Hain

ja en päässyt!
Pääsenköhän kohta?
9771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuka tahansa pääsee ilman sen kummempia kriteetereitä Aerolle virolaisen yhtiön leipiin. Tosiasiassa viime haun 1500 hakijasta vain noin 800 oli jollain tapaa kriteerit täyttäviä. Loput olikin..hmm..
Mutta nyt siis kaikki pääsee, mitään tasoa ei ole, sillä kukaan järkevä ei rupea tekemään tuota työtä orjapalkalla!

Äänestä
  • Finskin emojen yli 40 000 keskivuosipalkka ei kyllä tosiaankaan ole mikään orjapalkka, eikä edes se Aeron 30% alempi... Paljon paljon vaativampia töitä tehdään paljon pienemmällä liksalla.

    Äänestä

  • LLL kirjoitti:

    Finskin emojen yli 40 000 keskivuosipalkka ei kyllä tosiaankaan ole mikään orjapalkka, eikä edes se Aeron 30% alempi... Paljon paljon vaativampia töitä tehdään paljon pienemmällä liksalla.

    Nykyiset uudet lentoemännät eivät pääse koskaan tuollaisiin palkkoihin.

    Kannattaa muistaa, että tuota keskipalkkaa nostavat 70- ja 80- luvulla palkatut lentoemännät joiden alkupalkka (suhteessa muuhun palkkatasoon) oli aivan eri luokkaa, tämä alkupalkka on sitten vuosien saatossa noussut huimasti (Suomessahan saavutetuista eduista ei tingitä) ja päälle ovat tulleet myös suuret ikälisät. Lisäksi tuo on keski- eikä mediaanipalkka.

    Toisaalta, tässä riidellään nykyisten määräaikaisten ja uusien työntekijöiden palkoista, joten on todella harhaanjohtavaa puhua koko firman keskipalkoista jossa on mukana myös vakituisten työntekijöiden palkat. Olisi kiva tietää mikä on määräaikaisten ja uusien työntekijöiden mediaanipalkka Finnairilla? Mikä se olisi jos siitä vähennettäisiin 30%?

    Äänestä

  • LLL kirjoitti:

    Finskin emojen yli 40 000 keskivuosipalkka ei kyllä tosiaankaan ole mikään orjapalkka, eikä edes se Aeron 30% alempi... Paljon paljon vaativampia töitä tehdään paljon pienemmällä liksalla.

    joka ei nyky-Suomessa ole päätähuimaava. 30.000 vuosipalkkaan pääsee 10 vuoden jälkeen. Hienonen puhuu pa..aa väittäessään aloituspalkan 27.000, keskipalkan 40.000. Ei kannata uskoa kaikkea mitä pojat syöttää!

    Äänestä

Jos osaat kaataa kahvia ja pitää vyötärön kunnossa , niin pääset töihin .

Nykyiset emot ei hallitse noita molempia , ja silti haluavat liksaa enemmän kuin siskot muisssa yhtiöissä.

Äänestä

Tule palvelemaan kanssamme!
Kaikki halukkaat ovat tervetulleita Aeron lentoemäntä-/stuerttikurssille.
Kurssit täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
Tiedustelut Kaisa Viktula

Äänestä

tietää, ettet päässyt? Sähköpostilla, puhelinsoitolla?

Äänestä

ettet päässyt? Saitko siitä jo todella tiedon ja millä tavalla?

Äänestä

asti?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Finnairin emokurssille kirjoitti:

ja en päässyt!
Pääsenköhän kohta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu