Tiskille marssi alkuiltapäivästä siisti, keski-ikäinen mies suoraan ulkoa.
-Hei, mitä saisi olla?
-Tuplavalkovenäläinen.
-Valitettavasti en voi anniskella tuplia. Otatko ihan semmosen yksinkertaisen?
- --- (syvä hiljaisuus --- hymähdys --- kiitti ja poistui)
...oisko ollut alkoholitarkastaja?
Alkoholitarkastaja?
14
7074
Vastaukset
- ----------
Se olis tentannu sua vaikka millä vielä.. Ja lopuks se olis vielä esittäytyny.
- Melina49
Kyllä nämä tarkastajat tunnettiin melko hyvin jopa ulkonäöltä ja oltiin valpppaina.
Huhu kiiri kapakasta toiseen, että nyt ne on liikenteessä. Kaikki pahimmat kännikalat pistettin ulos "varmuuden vuoksi". Tai vietiin kahvikuppi nokan alle.
Näin ainakin Turuus menneinä vuosina. Ja kaikki näytti niin hyvältä. Jösses. - jo silloin
Melina49 kirjoitti:
Kyllä nämä tarkastajat tunnettiin melko hyvin jopa ulkonäöltä ja oltiin valpppaina.
Huhu kiiri kapakasta toiseen, että nyt ne on liikenteessä. Kaikki pahimmat kännikalat pistettin ulos "varmuuden vuoksi". Tai vietiin kahvikuppi nokan alle.
Näin ainakin Turuus menneinä vuosina. Ja kaikki näytti niin hyvältä. Jösses.Olla melko alkoholisoitunut hoikka leidi?
- Melina49
jo silloin kirjoitti:
Olla melko alkoholisoitunut hoikka leidi?
Olin ravintola-alalla työntekijänä ja todellakin näin työssäni yhtä ja toista.
Nyt oli kyse alkoholitarkastajista, ei minun alkoholin käytöstäni. FYI. - mutta
Melina49 kirjoitti:
Olin ravintola-alalla työntekijänä ja todellakin näin työssäni yhtä ja toista.
Nyt oli kyse alkoholitarkastajista, ei minun alkoholin käytöstäni. FYI.onhan sullakin alkoholiongelma, et vain kykene myöntämään sitä,eli kiellät ongelmasi niinkuin yleensä kaikki alkoholistit.
- Melina49
mutta kirjoitti:
onhan sullakin alkoholiongelma, et vain kykene myöntämään sitä,eli kiellät ongelmasi niinkuin yleensä kaikki alkoholistit.
Tämä keskusteluhan alkaa käydä todella mielenkiintoiseksi!
- ainoa ongelma minulla on tiettävästi se, että ymmärrän aika paljon henkisesti vajavaisia. - sullekin "MUTTA"
mutta kirjoitti:
onhan sullakin alkoholiongelma, et vain kykene myöntämään sitä,eli kiellät ongelmasi niinkuin yleensä kaikki alkoholistit.
Jos vielä haluat aiheesta lisää keskustella, ota yhteys [email protected]
- tärviö2
Mitä mieltä ootte jos ravintolassa työskentelee yksin henkilö jolla ei ole alkoholi tai hygieenia passia eikä alan koulutusta,ja henkilö on rikostaustainen
- jasperi
...on nykyisin sellaiset ohjeet, että tarkastustehtävässä heidän täytyy heti anniskelupaikkaan saapuessaan ilmoittautua vastaavalle hoitajalle, kertoa mistä ovat ja esittää henkilökortti. Tarkastus alkaa aina siitä. Vapaa-ajalla ollessaan ravintolassa he eivät voi antaa mahdollisesta havaitsemastaan anniskelurikkomuksesta seuraamusta.
- avaragane-84
mistä asti tämä on ollut voimassa? muistaakseni toissa talvena tarkastus sattui kun olin itse töissä.
Tarkastaja tuli pirttiin sisään, tilasi kupin kahvia, meni istumaan pöytään ja seurasi tilannetta jonkin aikaa(ehkä vajaan 30min).
Tämän jälkeen tuli tiskille, esittäytyi ja pyysi lupa paperit. Sanoi siitä mistä oli sanottavaa(tutuille asiakkaille ei tule aina sitä kuittia annettua) ja poistui paikalta... :)
- yderydr
no tuskin oli. tuotahan tapahtuu vähän väliä. alkoholitarkastaja kyllä esittäytyy ja tutkii mitat ym ja juttelee vastaavan kanssa. eli tarkastajan olemassaoloa et voi olla huomaamatta.
- festarilla kävijä
Lähdin kirjoittamaan ja toivon, että joku taho joka päättää luvista ja varsinkin alkoholiluvista Ruisrockin festivaalialuella. Ja nyt on kyse promoottoreille ja vastuun kantavista henkilöistä. Koska portilla olevat järjestyksenvalvojat ja heidän päälliköt eivät varmastikaan voi vaikuttaa asiaan. Viime vuosina viinaa virtaa sisään lähes jokaisen tulijan kassissa tai teipattu muovipulloja sekä minikrippusseja vartaloon kiinni, koska alueen vessoissa on Jeesus-teippiä valtavat määrät ja alueella oli tyhjiä viinapulloja kasapäin. Toivottavasti tänä vuonna järjestetään useampia tarkistuspisteitä portille. Koska, aiempina vuosina tarkistuspisteitä on ollut ehdottomasti liian vähän. Tarkistusten tulee olla mahdollisimman tarkkoja ja jokaiseen tarkistukseen on varattava aikaa ja tulijat tarkistettava perusteellisesti. Ei ole mikään syy tarkistaa nopeasti koska syntyy jonoa! Järjestäjille kuuluu suurien rahojen toivossa erityisesti myös SUURI VASTUU.
- cloettan
Tupla-annoksiin kuuluu tavallisesti yksi tupla-suklaapala. Jos sen tilaa tuplana, niin siinä tapauksessa patukan molemmat palat. Antaa tarkastajan mussuttaa patukkaa juodessaan.
- paikanpaalla
mihin voi antaa tietoa kun murole kanava juhannus ja kuulemma vuoden verran uuden omistajan myydään kylä mopopijille kaljaa ja muillekkin alaikäsille ..ei ole järjestyksewn valvojaa lainkaa...ei ole mitää anniskelu aluetta ne juoksee pitkin kylää kalja mukit kouras..olin itse juhannuksena katsomassa..ja tosi on......joku restaret tai restakil tai joku ostanut ja vuoden ihan villiä touhua...kännissä saa mitä vain ky pystyy edes puhuun ja tilaan...aivan hirveetä touhua..paikallinen rouva kerto et joka viikonloppu samaa niin kauan kun uus omistaja vaihtu vuosi sitten.....sinne todella alkon tarkastaj...eihän mopo pojille ja tytöille kulu viina tarjoilu........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?801552Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141014Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79912Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.95912Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51724Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141689- 53664
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48651- 77649
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51641