Kepulla näyttää olevan lisärahoituksen listalla ensimmäisenä maatalouden lomitustuet, opintotuilla ei niin väliä. Jättihän Saarelaska nytkin opiskelijat ilman huolimatta saamistaan lisärahoista.
Suomi on ainoa maa maailmassa, missä on käytössä yhteiskunnan kustantamaerittäin kallis maatalouden lomitusjärjestelmä. Nyt kepulla on otsaa vaatia sinne lisää rahaa.
Suomi on ainoa maa maailmassa, missä on käytössä yhteiskunnan kustantamaerittäin kallis maatalouden lomitusjärjestelmä. Nyt kepulla on otsaa vaatia sinne lisää rahaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kovin huonoon paikkaan menisi sinnekään. Lomitusrahojen lisääminen on sitä varten, koska suuri osa maanviljelijöistä ei pysty käyttämään laissa määrättyjä lomapäiviään. Kuinka moni palkkatyöläinen jättäisi lomansa pitämättä?
yrittäjillä laissa määrättyjä lomapäiviä???
lomia pitää.Meinaatko,että se olisi hyvä kun ajettaisiin suomen maatalous alas ja kaikki ruoka ulkomailta.Niinkin voidaan tehdä,mutta silloin ei tiedetä mitä suuhun pistetään ja entä kun joku pikkanen kriisi ulkomailla toimittajillaniin suomessa ruoka loppu sillä mikään ketju ei pitäisi kalliiden kustannuksien takia kuin parin viikon varaston eli 2 bviikkoa ja kaikki loppu.
Kyllä pitäisi lomarahat laskea työtuntien mukaan varsinkin maataloudessa toimiville.Ne kun sattuu tekeen pikkasen pitempiä päiviä kuin tavallinen työläinen vaikka nyt kyllä fiksu ehdotus hallituksessa työajan nostosta.
yleensäkin miksi maatalouteen suhtaudutaan Suomessa niin kielteisesti ja kateellismielisesti. Ainakaan historiasta lähtöisin tämä ei voi olla. Tuntuu, että jokainen pienikin etuus minkä maa- tai metsätaloustuottaja saa, otetaan suoraan "tavallisen työssäkäyvän" rahapussista.
Missään muussa maailman maassa ei yhteiskunta kuistanna lomittajia maatiloille, maatalousYRITTÄJÄT hoitavat muualla lomansa itse
siitä, että suomalaisessa palkkajärjestelmässä kovin monella ei olis varaa maksaa lomittajiaan itse. Tällä turvataan lomapäivät vähempituloisille ja minimipalkka lomittajille.
lainaus kokoomuksen aloitteesta talousarvioon:
"Opintoraha ja asumislisä
Opiskelijoiden vapaan tulon rajoja nostetaan (20 %). Yliopisto-opiskelijoiden opintorahaa korotetaan ja uudistetaan maksujärjestelmää: ensimmäiset 30 tukikuukautta 259,01 € → 350 € ja viimeiset 25 tukikuukautta 259,01 € → 230 €. Ammattikorkeakouluissa opiskelevien opintorahaa korotetaan: 259,01 € → 295 €.
+ 69 miljoonaa euroa"
linkki kyseiseen aloitteeseen:
http://www.kokoomus.fi/@d4b/@Bin/1535141/Lista%20yhteisistä%20talousarvioaloitteista%20%202007%20%28tiedotusvälineet%29.doc
Miten ammattikorkeakoululaisten elämiskustannukset eroavat yliopistossa opiskelevien kustannuksista?
Aivan varmasti tuollainen aloite aiheuttaa kohua.
Itsekin olen köyhä opiskelija, mutta kyllä maataloutta harjoittavat ovat kaiken avun ansainneet.
Haluatko kaikkien maatalousyrittäjien joutuvan työuupumuksen vuoksi sairaalaan? Kuka hullu jaksaa painaa 8-16 h päivässä vuoden jokaisena päivänä? Ei YHTÄÄN lepopäivää vuodessa? Oletko oikeasti sitä mieltä, etteivät maatalousyrittäjät ole ansainneet lomaa?
Paskat työolosuhteet, paska palkka, erittäin hankala saada sairaslomia, erittäin pitkät päivät, raskas työ jne.. Eikä yhtään lomapäivää?
Haluatko ajaa maatalouden pois Suomesta?