Ovatko viime keväänä valmistuneen lukiolaisen oppikirjat nyt sitten roskiin heitettävää tavaraa kun oppikirjat ymmärtääkseni on uusittu, vai vieläkö niitä jossain käytetään ja jos niin mistä saa tietää mitä kirjoja voi yrittää saada kaupaksi. :/
nimim. vino pino luettavaa.
nimim. vino pino luettavaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ne on vanhoja painoksia eli uudet kirjat pitäs olla...tosin osaa niistä voidaan vielä käyttää. Vanhaa musiikin kirjaa ainakin meidän lukiossa voi vielä käyttää. Taitaa olla koulukohtainen juttu se.
Vituttaa kyllä ihan suoraan sanottuna kirjakaupassa kun palaa helposti 150€ pelkkiin opiskelukirjoihin (paljos se markkoina olikaan?). Suomalaisesta kirjakaupasta saatu 10% alennuskaan ei oikeen mieltä ilostuttanut kun tiesi, että ens vuonna saakin sit kirjoilla heittää vesilintuja. Tulee kalliit sytykkeet juhannuksena. Enemmänkin olisi saanut laittaa rahaa jakson kirjoihin, mutta lainasin kirjastosta puuttuvia kirjoja kun rahat vaan yksinkertaisesti loppuivat kesken. Pitäähän sitä jotain syödäkkin ja muutenkin elää.. Otti kyllä pahasti aivoon ja noloa oli :< Kirjastosta sen verran, että sain muutaman vanhan painoksen tarvitsemistani kirjoista: Vanhat kirjat eivät eronneet muiden kirjoista muuta kun kannesta, sekä sisällön ulkonäöstä. Ei vuodessa mun mielestä asiat voi niin paljoon uusiutua, että pitää duunaa ihan uusi kirja, ja etteikö vanhoilla kirjoilla voisi ihan yleisesti opiskella. Helvetillistä bisnestähän se on painaa uudet kirjat ja ostattaa lukiolaisilla ne. No, saapahan jotkut ainakin rahaa elääkseen siitä. Hienoa Suomi!
Että opettajat kyllä sanoivat joidenkin aikaisempien painoksien käyvän vaikka opinto-oppaassa lukisi muuta. Riippuu tietenkin kirjasta, mutta itse käyttäisin noissa vähän omaakin harkintakykyä ja katsoisin mikä on muuttunut painoksien välillä. Jos uuteen on lisätty vain muutama esimerkki lisää ja muutettu kuvat hienommiksi, niin kyllä sitä vanhaa painosta lukisin, sanoisi kurssin opettaja mitä tahansa, jos kerran asiakokonaisuuden oppii samalla tavalla vanhastakin painoksesta.