Hei,
Onko jollakin tietoa, saako Chiang Khongin rajalta ostaa Laoksen viisumi 30 dollarilla? Joutuuko odottamaan vai saako sen heti? Vai kannattaako anoa Tukholmasta ennen matkaa? Bangkokiin emme ehdi niitä hakemaan.
Kiitos!
Viisumi Chiang Khongista?
4
2040
Vastaukset
- oli mahdollista
ostaa viisumi ja liput veneeseen laosin puolelle pikku kojusta Chiang Khongista. Tai oli niitä varmaan muuallakin, mutta yksi paikannettiin. Sen tiedän että mitä enemmän olet valmis maksamaan, sitä nopeammin sen saat. Meillä viisumit oli valmiina mutta eräs sveitsiläinen pari kävi Chaing Maissa matkatoimistossa aamulla ja sai sitten viisuminsa Chaing Kgongissa illalla vai seuraavana aamuna. Quest houden pitäjä ne sinne varmaan toi, tiedä tuota. mutta siis jos haluat nopeamman viisumin niin "leima"viisumi on saatavissa kai päivässä
- ja hinta
on about tuo mut pikku kulut voi tulla päälle kuin myös lähetys maksaisi stockikseen.
paikan päältä parempi.
heitä lonely planet järveen jo suomessa. kaikki löytyy jopa paremmin ilman sitä.- M traveller
Jos tulet Laosiin Huay Xain kautta, voit ostaa viisumit myös Laosin puolelta. Mekongin ylitysvene saapuu rajavartioasemalle mistä voit ostaa viisumin. Muistaakseni hintaa oli noin 30 USD.
Samaa mieltä LP:stä edellisen kanssa. - Nimetön
M traveller kirjoitti:
Jos tulet Laosiin Huay Xain kautta, voit ostaa viisumit myös Laosin puolelta. Mekongin ylitysvene saapuu rajavartioasemalle mistä voit ostaa viisumin. Muistaakseni hintaa oli noin 30 USD.
Samaa mieltä LP:stä edellisen kanssa.passin leimaus Laosin puolella. Passi täytyy siis mennä erikseen leimauttamaan johonkin kopperoon, ja länsimaalaisena taulapäänä itse EN leimauttanut passiani, joten Vientianesta yritettyäni Nong Khaihin en päässyt ihme kyllä läpi. Olin pari viikkoa vahingossa laittomasti maassa. Jouduin odottamaan muutaman päivän ja käymään viranomaisten juttusilla. Onneksi oli hyvä kaveri tulkkina. Ei olis mitenkään pärjännyt ilman. Maksoi aika paljon korruptoituneiden virkamiesten "palkan" maksamiseksi. Kaikki onnistuu, kunhan rahaa löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751440Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481342Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1551122Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551108- 51805
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30657