Lueskelin näitä tämän sivun jttuja ja totean: Älkää hyvät "kertarakentajat" lähtekö kauppamisten tarjousten perässä "mäntyyyn" ja välttäkää "oppirahojen" maksamista, kun rakennatte.
Kaikissa rakentamiseen liittyvissä materiaaleissa on niitä hyviä ja huonoja. (harkot, laminaatit, ikkunat, maalit, vedeneristeet ym)
Kysykää vaikka paikkakuntanne rekennustarkastajalta, jolla yleensä 20 v kokemus alan "virheistä" tai kysykää tuttavapiiristä, joilla 5-6 vuotta vanha talo, onko joitain vääriä valintoja joita pitää välttää.
Esim.lattialaminaatti on paras vaihtoehto lapsiperheen kotiin ja kun ostaa jonkun tunnetun merkin (Pergo 15 v takuu) ei homma mene pieleen. Muuta jos valitsee sen "halvan" espanjalaisen laminaatin, niin kyllä saumojen kupruilua voi sitten ihmetellä seuraavat 10-20v.
Kaikissa rakentamiseen liittyvissä materiaaleissa on niitä hyviä ja huonoja. (harkot, laminaatit, ikkunat, maalit, vedeneristeet ym)
Kysykää vaikka paikkakuntanne rekennustarkastajalta, jolla yleensä 20 v kokemus alan "virheistä" tai kysykää tuttavapiiristä, joilla 5-6 vuotta vanha talo, onko joitain vääriä valintoja joita pitää välttää.
Esim.lattialaminaatti on paras vaihtoehto lapsiperheen kotiin ja kun ostaa jonkun tunnetun merkin (Pergo 15 v takuu) ei homma mene pieleen. Muuta jos valitsee sen "halvan" espanjalaisen laminaatin, niin kyllä saumojen kupruilua voi sitten ihmetellä seuraavat 10-20v.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipäs yleistetä,kuten otsikkosi sen kertoo.Olen pien`urakoitsia,olen tehnyt taloja jo yli kaksikymmentä vuotta yksityisesti kaupungissani,mitäpäs luulet jos olisin "kusettanut" olisiko leipää riittänyt näinkin pitkäksi ajaksi perheelleni.Rakentajan vastuu on kädentyöstä tätä nykyä kymmenen vuotta,onhan näin ,miksi et tekisi kerralla kunnollista kunnon tavaroista,kuin lähteä niitä korjaamaan ensimmäisen asutun vuoden jälkeen? En minä ainakaan viitsi,ja mainehan siinä menisi huonoa jälkeä tehtäessä.Minä kerron rehellisesti asiakkaalle materiaaleista,se on hänen vastuulla sitten mitä valitsee,ja se merkataan myös urakkasopimukseen,ja ainahan asiakkaalla on mahdollisuus tarkistaa hälle antamani tuotetuntemus rautakaupasta käykö tiedot yksiin.On ikävää,kun olet törmännyt tällaisiin "kusettajiin,ne on alalla paiseruttoja:)
Tarkoitin kannanotollani ns kertarakentajaa ja kauppamiesten välisiä korrelaatioita huonojen ja hyvien vaihtoehtojen valinnoissa.
SINÄ et ole tälläinen kertarakentaja vaan URAKOITSIJA. KOMMENTTINI ei koskenut mitenkään pientalon URAKOINTIA,lueppa vielä kerran ja pähkäile kannanottono sanallinen merkitys.
Kyllä minä heittäisin ne laminaatit huitsin helvettiin olkoon sitten mitä laatutuotetta vaan.
Ja mitä tulee noihin "asiantuntijoihin" niitäkin on niin moneen lähtöön.Tahtoo joskus olla noitten mestarien neuvot vähän hätävarjelun liioittelua,ja varmuuden maksimaalista ylistämistä.Se on hyvä annella neuvoja kun ei tarvi miettiä kustannuksia.
Ainakin remonteeraajille suosittelisin kailan teoksia.Tuntuu olevan ainoa taho joka ei suosittele vouhottamista.
Olen pahoillani,jos sain kirjoituksestasi sellaisen kuvan,jonka mukaisesti kirjoitin.Mutta mitähän se pienrakentaja sitten kusee?jos et tarkoittanut urakoitsijaa,olisiko verta?.Otsikon olisi kuulunut olla: Kauppamies kusee...koska niistähän sinä rakennuttajaa varoittelet. Meillä päin juuri urakoitsijoista käytetään myös sanaa pien`urakoitsia, koska sana selittää sen ,ettei tällainen tee kuin yksityisille ok-taloja. Nää on sellaisia tulkinta kysymyksiä,pitää olla tarkkana,kun kirjoittaa,ettei tule ymmärretyksi väärin:)
Eipä nyt tiennyt raksainssi...? täysin tuota paremmuutta laminaatista.Parempiakin vaihtoehtoja lapsiperheille löytyy.Laminaatti on kova jalalle ja vielä liukaskin,siinä saa monta kertaa olla pikku-villikoiden päätä paikkaamassa, kun tossut lipee alta juostessa huoneesta toiseen.Painottasin turvallisuuteen myös valittaessa lattia pintoja,ei pelkästään hintaan.Tavallinen liimattu tai ponttiin lyöty parketti on pehmeämpi jalalle,eikä ole niin liukaskaan.Kaakeleissa vaihtelee pinnat,mutta löytyy turvallisia,ei liukkaita malleja paljonkin,kovuus on tietysti yhtä vaarallinen kuin laminaatissa.Joten kunkin perheelle sopivia ratkaisuja on ehkä vaikea nimetä,mikä olisi paras,sen tietää vain itse lattiaa käyttävä:).
Mulla Pergoa 96 m2 ja klinkkeriä 40 m ja vaatehuoneessa ja askarteluhuoneessa 10-15 m2 muovimattoa.
Voit valita liukkauden (laminaatti) tai kulumisen (muut puuaineiset vaihtoehdot), kuin vain haluat. Nytkin mulla tässä "toimistojakkaran" pyörien alla kulumiskestävä laminaatti (jo 7. vuosi täyttymässä), eipä olisi parkettivaihtoehto tullut kysymykseenkään pehmeytensä takia.
Eikä tämä liukasta ole. Eihän autonkaan maalipintaan saa jälkiä pesukoneen harjapesusta, niin ei helkkari lattioihinkaan saa jäädä jäkiä normaalista elämästä. Parketti kuluu jo 7. vuodessa lapsiperheessä NÄKYVÄSTI.
Minulla on ollut laminaatti lattia keittiössä, olohuoneessa ja eteisessä eräässä kodissani.Kaunis ja kestävä,mutta "taatusti liukkaampi",kuin yksikään parketti laji,(tunteehan sen liukkauden kädellänsä kokeiltaessa verratessa parkettin pintaan,miksi ei siis käytännössäkin),ja parketeissahan on eroja kovuuden suhteen,jollaisia on myös ollut ennen ja tällä hetkellä olevassa kodissani.Sitten on eroja paljon siinä,miten elät ja pidät kotiasi.Hällävälin eläjät saa naarmuja,oli millainen lattia tahansa,mutta uskon,että sinä ja minä ollaan kotia ja omaisuuttamme arvostavia ihmisiä,joten elämme suht`normaalisti arvostaen ympäristöämme,ja näin säilyy lattiakin hyvänä pitkään,oli se materiaalia mitä tahansa.
Elämä jättää jälkensä,kuten sanonta kuuluu,ja kotihan on sitä varten tehty,ja onneksi on vaan materiaalista kyse,jonka voi taas uusia tarpeen tullen.
Lopuksi vielä, siitä harjapesusta tulee jälkiä autoon,sen vuoksi ei autoliikkeet suosittele käytettäväksi sitä pesutapaa,ainakaan uuteen autoon,jolla minä ajan.Siksi käytänkin painepesurissa näin talvella,ja huolto-asema jossa käyn on täyden palvelun paikka,koska siellä suorittaa "ihminen" autolle aina esipesun,ennen koneeseen menoa,ja kesällä pesen itse "hellävaroen" käsin.Ja puhun kokemuksesta,en olettamuksesta.
samaa mieltä..Kärcheri löytyy ja käsin pesen, tallista vielä kuumaa vettä. AutoGlymin vahat..kärri 2002 TM talvitesti II. ja kiihtyy paremmin kuin Audi A4T
Tottakai kova laminaatti liukkaanpaa, kuin lakattu parketti, mutta ei oleellisesti..