Sähköä ilmassa...

Yksipuolista?

Tiedätte tunteen, kun on sähköä ilmassa kahden ihmisen välillä... onko se yksipuolista ihastumista, eli itse olet ihastunut ja se tunne tulee siitä, vai onko se todella sitä "sähköä"...

10

2507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä niin

      Hei
      Ihan omakohtaisen kokemuksen perusteella väittäisin seuraavaa... Itse kyllä tietää milloin on ihastunut... mutta sitä sähköä kahden ihmisen välillä... sen oikeastaan aistii vain silloin kun jotain molemminpuolista tunnetta on ilmassa... eli sieltä toiselta puolelta tulee "jotakin" morsetusta takaisin.
      Olen pohtinut samaa asiaa aiemmin itsekin. Ja jos tunne on "yksipuolista" niin eihän siinä silloin ole ns. sähköä, vaan se on vaan toisen osapuolen "tuijottelua" tai ihailua, joka monta kertaa saattaa jopa vaivata tai ärsyttää sen kohteeksi joutunutta... mutta jos jotain tunnetta on molemmin puolin olemassa niin se synnyttää jännitettä joka on selvästi aistittavissa ja aiheuttaa ihanaa "kihelmöintiä". Olisikohan se jotain energiavirtojen kohtaamisia tai jotai muuta yliluonnollista....Tätä mieltä minä olen.

    • neiti etsivä

      Mun kokemus on, että yksipuolinen ihastuminen menee aika nopeasti ohi, jos vastapuolelta ei lähetetä minkäänlaisia positiivisia signaaleja. Vastakaiku nimenomaan ruokkii sitä sähkön tunteen syntymistä. Viestintä kahden välillä kun on niin pienenpientä, esimerksiksi muka huolimattomia mutta silti intensiivisiä katseita, tiedostamattomia eleitä, luokse hakeutumista. Tuo mainitsemasi "sähkö" on varmasti jotakin sellaista viestiliikennettä kahden ihmisen välillä, jota ei voi tieteellisin keinoin selittää. Sillä on varmasti tekemistä ihmisen alkuperäisviettien ja -rituaalien kanssa. Onhan väitetty, että ihminen ihastuu toisessa ihmisessä tämän ominaishajuun, jota ei voi oikeasti "haistaa" aistinvaraisesti minkäänlaisena tuoksuna, vaan aivot rekisteröivät täysin ihmisen itse sitä havaitsematta. Ja seuraavaksi tunnemmekin jo olon selittämättömällä tavalla mukavaksi ja virittyneeksi toisen ihmisen seurassa...

      • oma kokemus

        Mulla on sellainen tilanne että aina kun satun törmäämään erääseen tuttuun niin on vaan sähköä ilmassa VAIKKA tämä tyttö ei ole musta enää kiinnostunut eikä enää halua tapailla. Eli sähköä voi olla vaikka olisi yksipuolinen ihastus.
        Me jonkun aikaa joskus nähtiin ja oli todella ns. suuri vetovoima välillämme, ihan taikaa. Sitten yhtäkkiä toinen ei halua nähdäkään. Mun tunteet ei ole hävinneet mihinkään ja toinen ei anna vastakaikua,ei halua nähdä mutta silti olen jalat vetelinä kun olen tämän tytön kanssa vastakkain. Epäreilua!


    • luotokirvinen

      on. Energiaa, poweria! Ei häviä koskaan, muuttaa muotoaan ajassa. Tilanteestamme riippuen kutsumme sitä milloin mitenkin, haluamme itse värittää ja sävyttää tuon aistimuksemme.

      Liitämme kokemukseemme jokaisella ihmisellä olevista perustarpeista nousevia henkilökohtaisia toiveitamme, halujamme, ajatuksiamme, luulojamme.

      Itsekseen, yksin ollessamme selitämme kokemamme elämänvoiman tunteena tai sen palaamisena, akkujen latautumisena stressaavina aikoina. Elämä vain kulkee, kaikki sujuu. Tarvitsemme sellaista kokemusta, osaamme kaivata sitä.
      Luonnon ilmiöiden äärellä puhumme aisiperäisistä kokemuksistamme kauneutena, yhteyden kokemisena luontoon, kunnioituksena pelottavien kokemusten edessä tai muuten joutuessamme havainnolliseksi mittatikuksi.
      Sosiaalisissa tilanteissa ajatuksemme rattaat jauhavat ihmisyhteydestä, kuulumisesta joukkoon. Jonkun erityiseltä tuntuvan yksilön läheisyydessä tunnemme hänen selittävän omaa arvoitustamme, välillämme vallitseva ymmärrys tuntuu ainakin hetken, silloin aivan käsinkosketeltavalta. Hänen avaimensa tuntuu kuin naksahtavan lukkoomme ja räjäyttävän salvatut ovemme meille käydä. Hän on silmiemme edessä kuin vastapyyhitty liitutaulu, jossa mallikäsialalla kirjoitettuna näemme simppelit vastaukset meitä elämäniän askarruttaneisiin, mikä tärkeintä, omaa itseämme koskeviin, ja myös yleisiin kysymyksiin. "Tämän ihmisen täytyy olla hän!", hätkähdämme ja olemme valmiit pitämään hänet ulottuvissamme for ever elämämme ohjekirjana. Mielellään selitämme tällöin rakkaudesta, ystävyydestä alkuhämmästyksestä toivuttuamme.

      Mikä on kestävää? Tunne, että jotain on?
      Se, mitä kysymme, se, mille annamme nimiä, se, jonka alkulähteille haluamme päästä.
      Löytyykö se sittenkin meistä itsestämme, sisältämme. Selittämättä, pitämättä mitään ajatuksin värittämäämme kiintymisenarvoisena vastauksena.
      Sopisiko se avaimena tyytyväisyyslukkoomme?

    • ihastusta

      Oon huomannut että toisen ihmisen kiinnostus saattaa ruokkia tai jopa herättää kiinnostuksen siinä toisessakin osapuolessa. Aina näin ei kuitenkaan valitettavasti tapahdu :) Olen kuitenkin useammin kuin kerran alkanut katselemaan tyttöä, jonka olen tulkinnut kiinnostuneen minusta, vaikken olisi hänestä aikaisemmin kummempaa ajatellutkaan. Ehkä jo pelkkä toisen (miellyttävän) ihmisen osoittama ihailu aiheuttaa sen, että omatkin fiilikset alkaa lämmetä. Narsistista kenties? Tai vain luonnon tapa saattaa kaksi ihmistä yhteen? who knows.

      • Kokenut sen tunteen

        Paskat sanon minä. Ei ne tunteet muutu teoiksi, mikäli toinen ei uskalla myöntää itselleen saati sitten ihastukselleen et on ihastunut - naiseen. Ei helvetti; enhän mä ole ihastunut naiseen. Kaikkee tuo toinen kuvitteleekin.


      • .naan.

        Täytyypä sanoa, että olen osittain samaa mieltä kanssasi. Jos huomaa toisen katselevan pitempään, koskettelvan ohimennen yms. itsekkin alkaa helposti kiinnittää erityistä huomiota tähän toiseen.

        Onhan ihana huomata olevansa itse ihalinun kohteena. Ehkä kuulostaa monien mielstä narsistiselta (niin minustakin) mutta ihmiset ovat välillä aika narsistisia. Emmehän me tunne muiden puolesta, vain omat tunteet tunnemme. Jos koemme olevamme ihailtuja, tunnemme se vain subjektiivisesti. Emme tunne sitä jos joku toinen on ihailtu..


    • Anonyymi

      Olen tavannut tuhansia naisia elämässäni, mutta pari tapaamista on jäänyt erityisesti mieleeni, koska ne olivat noin poikkeavia. Pari kertaa on sattunut, että olen sen "sähkön aistinut" - eikä kyse ole ollut kummallakaan kerralla yksipuolista.

      Ensimmäisellä kerralla nainen molemminpuolisen ja kouriintuntuvan "sähkön" vuoksi pyysi minua ulos deittailemaan, mutta olin sen verran nuori (olin 30v) etten tarttunut tarjoukseen - ehkä peräännyin hämmennykseltäni. Hän oli varattu ja ehkä sen vuoksi peräännyin. Tiesin, että asiat voisivat johtaa muuhunkin enkä halunut sekoittaa hänen elämäänsä.

      Myöhemmin toinen kerta (olin 60v)oli vielä selvempi. Törmäsin häneen useita kertoja ja tiesin hänen olevan varattu.

      Siitä huolimatta, joka kerta sattumalta, vaikkapa ollessamme 3-10 metrin läheisyydellä toisistamme ja hän selkä minuun päin, hän vaikutti jotenkin alitajuisesti tuntevan olevani lähellä ja aina kääntyi. Alitajuista hiusten kohentelua, katseita, kääntymistä ympäri ja molemminpuolista intensiivistä katselua hetken verran.

      Vastaus siihen onko sähköä - kyllä on. Kyse ei ole ihastumisesta, vaan jostain käsittämättömästä vetovoimasta kuten magneetti - kumpikaan osapuoli ei käsitä, mistä asia johtuu, mutta se tapahtuu. Miksi - en osaa selittää. Alitajunnassa on jotain merkillistä sen suhteen.

      Mies 64 vuotta







      En os

    • Anonyymi

      Sähkö voi olla nolemminpuolista tai yksipuolista.

    • Anonyymi

      Olen kokenut ns. sähkön kerran elämässäni ja se oli silloin molemminpuolista. Oli voimakas kokemus, enkä usko, että tulen enää kokemaan mitään vastaavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3227
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2937
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2455
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2283
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2189
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1626
    8. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      34
      1618
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1613
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1450
    Aihe