Raahen lähistöltä katosi 7,5 vuotta sitten suomenajokoira. Kadotessaan koira oli 2,5 vuotias. Eräässä autiotalossa oli joku pariskunta tutkinut ympäristöä, ja olivat kurkanneet kellariin. Heidän ihmetyksekseen sieltä oli näkynyt eläimen silmät. Ensin heillä oli tullut mieleen susi, mutta kun olivat tarkemmin tutkineet, silmät olivatkin kuuluneet hyvin huonossa kunnossa olevalle suomenajokoiralle. Koira oli toimitettu Vihannin koiratarhalle. Siitä oli juttua Raahessa ilmestyvässä Raahen Seudussa. Miten koira oli joutunut vanhan, autiona olleen talon kellariin on mysteeri. Tämä alla oleva juttu oli seuraavassa Raahen Seudun numerossa:
"Kamu pääsi kotiin
Kellarista pelastettu suomenajokoira on löytänyt omistajansa.
– Aamukahvia juodessani huomasin Raahen Seudun etusivulta tutun näköisen koiran. Uskomattomalta se tuntui, sillä koira katosi meiltä seitsemän ja puoli vuotta sitten, raahelainen Visa Rautio kertoo.
Asia varmistui, kun Rautio riensi katsomaan koiraa Vihannin Koiratarhalle.
– Kutsuin koiraa nimeltä ja se reagoi heti. Näin pitkän ajan jälkeen! Kamu on sen nimi. Myös pari yksityiskohtaa täsmäsi, jotka ovat tälle koiralle tunnusomaiset.
– Täytyy sanoa, etä olo on kevyt ja helpottunut kuin lottovoittajalla. Koiran kohtalo on vaivannut mieltä kaikki nämä vuodet. Nyt vain täytyy saada koira kuntoon, se raukka tarvitsee pitkän löhö- ja kuntoutusloman, Rautio suunnittelee.
Kamulla on toinenkin omistaja, Helsingissä asuva velipoika Tero Rautio.
– Tuntuu hyvältä, että koira on vihdoin löytynyt. Koira oli katoamishetkellä tarhassa Pattijoen Ylipäässä, melko lähellä sitä kellaria, Helsingistä todetaan.
Molemmat omistajat kiittelevät Kamua maanmainioksi metsästyskoiraksi.
– Se oli kadotessaan 2,5-vuotias ja jo niin nuorena se oli verraton jäniskoira.
– Arvoitukseksi jäänee, missä Kamu oli kaikki nämä vuodet, veljekset ihmettelevät."
Kamu-ajokoira pääsi kotiin!
Ihme!!
1
692
Vastaukset
- ollut
jollakin henkilöllä (koira ollut tällä henkilöllä 4 viikkoa kadoksissa, eikä ole aikaisemmin kysellyt), joka kanssa oli tiedustellut koiraa tarhalta ja kaikenlisäksi koiran oikealla alkuperäisellä nimellä, onneksi tämä henkilö oli myöhässä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723402Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211883Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841421
- 1371068
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67953Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86806Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706