Ei tu saatanan textitys toimi koskaan!
Kun vaihtaa kanavaa, niin teksi alkaa tulla vasta minuutinpäästä, vituttaa.
Kuva menee ruudulliseksi ja pätkii. Ääni perkele paukkuu ja vinkuu, koko Helvetinkone on syvältä HANURISTA!!!
Laittakaa ne saatanan ali tai välilähettimet kuntoon! Perkele täällä maallakin pitäis nähä telkkaria kun maksetaan lupamaksut niinkuin kaupunkilaisetkin.
Kun vaihtaa kanavaa, niin teksi alkaa tulla vasta minuutinpäästä, vituttaa.
Kuva menee ruudulliseksi ja pätkii. Ääni perkele paukkuu ja vinkuu, koko Helvetinkone on syvältä HANURISTA!!!
Laittakaa ne saatanan ali tai välilähettimet kuntoon! Perkele täällä maallakin pitäis nähä telkkaria kun maksetaan lupamaksut niinkuin kaupunkilaisetkin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jotka on menestyny testeissä. Silloin kaikki toimii! kannattaisko tuosta mennä sanomaan jonnekin muualle niin olis hyötyä tuosta avautumisesta. Jos asut katvealueessa, niin kannattaa hankkia erillinen vahvistin siihen tarkoitukseen. Niitä oli ainakin joku aika siten markantalossa myytävänä..
markantalo ? Eikös sen pitäisi olla eurontalo ?
Kyllä se on aikakin siirtyä sieltä menneisyydestä näiden tavallisten taapertajien.
Antenniverkot näköjään varsin monella vanhat ja toimimattomat. Ei noita ongelmia muuten noin paljon olisi. Sitten kysellään boksin päivityksistä täällä ja kotona joku kaapelinpätkä hoitaa antennin virkaa huhuh.
Digitaalisuus vain paljastaa nämä puutteet ihmisten talouksissa ja varmasti tekstityskin pätkii siinä samalla kuin puutteellinen signaalikin.
Sitten itkeskellään täällä kuinka huonoa digi on, voi berhana sentään:)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000020482917
Nyt kysyn aivan tosissani: Mitä tarkoittaa päivitys?
Olen kuullut, että tietokonetta tarvitsee päivittää, mutta mitä se tarkoittaa ja miten se tehdään?
Olisin enempi kuin kiitollinen vastauksesta.
t: ainavaan.
jaksaisit lukea täältä noita "juttuja"
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=digiboksin päivittäminen&meta=lr=lang_en|lang_fi
On antennivahvistin ja erilaisia haravia katolle viritelty, vaan ei toimi.
Omakotitalossa asutaan, mutta mitä toi mittaaminen tarkoittaa. Kuka sen tekee ja miten?
Voipi olla kallista saada tänne maalle sellaista mittaajaa.
meillä vastaava juttu. Maalaismaisemaa en saata unohtaa.
Itse voi omakotitalossa kokeilla tehdä muutamia toimenpiteitä ilman että kukaan käy mittaamassa mitään.
Sitä voi kokeilla vaihtaa antennirasian uudempaan. Uusissa rasioissa on yleensä parempi (vähäisempi) vaimennus. Myös kaikki antenniverkon liitokset tulisi käydä läpi, etteivät ole hapettuneita.
Kun koko linja on käyty läpi antennista rasiaan saakka ja vieläkään ei toimi, kannattaa olla yhteydessä ammattilaiseen joka tekee kuntotarkastuksen antenniverkolle.
Kerrostalossa antenniverkko kuuluu tietojeni mukaan taloyhtiölle joten siellä kannattaa näissä tapauksissa ottaa yhteyttä isännöitsijään.
Ei myöskään pidä unohtaa rasian ja boxin/TV:n välistä antennijohtoa. Pahimmassa tapauksessa itse tehty ”harakiri” johto aiheuttaa heikon signaalin myötä ongelmia.
Kannattaa panostaa laadukkaisiin antennijohtoihin. Jos osaa ja hallitsee asiansa, voi myös itse tehdä laadukkaan antennijohdon.
Yleinen periaate: Jos itse ei hallitse asioita, kannattaa ne hankkia valmiina tai teettää työt asiantuntijalla/ammattilaisella.
Ei ole rasioita. Suora koksi haravasta seinänläpi antennivahvistimeen ja siitä koksi boxiin. Boxista scart telkariin.
Piuhat on laatua ja kunnossa.
Suuntaus tehty.
Saatanan heikko signaali = syrjäseutujen ongelma.
Analoginen näkyy melkohyvin, mutta digilähetys ei tule siitä samastapaikasta.
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;8224;4609
http://www.digitv.fi/