Nyt tuli paha mieli, kun ihmiset ovat taas niin umpipäitä. Ihan oikeasti, jos haluatte tietoa Steiner-koulun toiminnasta, ette sitä kolmannen käden kautta saa. Itse kävin aikoinaan Snellman-korkeakoulua vuoden, jouduin lopettamaan perhesyistä, mutta vuoden perusteella voin sanoa, ettei siellä mitään kulttia ole, antroposofia on vain yksi tapa katsella asioita. Se EI ole uskonto, okkultismi, hörhöryhmä, hippien salajuoni tai Steinerin palvomista. Se on vain kasa ajatuksia, jotka voi lukea ja miettiä sitten asioita omalta näkökantiltaan. Miksi täällä ei kukaan siteeraa Steineria silloin, kun hän kehottaa ajattelemaan omilla aivoillaan. Hei pöntöt, ei sivistyneen ihmisen tarvitse ottaa kenenkään ajatuksia kirjaimellisesti, ei edes minun.
Toisekseen, teillä joilla on "kokemusta" Steiner-kouluista, muistakaa että se on vain teidän kokemuksenne teidän vinkkelistänne. Opettaja on voinut yrittää parhaansa, mutta koska hän käyttää asioista mahdollisesti hieman eri termejä kuin mihin olette turvallisessa tylsyydessänne tottunut, juoksette tänne puhumaan salauskonnoista. Jokainen Steiner-koulu on hieman erilainen ja jokainen opettaja samoin, AIVAN KUIN PERUSKOULUSSA! Erona on, että Steiner-koulun opettaja ottaa mielellään kritiikkiä vastaan ja keskustelee avoimesti asiasta, kun taas moni peruskoulun ope suuttuu liiallisesta kyseenalaistamisesta, koska se uhkaa heidän auktoriteettiaan.
Ai ja niin, ei se eurytmia loppujen lopuksi ole sen kummempaa kuin moderni tanssi. Jos siihen haluaa saada lisää merkityksiä sitä harrastaessaan, se on mahdollista, mutta lapsilla se on vain liikettä.
Mutta menkää siis itse ja ottakaa selvää. Jos teitä oikeasti kiinnostaa Steiner-koulujen toiminta, sinne voi mennä tutustumaan. Jos siis uskallatte. Asioista voi kysyä asiallisesti.
Ja unohtakaa nyt kaikki tämä ja alkakaa ajatella omilla aivoillanne.
Kiitos kun sain keuhkota :)
Voi sanonko mikä
4
603
Vastaukset
- sitten on
kun kuulemma joka puolella ympärillämme on hyviä / pahoja henkiä yms. yliluonnollista.
- ???
Maailmankaikkeudesta suurin osa on tieteilijöiden mukaan ns. pimeää energiaa. Mitään todisteita siitä ei ole vielä löytynyt.
- Juu niin
...sen kun tietäisi ;) Ei kun ihan oikeasti, ei kukaan ole varmasti sanonut että olkapäälläsi istuu henkiä. Tämähän on tosin ihan yhtä suuri mahdollisuus, kuin se ettei näin ole.
- ärsyttää
Vihdoinkin joku puhuu järkeä... Ärsyttää niiden ihmisten tyhmyys, jotka osaavat katsoa asioita vain yhdeltä kannalta. Jos todellakin olette kiinnostuneita steinerista, haluatte kritisoida tai kehua steineria ta ihan mitä vain, menkää ja tutustukaa steineriin kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32691Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062471Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42219Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441835- 311406
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141403- 1761135
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden981096Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201033Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79893