Nyt tuli paha mieli, kun ihmiset ovat taas niin umpipäitä. Ihan oikeasti, jos haluatte tietoa Steiner-koulun toiminnasta, ette sitä kolmannen käden kautta saa. Itse kävin aikoinaan Snellman-korkeakoulua vuoden, jouduin lopettamaan perhesyistä, mutta vuoden perusteella voin sanoa, ettei siellä mitään kulttia ole, antroposofia on vain yksi tapa katsella asioita. Se EI ole uskonto, okkultismi, hörhöryhmä, hippien salajuoni tai Steinerin palvomista. Se on vain kasa ajatuksia, jotka voi lukea ja miettiä sitten asioita omalta näkökantiltaan. Miksi täällä ei kukaan siteeraa Steineria silloin, kun hän kehottaa ajattelemaan omilla aivoillaan. Hei pöntöt, ei sivistyneen ihmisen tarvitse ottaa kenenkään ajatuksia kirjaimellisesti, ei edes minun.
Toisekseen, teillä joilla on "kokemusta" Steiner-kouluista, muistakaa että se on vain teidän kokemuksenne teidän vinkkelistänne. Opettaja on voinut yrittää parhaansa, mutta koska hän käyttää asioista mahdollisesti hieman eri termejä kuin mihin olette turvallisessa tylsyydessänne tottunut, juoksette tänne puhumaan salauskonnoista. Jokainen Steiner-koulu on hieman erilainen ja jokainen opettaja samoin, AIVAN KUIN PERUSKOULUSSA! Erona on, että Steiner-koulun opettaja ottaa mielellään kritiikkiä vastaan ja keskustelee avoimesti asiasta, kun taas moni peruskoulun ope suuttuu liiallisesta kyseenalaistamisesta, koska se uhkaa heidän auktoriteettiaan.
Ai ja niin, ei se eurytmia loppujen lopuksi ole sen kummempaa kuin moderni tanssi. Jos siihen haluaa saada lisää merkityksiä sitä harrastaessaan, se on mahdollista, mutta lapsilla se on vain liikettä.
Mutta menkää siis itse ja ottakaa selvää. Jos teitä oikeasti kiinnostaa Steiner-koulujen toiminta, sinne voi mennä tutustumaan. Jos siis uskallatte. Asioista voi kysyä asiallisesti.
Ja unohtakaa nyt kaikki tämä ja alkakaa ajatella omilla aivoillanne.
Kiitos kun sain keuhkota :)
Voi sanonko mikä
4
579
Vastaukset
- sitten on
kun kuulemma joka puolella ympärillämme on hyviä / pahoja henkiä yms. yliluonnollista.
- ???
Maailmankaikkeudesta suurin osa on tieteilijöiden mukaan ns. pimeää energiaa. Mitään todisteita siitä ei ole vielä löytynyt.
- Juu niin
...sen kun tietäisi ;) Ei kun ihan oikeasti, ei kukaan ole varmasti sanonut että olkapäälläsi istuu henkiä. Tämähän on tosin ihan yhtä suuri mahdollisuus, kuin se ettei näin ole.
- ärsyttää
Vihdoinkin joku puhuu järkeä... Ärsyttää niiden ihmisten tyhmyys, jotka osaavat katsoa asioita vain yhdeltä kannalta. Jos todellakin olette kiinnostuneita steinerista, haluatte kritisoida tai kehua steineria ta ihan mitä vain, menkää ja tutustukaa steineriin kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324421Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘691080PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832