Teräskattilan pohja on sisäpuolelta muuttunut läikikkääksi ja melkein kaikki sateenkaaren värit näkyy. On siis pesty ja puhdas mutta vähän epämääräisen näköinen. Joskus teininä köksän tunneilla kuulin millä aineella saa taas uuden näköiseksi mutta enpä muista enää. Tietääkö joku??
Teräskattila kiiltäväksi??
22
32738
Vastaukset
- Muumeli
Osta K-kaupasta "ihmesieni" Pakkauksessa 2 kpl, valk. sieniä ja huom ilman pesuainetta.
Niillä lähtee joka tahra pois. En uskonut itsekkään. - housewife
teräskattilat ja aterimetkin kiillottuvat pyykinpesuaineella. keitä vettä kattilassa ja lissää pesuaine sekaan. hetken poreilun (varo, kuplii ja kuohuu)jälkeen huolellinen pesu ja huuhtelu ja kuivaus.
- vanha kikka
Teräskattila lähtee puhtaaksi kun keität vanhanajan pyykkipulveria ja vettä kattilassa.Samalla voi heittää ruokailuvälineet,tummuneet lusikat ym. kyytiin ni saat nekin ilman hankausta kiiltäväksi (mutta vain teräs astioille).Hyvä huuhtominen keiton jälkeen.Kannattaa vahtia kattilaa vierellä koska kuohahtaa yli nopeemmin kun maito!!
- '''''
toimii! oikeesti. ei koskaan ole kylppärin ja keittiön hanat, tiskialtaat, -pöytä, kattilat yms. kiiltäneet kuin nyt!
ja mä sentään aina olen tykännyt kiillotushommista ; )
http://www.ihmeaine.fi/ - kikka
Keitä raparperia kattilassa, ite putsannut kattilat näin jo vuosikausia ja on halpa ja hyvä keino...
- Tuisku
Keitäppäs mustikkaa ja kattila on kuin uusi.Kokeiltu on
- jeps.
Tuisku kirjoitti:
Keitäppäs mustikkaa ja kattila on kuin uusi.Kokeiltu on
Hernekeittokin auttaa. Ja on vielä helppoa; purkkihernekeitto kiehumaan kattilaan. Tuloksena on ateria ja kiiltävä kattila.
- kidesooda
jeps. kirjoitti:
Hernekeittokin auttaa. Ja on vielä helppoa; purkkihernekeitto kiehumaan kattilaan. Tuloksena on ateria ja kiiltävä kattila.
Pesu - Teräs on helppo pitää puhtaana ja kattilat voi hyvin pestä astianpesukoneessa. Jos ruoka on tarttunut hieman pohjaan keitettäessä, liota ennen pesua. Jos ruokasi on palanut pohjaan oikein kunnolla, keitä kattilassa hiukan vettä ja pyykinpesuainetta. Tiskaa tämän jälkeen kattila kunnolla.
Muistettavaa - Suola ja happamat ruoat syövyttävät terästä, joten suola kannattaa lisätä vasta kiehuvaan veteen eikä suolaisia ja happamia ruokia pidä säilyttää pitkään teräskattilassa.
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/ruoka/astiat_ja_tyovalineet/astioiden_pesu/ohjeita_pesuun_ja_hoitoon/ - Koukou
Tuisku kirjoitti:
Keitäppäs mustikkaa ja kattila on kuin uusi.Kokeiltu on
Mustikasta kattila on tummunutkin, ei varmaan onnistu
- putsaaja
Kokeile hammastahnaa. Sillä ainakin kiillottuvat ruokailuvälineet.
- nessikka
Hankaa saippuateräsvillalla, tuotenimi: Pata-pata. Löytyy tavaratalojen pesuaineosaston hyllystä.
- vanha kikka
Raparperi ja marjat, molemmat tepsii, tulee kirkasta.
- ehkä apu
Ainakin kalkkitahrat saa sitruunamehulla pois, kokeile onnistuisiko myös ne sateenkaareen värit. Etikka voi myös auttaa. Laita aine kattilan pohjalle, jotta pohja peittyy. Anna olla siinä jonkin aikaa ja huuhdo pois.
- neuvo tässä
Hackamnin sivultä löytyy tietoa sateenkaari-ilmiön syntyyn ja sen poistamiseen , yleensa myös kattilan mukana tulee hoito-ohje. Siis:
"Ruostumaton teräs: Sateenkaaren värit Täysin vaaraton ilmiö, johtuu äkillisestä lämpötilan muutoksesta. Syntyy kun astia tyhjennetään heti käytön jälkeen. Häviää käytössä. Voit myös kuumentaa astiassa etikkaliuosta"
Lähde: http://www.hackman.fi/designor/web/hinfo.nsf/pages/F314E2DC28CBB7B7C2256C28002C6904!OpenDocument
Niin, ja noista ylläolevista neuvoista unohda tuo saippuoitu teräsvilla, sillä teet vain vahinkoa, koska mitään likaahan ja irroitettavaa sateenkaaren väreissä olevassa kattilanpohjassa ei ole. - tarjamummeli
Teräs- ja muutkin kattilat saa puhtaaksi (myös pohjaanpalaneet) kun laittaa kattilaan pari ruokalusikallista leivinsoodaa ja jonkin verran vettä. Sitä sekoitusta kun vähän aikaa keittelee lievällä lämmöllä niin kaikki lähtee!
- Peppi
Takuu varmasti saat kattilasi puhtaaksi kun kiehautat kattilassa ensin veden. Sitten kattila hellalta pois ja pari ruokalusikallista astianpesukoneainetta veteen. Tiputa myös ruostumattaterästä olevat tummuneet lusikat, haarukat, veitset ym mukaan. Anna vaikuttaa noin puoli tuntia. Ja puhdasta tulee. Sain vinkin aikoinaan laitoskeittiöllä olevalta anopiltani. Putsaavat sairaalan keittiöllä tummuneet astiat noin.
- 2222211111
että nykyään teräskattilan pohja ei ole kokonaan terästä.
Kun pinta on kulunut sisäpuolelta, sieltä näkyy joitain tummaa.
Onko kattila pilalla, voiko enää käyttää?- Uusiosinnku
Kiitos vinkeistä. . Toimivat poikamiehelläkin
- minä vain
Rajamäen väkiviinaetikka, kiehautat veden ky kattilassa ja lisäät korkillisen vv-etikkaa, annat liota pari minuuttia ja tiskiharjalla lähtee
- Kiitos neuvosta.
Kaasuliesi on mustannut kattiloita niin olisiko vinkkiä miten ulkopuolen saa uudelleen kiiltäväksi.
- Kattilapää
Aito oikea sitruunamehu joko hedelmän lohkolla itsellään tai kaupoista saatavalla mehulla... sillä joka on sitruunan näköisissä pulloissa, saa teräskattilan kiiltämään. Sillä vaan pyykii ja käyttää vaik ihmesien/taikasientä varovasti apuna ja huuhtoo hyvin sen jälkeen, niin hyvä tulee.
Tietenkään sitruuna ei auta pohjaanpalaneen karstan poistossa mutta tehoaa kaikkiin syntyneisiin noki yms. läiskiin. Halpa, luonnonmukainen ja helppo konsti jonka luin kattilanvalmistajan sivuilta.
Vanha ketju, mut onko se ketjun aloittajan mainitsemä kattilan sisäpohjan sinistyminen jokin vaaran merkki. Vähän arveluttaa. Tiedä mitä myrkkyä siitä liukenee. Ostin kirpparilta "hyvän" kotimaisen kattilan ja sen pohja on kovasti kirjava. Sitruunamehu poistaa kirjavuuden mutta seuraavan keitoksen jälkeen se taas on palannut. Siihen sitruuna ei näköjään tuo pysyvää parannusta. :-( - Anonyymi
Kattilapää kirjoitti:
Aito oikea sitruunamehu joko hedelmän lohkolla itsellään tai kaupoista saatavalla mehulla... sillä joka on sitruunan näköisissä pulloissa, saa teräskattilan kiiltämään. Sillä vaan pyykii ja käyttää vaik ihmesien/taikasientä varovasti apuna ja huuhtoo hyvin sen jälkeen, niin hyvä tulee.
Tietenkään sitruuna ei auta pohjaanpalaneen karstan poistossa mutta tehoaa kaikkiin syntyneisiin noki yms. läiskiin. Halpa, luonnonmukainen ja helppo konsti jonka luin kattilanvalmistajan sivuilta.
Vanha ketju, mut onko se ketjun aloittajan mainitsemä kattilan sisäpohjan sinistyminen jokin vaaran merkki. Vähän arveluttaa. Tiedä mitä myrkkyä siitä liukenee. Ostin kirpparilta "hyvän" kotimaisen kattilan ja sen pohja on kovasti kirjava. Sitruunamehu poistaa kirjavuuden mutta seuraavan keitoksen jälkeen se taas on palannut. Siihen sitruuna ei näköjään tuo pysyvää parannusta. :-(Ostit sitten lämpövärjäytyneen RST-kattilan. Saman saat aikaan ostamalla uuden kattilan ja kaatamalla kiehuvan veden noprasti pois, jolloin teräs värjäytyy pinnalta nopeasti jäähtyessään. Mitään vaaraa sateenkaaren värisestä teräksestä EI ole, toisin kuin sateenkaariaatteesta tai sateenkaaren väreistä veden pinnalla, joka johtuu petrokemian tuotteiden kontaminaatiosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst21714210Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i556048Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58695223Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2943950Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1433675PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1263667Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852170Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171527Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1601343Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3391312