Paljon pahemmat murhamiehet ovat lusineet vähemmän joten on jo aika päästää Valjakkala vapaaksi. Neljä poliisia murhannut Tauno Pasanen istuin vain 13 vuotta!
Suomessa toimitaan Suomen lakien mukaan joten on käsittämätöntä että Ruotsin oikeusviranomaisilta kysytään asiasta yhtään mitään.
Valjakkala kyllä vapautuu viimeistään 2008 jolloin on lusinut 20 vuotta. Se on kohtuuttoman pitkä aika kun vertaa muihin, samanlaisiin tekoihin syyllistyneihin.
Perustuslain mukaan kaikkien pitää olla lain edessä samanarvoisia, kohdella tasapuolisesti. Jos toiset moninketaiset murhaajat pääsevät paljon vähemmällä rikotaan Valjakkalan perustuslaillisia oikeuksia.
Suomessa toimitaan Suomen lakien mukaan joten on käsittämätöntä että Ruotsin oikeusviranomaisilta kysytään asiasta yhtään mitään.
Valjakkala kyllä vapautuu viimeistään 2008 jolloin on lusinut 20 vuotta. Se on kohtuuttoman pitkä aika kun vertaa muihin, samanlaisiin tekoihin syyllistyneihin.
Perustuslain mukaan kaikkien pitää olla lain edessä samanarvoisia, kohdella tasapuolisesti. Jos toiset moninketaiset murhaajat pääsevät paljon vähemmällä rikotaan Valjakkalan perustuslaillisia oikeuksia.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Samaa mieltä. En ymmärrä mikä tekee Valjakkalasta niin poikkeusellisen monien muiden monimurhaajien rinnalla, että vankeusaika tuntuu kestävän aivan loputtomiin.
Niin ja ei tappanut edes yhtään suomalaista...
Eihän virheitä kannata toistaa. Pasanenkin tappoi myöhemmin vaimonsa. Eikä Valjakkala ole millään tavoin osoittanut halua sopeutua yhteiskuntaan. Ylimielisen oloinen gangsteri.
ja se on sovittu silloin,kun valjakkala sai luvan tulla suomeen lusimaan.Eli ruotsi päättää tai se voi vaatia valjakkalan takaisin ruotsiin istumaan se on käytäntö jos ulkomailla teet rikoksen.Kaikki on sovittu naapurimaiden kanssa jo aikoja sitten ja pelin sääntöjä on noudatettava tai ruotsi tai muu maa ei enään luovuta rikollisia suomeen lusiin vaan siellä istuvat.Norjassakin voi joutua 30 vuotta istumaan jopa!!!!!
Uuden lain mukaan elinkautisvanki voi päästä Helsingin hovioikeuden päätöksellä ehdonalaiseen. Tätä Valjakkala käyttää, ei tarvitse armonpaloja anella kansaa kosiskelevalta presidentiltä.
Joo. Milloinkas toi on tarkoitus tulla voimaan?
Vastoin yleistä luuloa, Suomessa elinkautistuomio ei ole ikinä ollut elinkautinen. Ainakin tämän vuosisadan puolella pisimpiä tuomioita taidetaan istua juurikin nyt feministi Halosen aikana.
Hihhuli-Koivisto armahteli kristityiksi ryhtyneitä tyyliin 8-10 vuodessa, ja muitakin viimeistään 13-14 vuodessa. Keskimäärin ajat olivat tällöin 12 vuotta.
1900-luvun alkupuolella ajat olivat n. 12 vuotta, ja joinakin aikoina jopa tarkalleen sen 12 vuotta ilman mitään harkinnaisuutta.
Sinänsä kannatan määrämittaisia tuomioita, oli se maksimi sitten 12 tai 15 tai 16, siitä voidaan keskustella. Tapauksen mukaan sitten tarkka vuosimäärä siihen, mutta jos heppu vaikuttaa ympäristölleen vaaralliselta, niin pyttyyn vain nykyistä herkemmin, kunnes näyttää tulleen järkiinsä.
Jammu-sedän kohdallahan tehtiin paha virhe, kun häntä ei pähkähulluna pantu pyttyyn hoidettavaksi. Sitten kun tuli vapautumisen hetki, rikottiin kaikkia ihmisoikeussopimuksia, eikä vain vapautettu häntä ajallaan, vaan venkoiltiin olikos se puolisen vuotta ylimääräistä tuomion päälle.
Lopulta Jammu sitten vietiin mielisairaalaan pakkohoitoon, ja ei tässäkään tainnut kaikki mennä pykälien mukaisesti. Jammun tapauksessa vain oli niin, ettei tainnut löytyä yhtään suomalaista, joka olisi häntä halunnut asiassa auttaa, ja riskeerata kymmeniä vuosia lapsiin sekaantunutta taparikollista. Lääkäritkin tinkivät etiikastaan hänen tapauksessaan. (Juu, niinhän he tinkivät Natsi-Saksassakin, kuten samoihin aikoihin Ruotsissa ja Suomessakin - mitä ei moni tiedä, "arvostettu" Arvo Ylppö mm. oli eugeniikan ja natsioppien kannattaja. :)
Vaan on tiettävästi Jammu lopulta vapaana ja asustelee Helsingissä, ja joissakin kouluissa on jaettu vanhemmille lappusia vapautuneesta seksuaalirikollisesta, joka liikkuu alueella. Saas nähdä, vieläko Jammu vanhoilla päivillään aktivoituu...
Tarja vaati saada Ruotsin hallituksen hyväksynnän Valjakkalan vapauttamiselle, jota ei ikimaailmassa tule. Joten voi olla, että Valjakkala joutuu tosiaan lusimaan elinkautisen, siis ihan kirjaimellisesti.
ei tuollaista sosiopaattia voi päästää vapaaksi, jos tuon elukan päästää ulos niin menee vain hetki kun taas joku pääsee hänen toimesta hengestään ja se on fakta.
saisi istua lopun elämänsä kiven sisällä niin olisi ihmisillä turvallisempaa, täytyy vain toivoa että pressalla on edes jonkunlainen järjellinen hetki kun lukee anomusta ja repii sen
tuomio Nikitan kaltaiselle ketaleelle.Vaikka kuinka tulisi yhteiskunnalle kalliiksi.Ja ainahan Ruotsi voisi osallistua kustannuksiin.Jätkä tekisi psykopaattina luultavasti uuden murhan hetimiten vapauduttuaan.
pitäis kaikki joko teloittaa tai pitää ikuisesti vangittuina.
SINULLAHA PERSOONALLINEN MIELIPIDE!
Juha on Suomen kovin kundi. Häntä pelätään ja arvostetaan vankiloissa. Saapas nähdä, mitä Juha ryhtyy tekemään, kun vapautuu. Miehessä on ainesta vaikka mihin; huippuälykkäänä pärjää varmasti kaikessa, mihin ryhtyy.
Varmasti Juha ei linnaan enää joudu. Voisipa hän mennä vaikka politiikkaan mukaan. Siellä olisi Juhalla paljonkin annettavaa.
Ääretön itsetehostuksen tarve uhoiluineen ja ulkomaalaisine nimineen kertoo, että hänellä on heikko itsetunto, ja että hän ei itse asiassa koskaan ole kasvanut aikuiseksi vaan että hän on ikuinen haivenviiksinen amiskakara.
Valjakkalan pitkä tuomio (joka toivottavasti vielä jatkuu kauan) voisi olla esimerkkinä muidenkin tapausten suhteen tulevaisuudessa. Suomessa on häpeällisen lyhyet tuomiot henkirikoksissa, ei paljon ole ihmishengellä arvoa.
Et taida olla sisälukutaitoinen.. Niinsiis tiedän, että murhaajt hirteen ja pedofiilit munattomiksi.. Kyse on länsimaisesta oikeusvaltiosta, voidaanko 'mediavankia' pitää vankilassa poliittisin syin pidempään kuin muita vastaaviin rikoksiin syyllistyneitä? Jos asiaa kysyttäisiin esimerkiksi Venäjällä niin vastaus olisi 'totta kai'. Kyse ei ole mistään kansantajuisesta 'oikeudenmukaisuudesta' joka tosin nousee vain juuri näiden 'mediavankien' tapausten yhteydessä.
Laissa ei ole määritelty elinkautisen kestoa, ELI tapaus Valjakkala voisi olla esimerkki ihan virallisesti tulevien ja nyt istuvien vankien tuomioiden pituuteen. Ja höpölöpö tämä mikään eri asia ole "mediavankien" kohdalla, asiasta on käyty yleistä keskustelua ties kuinka kauan.
Mistä tuo "Nikita" tulee, Hrutsevista,vai?
lusimaan Venäjälle.Olisi siellä vertaistensa kovien kundien joukossa jos hengissä selviäisi.
minusta ihan sama istuuko vaikka 50 vuotta. MURHAAJAT ei ansaitse vapautta ne ei ole enään edes ihmisiä, kuvotaa koko mies!
Laki on kaikille sama ja tuomiot suhteessa toisiinsa. Ulkomaalaisten tappaminen on monissa maissa jopa kunniaksi. Emme ole enää Ruotsin alusmaa, jonka takia herrakansan kansalaisten tappaminen pitäisi kostaa erityisen julmasti.
tuollaiset psykot ei edes ansaitse elämää, en minä ruotsista erityisemmin pidä, mutta en minä nyt halua että siellä tälläistä on, niin kun en mihinkään maahan tälläistä halua! ja valitettavasti laki on sama kaikille.
Valjakkala ei ollut psyko, vaan vankilaan lusimaan lähetetty rikollinen. Tietenkin kehitys on jotenkin vinksahtanut. Empatian ja inhimillisyyden puute tulee mieleen. Pitkän tuomion aikana ei ole kuitenkaan tehnyt väkivaltarikosta, kuten esim. Kanaali-Koskinen, jota ollaan yhtämittaa vapauttamassa.
Lisäksi jos tappaa ruotsalaisia, ei siitä pitäisi saada ylipitkää tuomiota. Emme ole enää Ruotsin siirtomaa. Eräänä inhimillisenä piirteenä Valjakkalan kohdalla voidaan pitää hänen selvää haluaan elää parisuhteessa. Ehkä viisas vaimo pitäisi hänet järjestyksessä.
"Ehkä viisas vaimo pitäisi hänet järjestyksessä."
Kuka JÄRKEVÄ nainen ottaa Valjakkalan tai siis, nykyisen Fouganthinen aviomiehekseen?
Psykiatri totesi aikoinaan, että Valjakkalalla on psykopaatin puutteelliset estot ja taipumus impulssien räjähtämiseen (lähde: Pohjolan poliisi kertoo 1991).
Valjakkala on naimisissa Minna-Maria Huttusen kanssa. Tämä on vaikuttanut hänen pakoihinsa. On totta, että 18 vuotta sitten häntä pidettiin psykopaattisena personaanana. Nuoria värvätään sotilaiksi, koska nuorena on sopivampi tappohommiin. Valjakkalaa ei kuitenkaan laitettu vankimielisairaalaan.
Hän tappoi 3 ihmistä, eikö hän asaitse ylipitkää tuomiota? mieti pikkasen.se on hullu psykopaatti, jolla ei kaikki ole kohdallaan.!
ensinnäkin saisin kamalan sydänkohtauksen ja sen jälkeen ottaisin nopeasti eron jos minulla joskus on murhaaja mies! huhhu. toivottavasti ei minun kohdalleni koskaan tuollaista hullua tule!
Murha on aina hirveä, mutta miksi juuri Valjakkalan pitäisi kärsiä ylipitkä tuomio (18)nuoruuden teon takia Ruotsissa, jossa hän koki olevansa takaa-ajettu eläin. Suomessa hyvin ymmärretään, että autovarkaita ja muita ei saa mennä ajamaan takaa. Tuskin kukaan edes uskaltaisikaan, kun siitä saa syytteen.
Valjakkalla oli muuten rikoskumppani Ruotsissakin, joka selvisi ilman tuomiota. Ehkä nuoruuden kiimassa uros puolusti naarasta.
Miksi muuten naiset rakastavat renttuja ja murhamiehiä niin kovin? Johtuneeko se siitä, että naisilla on niin huono itsetunto?
Miks et ole vaahtoamassa kultamurhaajan vapautumisen takia? se tappo suomalaisia saatana sentään ja on jostain Jaappaniasta. vittu mitä sitä päästään ulos 16 vuoden istumisen jälkeen. sillä on ollu jemmassa 2,5miljoonaa markkaa ja nyt se pääsee niistä nauttimaan
Valjakkala on jo suorittanut ylipitkän tuomion.
Jos 18 vuotta seisottaa kopissa, on siinä kärsimistä.
omituinen sana valinta!
en nauti ollenkaan siitä, mutta en ala osoittamaan syyttävällä sormella koska en ole perehtynyt aiheeseen!
voi olla en tiedä, mutta minä en ikänä voisi elää murhaajan kanssa, tai vielä kamalampaa perustaa perhettä sen kanssa, hyi hitto! kun jotain tekee siitä on kärsittävä, jos minä tappaisin nuorena niin varmaan istuisin vaikka 30 vuotta. murha ei vanhene koskaan, eikä pyyhkiudy mielestä pois, ja harvoin anteeksi voi antaa.