos vanhemmat eivät osoita halua raitistumiseen. Tuen järjestäminen on aloitettava lasten ja nuorten riittävästä terveydenhuollosta, alkaen riittävästä lääkäreiden koulutuksesta aina lasten tutkimus-, kuntoutus- ja hoitopaikkoihin asti. Tuo pitäisi olla jokaisen suomalaisen kansalaisoikeus, mutta lasten kohdalla terveyshuolto on puutteellista ja lisäksi sitä kutsutaan perheen avohuollon tueksi.
Henkisen ja fyysisen hyvinvoinnin lisäksi on jokaisella lapsella oltava myös oikeus riittävään aineelliseen toimeentuloon. Myös yksityisten ihmisten taholta tuleva lapsivihamielisyys tässä asiassa on yhteiskunnassamme käsittämätön ilmiö.
Lasten ja nuorten hyvinvointi on taattava myös tarhoissa ja kouluissa. 90-luvun alussa alkanut budjettien alasajo noiden laitosten kohdalla on käännettävä nousujohteiseksi! Kyllä Suomella on vara järjestää pienimpien kansalaistensa elämä elämisen arvoiseksi, kun vain halua sen toteuttamiseen jostain löytyisi.
nostaa kunnolla julkisuuteen aiheettomat huostaanotot, lasten terveydenhuollon ja lapsiperheiden aseman? Tai edes jotain noista.
Aiheettomien huostaanottojen reilu käsittely julkisuudessa on nyt ihan liikaa vaadittu, tottakai.
tulevaisuuden ihmisen:
http://luomu.741.com/
"... sosiaalitoimet synnyttävät ja ylläpitävät laitonta mielenterveys- ja rikosrekisteriä."
Eikös tuo ole rikos?! Näistä erilaisista rekistereistä, joihin ihmisten tietoja on kerätty, on ollut muutaman kerran iso mekkala.
Mutta sossuko saa pitää rekisteriä ilman, että kellään on oikeutta siihen mitenkään puuttua?
tahallaan/vahingossa tehnyt henkilöstä paikkansa pitämättömän kirjauksen, on se asianomaisen vaatimuksesta oikaistava, MUTTA VÄÄRÄ KIRJAUS EI PYYHKIYDY KOSKAAN POIS vaan se jää ikuisesti näkymään ja uusi kirjautuu sen alapuolelle.
Mutta onko heillä näiden kirjailujensa LISÄKSI vielä jokin rekisteri asiakkaiden tiedoista?
oli laitettuna lakipykäläkin kohdassa
Perätön ilmianto.
Henkilörekisterilaki sanoo erittäin tarkasti, millaisia ja minkälaatuisia asioita sisältäviä rekistereitä
kukakin saa ja voi pitää.
Käykää Tietosuojavaltuutetun sivulla.
Kyllähän joku viisas ja taitava lakimies saa tuon laittomien rekisteritietojen ylläpitämisen loppumaan. Vaatii todella taitoa lakimieheltäkin
että kaikki mutu -jutut, perättömät väittet ja suoranaiset valheet
saadaan loppumaan ja poistumaan
sossujen lastensuojeluasiakasrekeistereistä.
Kun yksi asiakas lakimiehineen onnistuu vaatimuksessaan,
että tietojen on oltava oikeuden kestäviä,
etteivät lastensuojeluasiakasrekisterit voi sisältää ihmisistä totena mutu-juttuja tms. joutuvat kaikki muutkin kunnat "siivoamaan" ja toimimaan siinä asiassa samalla tavalla.
eivät edes vaivaudu siitä aina vanhemmillekaan selvää tekemään. Tietysti selkeät päihdeperhetapaukset ovat asia erikseen, mutta sitten on ihan liikaa sossujen mutu-syitä, lain vaatimaa huoltosopimusta ei ole laadittu, vanhemmat eivät ole koskaan nähneetkään syitä kirjattuna mihinkään jne.
Ja toisaalta ne syyt voivat olla ihan mitä tahansa ja muuttuvat aina sitä mukaa jos vanhemmat saavat yhdet syyt pois elämästään. Ja järjettömät hoidolliset huostaanotot ovat ihan oma luku sinänsä.
paperia olla ja pätevää sellaista.
Moni on valittanu kuinka sosku syyttää hulluksi ym. mutta lopulta (ikävä kyllä) jotkut tapaukset ovatkin ihan sitä itteesä.
Läheiset katoaa ku huomaa millanen tapaus oikeasti on. Ei sitä soskun kirjausten perusteella kukaa kaheliks muutu, etenki jos ei niistä ees tiedä.
muutu kukaan, mutta lapset voidaan silti viedä, että sossu kuvittelee jonkun pahasti sairaaksi.
Sen takia näitä asioita on ajettu uuteen lastensuojelulakiin, että JOKAISESTA sairausepäilystä on oltava ASIANMUKAINEN lääkärinlausunto ja muutkin syytteet pitää todistaa oikeiksi oikeuden istunnossa.
Sossujen mutut hittoon! Ne eivät ole päteviä, niin mielivaltaisia ne ovat!
perheelläni on soskujen touhuista järkyttäviä kokemuksia mutta niistä on selvitty. Kaheliksi eivät koskaan ole kuitenkaan leimanneet ja meillä voivat kaikki hyvin.
Yhtälailla on kokemusta ikävä kyllä myös siitä, kuinka eräs henkilö osoittautui tismalleen sellaiseksi, mitä hän oli soskun esittänyt valehdelleen.
jotka pitävät todellisia syitäkin keksittyinä. Eihän alkoholistikaan ryyppyputkensa keskellä myönnä olevansa alkoholisti, puhumattakaan säännöllisesti kerran viikossa älyn ämpäriin vetävistä. Mutta nyt ei ole kyse noista tosiasiat kieltävistä ihmisistä.
Kyse on sossun ilman riittäviä perusteitä kehittämistä epäilyistä, jopa päätöksistäkin. Kyllä ihmisillä on niin hyvä oikeusturva oltava, ettei keksittyjen syytösten takia kenenkään perhe joudu kärsimään.
Itse olen leimautunut väkivaltaiskeksi mielisairaaksi ja alkoholistiksi. Tuttavat nauroivat kun näkivät enimmäiset kirjaukset. Heistä se oli "hauskaa" (kun niin älyttömiä keksittiin)Olin töissä jossa työkaverit lääkäreitä muita, kaipa ne olisi huomanneet jos hullu olisin ja kehottaneet ottavat työterveyshuoltoon yhetyttä.
läheskään aina näissä asioissa.
Sossut ne ovat mielenterveysdiagnoosit
viime vuosina rustanneet ja that's it.
Jos joku psykiatri esittää kuinka huostaanotto ei lapselle ainakaan hyväksi ole, ei sossut piittaa siitä tuon taivaallista vaikka itse olisivat lausuntoa pyytäneet.
Jos tilaamansa paperi ei olekaan sitä mitä ovat tilauksellaan tarkoittaneet, heitetään se roskiin.
Sama käytäntö pätee asiassa kuin asiassa.