Kyllä ottaa pannuun. Päiväkodissa on hoidossa samasta perheestä useampi lapsi ja vuoronperään jollakin näistä on ollut tänä syksynä täitä. Perhe tekee shampoo pesun sille lapselle jolta täitä löytyy ja muut ovat silloin pk:ssa. Meidän ryhmän pienellä käveli kolme isoa täitä niskahiuksissa. No ongelma hoidettiin sillä kertaa. Minulla on pitkät hiukset ja aina kiinni. Päänahkaani on kutittanut useamman päivän ja illalla sieltä putosi täi. Kyllä ärsyttää, nyt vaan apteekkin ja rokulipäivä töistä. Hoitakaa vanhemmat koko perheen päät ja peskää liinavaatteet, päähineet ym.
Hoitakaa
täit pois
6705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
meillä piti kaikkien pestä shampoolla vaikka ei ollutkaan täitä kuin yhdellä.Ja kaiken lisäks vielä lasten petivaatteetkin.
yhtenä vuonna sisarusparin isosisko toi koulusta tullessaan täitä hoitolapsiini. ilmoitus kaikille kotiin. minun (eli hoitajan) kotona pestiin minun ja mieheni hiukset täishampoolla. sitten meidän sekä lasten petivaatteet, nuket ja varsinkin niiden hiukset, nallet, kaikkien varavaatteet (varsinkin varahatut) yms.
hirveä työ siinä oli, mutta en jättäisi tekemättä itse sitä, sillä pelkkä ajatuskin liikkuvista ötököistä sai ihoni kananlihalle.
niin, ja me pph:t emme saaneet korvauksia ylimääräisestä työstä. mullakin meni siihen yksi lomapäivistäni.
eniten kismittää se, että koulu, josta lapsi toi tullessaan ne, ilmoittaa ainoastaan koteihin löydetyistä täistä, muttei kukaan tarkista, mitkä perheet todella noudattavat annettuja ohjeita. lasten päitä ei tarkisteta hoitokäskyn jälkeen, ja näin laiskojen vanhempien takia kierre on jatkuva.
kai koulujenkin resursseissa... Tuossa meidän lähikoulussä on lähes 700 oppilasta. Kukahan sellaisen määrän päitä tsekkaisi? Kyllä vastuu on valitettavasti vanhemmilla, toivoa vaan sopii, että kaikki kantaisivat sen vastuun.
Kova homma oli meilläkin täiden hävittämisessä. Pestiin koko perheen päät, pakastettiin lelut ja tyynyt, vaihdettiin petivaatteet jne. Ja kaikki moneen kertaan. Päiväkodissa ei ollut löytynyt meidän lapsen lisäksi, kuin yhdellä! Missä lie sitten muhinut. Meidän lapsella oli kahdesti. Pesut tehtiin viidesti. Kaksi viimeisintä uusimmalla aineella. Tuli kalliiksi. Vaan ei meillä ollut yhtään rokulipäivää. Kun hoidot on tehty, ei töistä saa olla pois.
meiltäkin löytyi kolmisen viikkoa sitten täitä. kalliiksi tuli koko perhe pesettää, mukaan lukien koirat, meni noin 130euroa. Janyt eilen illalla huomattiin, että munia näyttääkin löytyvän vielä. Joka päivä ollaan kammattu, olen pessyt valtavan määrän pehmoleluja ja nukkeja, imuroinut patjat, vaihdellut vähän väliä vuodevaatteita. Samalla yritän hoitaa kodin, pienet lapsetja käyttää vanhinta lasta sairaalahoidoissa, harmittaa kun ei aikaa jää yhtään mihinkään. Ei tahdo saada edes kaikkia päivittäisiä tehtäviä tehtyä. vajaan 2viikon kuluttua on vanhimman muksun synttärit ja meidän hääkahvitus, tässä samassa pitäis muka tehdä kunnon siivoukset ja leipoa kaikki itse ja nyt vielä sitten niitten täitten takia tulee uudestaan lisätyötä. oon jo pitkään päässyt nukkumaan öisin vasta 3-4välillä. Täytyy vaan ajatella, että onneksi aika menee nopeasti ja tämäkin on sit pian ohi. harmi kun ei kela korvaa näitä hoitoja ja sossusta ei saa niihin apua, koska ovat reseptivapaita. muutenkin tulot on niin pienet, että ne ylittävät nipin napin toimeentulotuen rajan.
meidän isommat lapset ovat olleet perhepäivähoidossa ja joutuivat hoitajan loman takia varahoitajalle, josta hoitaja ilmoitti muutaman päivän hoitojakson jälkeen yhdellä lapsella olleen täitä. meiltä ei täitä löytynyt, mutta varmuuden vuoksi pestiin kaikki lapset sekä vanhemmat päät täishampoolla ettei täitä ilmaantuisi. tämä käytäntö meidän kunnassa.