Näkikö kukaan, kun 30v. yh tilitti ja ruikutti elämäänsä? 18v. ensimmäinen vahinko ja 30v. ikään jo 4 vahinkoa yhteensä..mutta yhtenä päivä ***bling bling heureka****köyhyysloukusta pääsee pois MENEMÄLLÄ TÖIHIN. Miksi vain 1/1 000 000 yh:stä ymmärtää, että oma köyhyys johtuu siitä, että ei ole töissä?? Nyt ko. yh ajaelee bussia töikseen ja näkyi olevan jopa parisuhteessa Vihdissä.
Ajankohtainen
kakkonen tiistaina..
4452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se että yksi ruikuttaa ei tarkoita että kaikki (saatika edes suurin osa) yh:sta ruikuttas. valtaosa kun kuites menee äippäloman/ vanhempainloman jälkeen töihin. ja suuriosa on olluttöissä ennen äippäloman alkua. Ja yh ei ole = 18vuotiaana lapsensa saanut. Eikä yh ole = vahinkolapsi/ lapset.
33% Vantaan yh naisista elättää itsensä toimeentulotuella. pieni osa menee töihin takaisin.
Minä olen köyhyysloukussa kun käyn töissä. Palkastani ulosmitataan kaikki yli 1000 euroa ylittävä osa exän kanssa yhteisvastuullisiin velkoihin. Exä on varaton ja yksityisyrittäjä, joten velkojen maksua hän on voinut kiertää jo 2 vuotta. Rahat hänelle töistä maksetaan suoraan käteen (kumppani maksaa).Itse alan olla siinä pisteessä että lyön hanskat naulaan.
telkusta on tullut monta naista joiden "ihana elämä alkaa" bussikuskiksi ryhtymällä. Viimeviikolla 50 vuotias nainen kertoi oman tarinan, kun oma mies oli kuollut ja elämä oli kaatua päälle! Hän meni oppisopimuskoulutukseen bussikuskiksi, ja nyt on töissä.
Kertoi että uusi elämä on alkanut kun pääsi ajamaan!!!
Ei muuta kun bussikuskikoulutukseen kaikki yh:t ja työttömät ym "vetelykset" niin köyhyys poistuu! heh....