Vahanahka

Moi! Meille saapui maanantaina eläinkaupasta kaksi undua. Tänään huomasin että naaraalla oli vahanahka muuttunut hieman rusehtavaksi ja kuivaksi.Tai luonnehtisin sen siis kuivan näköiseksi.Onko se jotenkin normaalia vai olisiko lintu jotenkin sairas? Sitten sillä on myös pään takaosassa kohta josta höyhenpeite on kadonnut noin puolen sentin alueelta.En tiedä sitten olisiko eläinkaupassa joku muu lintu nokkinut tai sitten sitten ehkä tämä nykyinen puoliso?
3483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aikuisella undunaaraalla vahanahka on ihan normaalisti ruskea ja hieman ryppyinen pesimäajan ulkopuolella ja vaalenee ja silenee jonkin verran pesimävireessä. Jos vahanokka kuitenkin on selvästi paksuuntunut, epämuotoinen tai "syyläinen" nokanpielistä ja/tai jaloista voi linnulla olla kalkkijalkapunkkitartunta ja kaipaa loishäädön eläinlääkäriltä (tällöin siis on lääkittävä kaikki samassa häkissä asustavat linnut).

Takaraivosta on todennäköisesti joku tosiaan nyppinyt, tarkkailemalla tilannetta näet onko syypää nykyinen seuralainen vai joku aiempi häkkikaveri.

Äänestä
  • Kiitti Vastauksesta.Kalkkipunkki kävi mullakin mielessä kun kuukletin nuita sairauksia. Mutta tarkkailen tilannetta.Jaloissa ei ole mitään ja se on se nokka vähän sellainen niin kuin kuvailit pesimäajan ulkopuolella olevan.Kuinka pian höyhenet kasvavat takaisin jos syypää ei ole nykyinen kumppani?

    Äänestä

  • minä vaan kirjoitti:

    Kiitti Vastauksesta.Kalkkipunkki kävi mullakin mielessä kun kuukletin nuita sairauksia. Mutta tarkkailen tilannetta.Jaloissa ei ole mitään ja se on se nokka vähän sellainen niin kuin kuvailit pesimäajan ulkopuolella olevan.Kuinka pian höyhenet kasvavat takaisin jos syypää ei ole nykyinen kumppani?

    Muutamassa viikossa nypätyt höyhenet yleensä uusiutuvat, tarkkaile alkaako paljaassa laikussa näkyä kasvavien höyhenten suojatuppien "piikkejä". Jos nypintä on jatkunut pitkään voivat höyhenten kasvupisteetkin jo vahingoittua, jolloin laikku voi jäädä loppuiäksi. Mutta nuorella undulla todennäköisesti näin ei ole vielä sentään ehtinyt käydä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Moi! Meille saapui maanantaina eläinkaupasta kaksi undua. Tänään huomasin että naaraalla oli vahanahka muuttunut hieman rusehtavaksi ja kuivaksi.Tai luonnehtisin sen siis kuivan näköiseksi.Onko se jotenkin normaalia vai olisiko lintu jotenkin sairas? Sitten sillä on myös pään takaosassa kohta josta höyhenpeite on kadonnut noin puolen sentin alueelta.En tiedä sitten olisiko eläinkaupassa joku muu lintu nokkinut tai sitten sitten ehkä tämä nykyinen puoliso?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu