terraan?

eli mitä kaikkee voi aksulle laittaa terraan? kun en haluu et kotiloni kuori hankautuu puhki tai muuta. tartteeko se jotain valoa sinne. entä mihin kohtaan teraario pitäis huoneessa pistää? haittaako jos se on tilapaisesti paripäivää ikkunan alla vai tuleeko sinne liian kuuma tai kylmä?
6478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei tartte niin valtavasti peljätä, itselläni on mm. mangrovejuurakko, eikä hirveästi hankaillut ole..Eikä se kuori todellakaan helposti rikki mene, ainakaan aikuisilla..
Eikä valoa tarvita, hämäräeläimiä.
riippuu vähän vuodenajasta, jos ikkuna on auki talvella (?) niin ei, mutta jos kesällä niin siitä vaan..Eikä auringon mielellään pitäisi porottaa kauaa suoraan terraan..

Äänestä
  • Itelläni on Turvetta, vesikuppi, ruokakuppi, Pari koristetta. Sellane tavalline..

    Äänestä

Aksut rakastaa kuumuutta, tai ainakin lämpöä. Talvella täällä on hirvee kylmä, joten ite pidän patterin vieressä terraa.

Äänestä
  • Luonnossa afrikassa ei tosiaankaan ole kokoajan lämpötila kuin huoneenlämpötila. Eivät pidä kovasta kuumuudesta paras lämpötila on 22 astetta eli normaali huoneenlämpö riittää. En voisi kuvittellekaan pitäväni aksuja patterien lähellä niille tulee kuuma. Afrikassakin ne liikkuvat vain öisin jolloin on viileämpää jo kosteampaa joten tuon patterin voi unohtaa.

    Äänestä

  • kotilo-kaktusfani. kirjoitti:

    Luonnossa afrikassa ei tosiaankaan ole kokoajan lämpötila kuin huoneenlämpötila. Eivät pidä kovasta kuumuudesta paras lämpötila on 22 astetta eli normaali huoneenlämpö riittää. En voisi kuvittellekaan pitäväni aksuja patterien lähellä niille tulee kuuma. Afrikassakin ne liikkuvat vain öisin jolloin on viileämpää jo kosteampaa joten tuon patterin voi unohtaa.

    Jos asuisit talvella täällä ni jouvut kävellä talossa takit sun muut päällä, nukkuesakin pitää olla 3 peittoa, ehkä ajattelen aksujakin, ja patteri ei porota 500 asteen kuumuudessa.

    Äänestä

  • aaksuu kirjoitti:

    Jos asuisit talvella täällä ni jouvut kävellä talossa takit sun muut päällä, nukkuesakin pitää olla 3 peittoa, ehkä ajattelen aksujakin, ja patteri ei porota 500 asteen kuumuudessa.

    Jaa jos siellä nii kylmä on niin sitte tietysti voi olla... Tarkoitinkin tavallista huoneenlämpöö...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aksuuu kirjoitti:

eli mitä kaikkee voi aksulle laittaa terraan? kun en haluu et kotiloni kuori hankautuu puhki tai muuta. tartteeko se jotain valoa sinne. entä mihin kohtaan teraario pitäis huoneessa pistää? haittaako jos se on tilapaisesti paripäivää ikkunan alla vai tuleeko sinne liian kuuma tai kylmä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu