Hei...
Onko kellaan tietoa voiko perhe lahtea aitiysloman ja vanhempainloman aikana ulkomaille, olla esim 9kk ulkomailla ei eu maassa ja saada silti kelan aitiyspaiva ym rahan kuukausittain?
Onko kellaan tietoa voiko perhe lahtea aitiysloman ja vanhempainloman aikana ulkomaille, olla esim 9kk ulkomailla ei eu maassa ja saada silti kelan aitiyspaiva ym rahan kuukausittain?
Vastaukset 2
Vanhimmat
katos kelan sivuilta, ihan selvästi sanotaan, että on asuttava suomessa. ei väliä onko eu-maa vai ei, laki on sama.
Mitähän höpölöpötietoa tuon edellisen tieto oli? Ei sellaista ainakaan Kelan sivuilta löydy...
Jos asut Suomessa vähintään 180 päivää ennen lapsen syntymää olet oikeutettu äitiysavustukseen, äitiys- ja vanhempainvapaaseen sekä lapsilisään. Näit kaikkia tukia voit saada myös ulkomailla oleskelun ajan, jos oleskelusi on tilapäistä ja yhteiskestoltaan korkeintaan vuoden pituinen. Tuet juoksevat tässä tilanteessa suomalaiselle pankkitilillesi, eikä sinun tule siirtää kirjojasi ulkomaille, ellei kyseessä ole miehesi työkomennus, jolloin ulkomailla oleskelu käsitellään eri tavoin. Voit siis aivan hyvin matkustaa ulkomaille äitiyslomasi aikana, kunhan viivyt siellä alle vuoden, eikä matka alkaa ennen lapsesi syntymää.
Tässä suora lainaus Kelan sivuilta tilapäisen ulkomailla oleskelun ja sosiaaliturvan piiriin kuulumisen tiimoilta:
"Suomessa asuvana ja sosiaaliturvan piiriin kuuluvana pidetään ulkomailla tilapäisesti oleskelevaa henkilöä. Tällöin ulkomailla oleskelu kestää enintään yhden vuoden ajan. Ulkomailla oleskelun tilapäisyyttä arvioidaan alkuperäisen ulkomaille muuton tarkoituksen perusteella."