päässä tökkii ja pätkii voiko se olla osana kun imetän???välillä tuntuu että ei jaksa tätä elämää..olen kuullut joskus että imetys vie kaiken muistin onko se totta???poika 4kk ja saa osaksi kiinteää vähän joka päivä, syy ei ole vauvassa..se on kiltti nukkuu ja syö&leikkii!!!antakaa vinkkejä että millä sais pään pysymään terävänä kun lapsia on 4 muuta jota hoidan päivittäin siis omia!syön päivittäin multivita tablettaja mutta ei tunnu niistäkään apua olla päivään.;(
nyt tosissaan
tarvin vinkkejä
5610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi olla univajetta, minua aikoinaan huimas, kun imetin kuopusta ja esikoinen päätti lopettaa päiväunet, eli en pystynyt nukkumaan juuri päivällä enkä yöllä.
apua?
Kuulostaapa vähäsen masennuksen oireilta. Kannattaa ottaa olosi puheeksi neuvolassa. Masennus vaikuttaa myös muistiin (ja huomattavasti voimakkaammin kuin imetys). Jos uskot, että kysymys voisi olla siitä, muista ettei masennuksessa ole mitään hävettävää. Hoidattaisithan itsesi kuntoon, jos esim jalkasi olisi poikki.
Täältä löytyy masennustesti:
http://www.tukiasema.net/gallup/default.asp?gallupID=19
Testi on siis tietenkin suuntaa-antava ja diagnoosin voi tehdä vain lääkäri.
Oli ongelmasi masennuksesta johtuva tai ei: Voimia sinulle!
t: itse masennuksesta toipunut
...keskittymällä omaan syömiseen. Olin imetyksen avulla laihtunut useita kiloja nopeasti. Muistan tilanteen kuinka päässä lopulta selkeni kun popsin vitamiineja purkista, magnesiumia, marjoja, vihanneksia ja suklaata:) Kannattaa ainakin kokeilla. Voihan hivenainevarastot olla aika tyhjiä monen imetyksen ja raskauden jälkeen, näin ainakin oman tilanteeni arvioin. Kuulin jostain että magnesiumin puute voi aiheuttaa pohköä oloa nimenomaan imetysaikana, en tiedä sitten onko totta, mutta minulla magnesium on käytössä.
verikokeita,esim.hemoglobiinia,kilpirauhasarvoja?Varsinkin kilpirauhasvaivat aiheuttavat monenlaisia ongelmia..Soita vaikka neuvolaan ja pyydä lähete labraan.