Minua painaa huoli.Minulla on pieni tytär ja olen tässä joku aika sitten jättänyt lapseni isän ja avopuolisoni.Hän petti minua vuosikausia toisen naisen kanssa.Tämä nainen oli saannut ex-puolisolleni lapsen ennen kuin olimme edes tavanneet ex-puolisoni kanssa.Lapsi ei ollut suunniteltu.Idyllimme sortui kun tuossa aikaa sitten toinen nainen ilmoitti minulle että miehelläsi olisi jotakin minulle kerrottavaa.Mies ei kertonut joten nainen täräytti kohu uutisen: olen ollut seksisuhteessa miehesi kanssa koko teidän yhdessäoloajan ja meillä tulee toinen lapsi.Olin sokissa.Olimme ex-puolisoni kanssa yrättäneet yhteistä lasta pitkään ja luulin olevani hedelmätön.No en osannu käsitellä tilannetta silloin ja suhteemme jatkui normaalisti kuin mitään ei olis tapahtunut.Muutama kuukausi tapahtuman jälkeen tulin raskaaksi ja olin onnellinen.Ex-puolisoni suhde jatkui toiseen naiseen ennallaan.
Nainen halusi saada miehen itselleen ja yritti painostaa miestä eroamaan minusta ja mies lupaili eroa, mutta ei sitä koskaan sitten hänen puolestaan tullut.Nyt olemme eronneet mutta olemme hyvissä väleissä.Ongelmana on tämän toisen naisen katkeruus ja kateus, sillä ex-puolisoni ei ole noteerannut toisia lapsiaan oikein millään lailla ja ei ole heistä kiinnostunut.Tyttäreni suhteen mies on ollut moitteeton ja hän aidosti rakastaa tytärtämme.Minua pelottaa ja painaa huoli, että tämä toinen nainen katkeruudessaan opettaa lapsensa vihaamaan ja kadehtimaan tytärtäni ja pelkään siitä tulevan tyttärelleni kamalat seuraukset.Naista kismittää edelleen kun edes eromme jälkeen hän ei saa miestäni kokonaan itselleen.Lapset eivät saisi joutua kärsimään aikuisten tekemistä virheistä.Toivon kannanottoja asiaan
Nainen halusi saada miehen itselleen ja yritti painostaa miestä eroamaan minusta ja mies lupaili eroa, mutta ei sitä koskaan sitten hänen puolestaan tullut.Nyt olemme eronneet mutta olemme hyvissä väleissä.Ongelmana on tämän toisen naisen katkeruus ja kateus, sillä ex-puolisoni ei ole noteerannut toisia lapsiaan oikein millään lailla ja ei ole heistä kiinnostunut.Tyttäreni suhteen mies on ollut moitteeton ja hän aidosti rakastaa tytärtämme.Minua pelottaa ja painaa huoli, että tämä toinen nainen katkeruudessaan opettaa lapsensa vihaamaan ja kadehtimaan tytärtäni ja pelkään siitä tulevan tyttärelleni kamalat seuraukset.Naista kismittää edelleen kun edes eromme jälkeen hän ei saa miestäni kokonaan itselleen.Lapset eivät saisi joutua kärsimään aikuisten tekemistä virheistä.Toivon kannanottoja asiaan
Vastaukset 7
Vanhimmat
sureta se, ettei ex-miehesi välitä muista lapsistaan?
Lapsethan ovat syyttömiä tilanteeseen, joten exäsi pitäisi kantaa vastuunsa.
Ikävä asenne "mieheltä" hylätä lapsiansa.
minäkin. Onpa todellinen "mies", vellihousu pojankloppi ennemminkin.
Itseäni ainakin varmasti vaivaisi tuollainen asia enemmän kuin se, pitäisikö pelätä sen oman "rakastetun" lapsen puolesta jos nämä välittämistä vaille jääneet alkaisivat kostopuuhiin. Ja mihin ihmeen kostopuuhiin?
Ihan ensimmäinen askel tuollaista pelätessäkin olisi kannustaa isää olemaan enemmän yhteydessä tasapuolisesti_kaikkiin_lapsiinsa. Samanarvoisia ne lapset kuitenkin ovat, syyttömiä vanhempiensa typeryyteen ja tekemisiin.
Olette kyllä ihan oikeassa ja alunperin kannustin häntä pitämään yhteyttä ja olemaan lastensa kanssa mutta ei siitä ollu paljon apua.Jos mies ei halua muuttua ei häntä voi kukaan muuttaa.Mies ei ole kiinnostunut lapsistaan vaan tämän naisen makuukammarista ainoastaan ja se tapahtuu lasten kustannuksella.valitettavaa, mutta tosi.Ja sille ei voi kukaan muu tehdä yhtään mitään.
"mies" sitten sinulta haki/hakee...Tässä tapauksessa sinä olit ensin "toinen nainen".Oletko ajatellut sitä?Hyvä että olette eronneet ja tuskin menee pitkä aika kun kuvioissa pyörii "kolmas nainen"
oikeastaan tuolla "kostamisella"? Ovatko lapset kuitenkin tekemisissä keskenään, vaikka isä ei näitä toisia lapsia yhtälailla tapaakaan?
Sori vaan, mutta minusta on todella kaukaa haettua ja turhaa pelätä jotain "kostamista" lasten taholta.
Jos oikeasti olet siitä huolissasi, voithan aina vaikuttaa omalla käytökselläsi ja asennoitumisellasi asiaan. Et anna oman katkeruutesi näkyä tyttärellesi miehesi toisen pesueen äitiä ja lapsia kohtaan, vaan puhut heidän olemassaolostaan lapsellesi kunnioittaen ja arvostavasti: niin tai näin, ovathan he kuitenkin tyttäresi sisarpuolia.
Mistä tiedät miten asioiden laita oikeasti siellä "toisessa" pesueessa on? Jospa miehesi onkin yhtä kiinnostunut toisista lapsistaan ja tapailee heitä siellä näköjään unohtumattomassa pedissä käydessään useammin kuin antaa ymmärtää, ja sanoo sinulle ihan toista sinut tyytyväisenä pitääkseen? Miehetkin osaa, ja varsinkin ex miehesi kaltainen pikku-ketkula, mitä kertomaasi tulee...
Ehkä pelkoni on aiheeton, Olen kuitenkin tämän toisen äidin kanssa tekemisissä ja olen hyvin perillä heidän asioistaan.Tällä toisella äidillä on tällä hetkellä hyvin suuria vaikeuksia viranomaisten yms. muiden kanssa.Äitiys on raskasta ja katkeroitunut ihminen voipi tehdä mitä tahansa.Sinällään saatan olla se "toinen nainen", mutta olen jutellu tämän naisen kanssa näistä asioista ja hän sanoo ettei he periaateessa ole koskaan seurustelleet, koska exällä on aina ollu muita heidän aikanaan.He eivät ole koskaan asuneet yhdessä taikka muuta sellaista.Asia on vaikea ja konstikas ja ehkä toivoin muunlaista kommentia asiaan jota olen nyt saannu.Sääliä taikka sympatiaa en ole hakenu, sillä tiedän saavani sitä muualta ja "eläviltä" ihmisiltä jos sitä kaipaan.Kiitos kuitenkin näkökulmistanne
ja noin kaukaa haettuja. En tosiaankaan usko että "pelkosi" on aiheellista, märehdit mielestäni asiaa aivan suotta. Et vastannut tuolla aiemmin, mitä tarkemmin pelkäät olevan tulossa, mutta taidat tietää itsekin että koko huolesi on aivan aiheeton.
Vaikuta sinä omilla asenteillasi ja teoillasi siihen, että oma lapsesi pystyy ajattelemaan näistä sisaruksistaan kauniisti, siitäkin huolimatta etteivät ole tekemisissä keskenään. Se, että antaisit aihetta heidän kokea olevansa eriarvoisessa asemassa tekee vain hallaA omalle lapsellesi: joskus jossain vaiheessa saattaa olla, että lapset tutustuvat keskenään enemmän, ja kaikkien etu on jos sitten edes toinen puoli pystyy asennoitumaan asiaan terveellä pohjalla.