Lopettakaa palstan väärinkäyttö!

Kyllä on lapsellista sössöttää sanojen merkityksistä täällä, kun pitäisi keskustella kirjallisuudesta.

Menkää palstalle nimeltä Kielet ja käännökset ja pohtikaa siellä tuommoisia.
7574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Otahan rauhallisesti. Eiköhän se kirjallisuus ole kuitenkin pääasia palstalla, aina tänne "maustetta" mukaan mahtuu!

Sanoista ne kirjatkin muodostuvat, joten mukava tältäkin palstalta on mielijohteita lukea! Hyvin ainakin lukijoita ja myös vastauksia nämä avaukset saaneet.

Jos oikein nyppii, voi tietenkin siirtyä toisille foorumeille tai haukkua ankarasti jokaisen viestin, joka on muuten vain mielestäsi vääränsorttinen...

(Ja mikähän oikein onkaan lapsellista?)

Äänestä

...vain hiljakseni että mitä kirjallisuuteen liittyvää omassa viestissäsi sitten oli?

Äänestä
  • Sanat kuuluvat tietysti kirjallisuuteen, mutta Suomi24:ssä on parempikin paikka tarkastella erillisiä sanoja. Mielenkiintoinen paikka, lisäksi.
    Tiede-palstalla käsitellään sanoja, sanontoja ja murteita Murteet-sivulla ja lisäksi Kielet ja käännökset-sivulla.
    Molemmat ovat hyvin "eläviä sivuja", mie suosittelen tutustumista niihin.

    Äänestä

Eli minä olen tälläinen kirjoitteleva persoona joka luetin erästä tarinantorsoani äidilläni, ja aloimme miettimään, olivatko muutamat sanat yleiskieltä vaiko vain puhekielessä käytettyjä murre-ilmauksia. Koska koko juttu lähti siitä että olin "kirjoittamassa kirjaa" (tai ainakin sorvaamassa jotain potaskaa) tuntui luontevalta sijoittaa viestini tänne kirjallisuuspalstalle.

Myönnän kyllä, että Kielet ja käännökset -palsta olisi ollut relevantimpi valinta, mutten tiennyt kyseisen palstan olemassaolosta.

En kuitenkaan voi olla hämmästelemättä, että nykyaikana kun on niin paljon pahaa, korruptiota ja dekadenssia joku todellakin jaksaa kiinnittää huomiota sellaiseen mitättömään seikkaan kuin viestien sijoittaminen oikealle palstalle.
Sinä olet todellinen onnenpekka, jollei sinulla suurempia murheita ole.

Vai paloivatko leivät paahtimeen tai läikkyikö kahvi paidalle? Sinä tulistuit, ehkä syystä, siihen sinulla on oikeus - so what :)

Äänestä
  • anteeksi pyytelet; porukathan näkyvät ihan innoissaan osallistuvan kyselyysi ja ihan hauskaa tuntuu kaikilla, -ap, olevan.

    Tiede-palstalla olevat "sananselittely"-sivut ovat tosiaan vähän vaikeasti keksittävissä, joskin mielenkiintoiset.

    Lykkyä vaan "potaskan sorvaamiseen"!

    Äänestä

huomaa, että sana sössöttää on tullut suomen kieleen liivin ja lätin kielistä baltian kautta. tästä syystä kielitoimisto suosittaa nykyään kirjoitusasuksi Zözzöttää

Äänestä

No johan on hitto jos ei saa sanoilla herkutella, olennaisin osa kirjallisuutta, vai pitäisikö olla tutkinto kirjallisuusanalyysistä, jotta rohkenee keskusteluun osaa ottaa,
etymologia on ihanaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aikuinen. kirjoitti:

Kyllä on lapsellista sössöttää sanojen merkityksistä täällä, kun pitäisi keskustella kirjallisuudesta.

Menkää palstalle nimeltä Kielet ja käännökset ja pohtikaa siellä tuommoisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu