liittyykö ovulaatioon pahoinvointi?

Liittyykö ovulaatioon pahoinvointi? Minulla mahdollisesti kaksi päivää ovulaatiosta ja pahoinvointia ollut. Onko todennäköisempää vatsapöpö kuin mahdollisesti alkanut raskaus?
812188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kyllä voi olla pahoinvointia,sekä minä olen myös erityisen kiukkuinen ovis aikaan,menkkojen aikaan ei ole mitään kiukkua kuten yleensä naisilla.

Äänestä
  • Minulla ei ole kyllä koskaan ollut kiukkua menkkojen aikaan, eikä kiertoon liittyen muutenkaan. Kiukutelen kyllä ihan muista syistä ;-)

    Äänestä

Ekaa kertaa koin saman tässä kierrossa, ei oo ikinä ennen ollu ja nyt tuli kaikki hajut pahana nenään ja tosi etova olo. Just sellasta mitä voisin kuvitella tulevan sit ku vihdoin ois raskaana. En tiiä millasta se yleensä on ja kauan kestää, mulla meni viis päivää siihen et yökötti oikeestaan kaikki ja sit yhtäkkii ohi. Maanantaina pitää taas jännittää ja toivoa et pöksyihin ei tulis mitään punasta =)

Äänestä
  • Mulla tulee tota pahoinvointia sekä oviksen, että menkkojen yhteydessä. Kärttyisyyttä myös molempina aikoina

    Äänestä

jos oviksesta vasta pari päivää niin eihän tuo ole vielä edes kiinnittynyt. Itse en pitäisi raskausoireena vaan onhan nuita poikkeuksia :)

Äänestä

Ihan hienoa jos jotkut voivat väittää ovulaation aiheuttavan pahoinvointia, mutta googletin aihetta vaikka kuinka kauan ja yksikään lähde ei tunne ovulaation aiheuttamaa pahoinvointia. :( Itsekin voisin väittää kärsiväni siitä, mutta mikä ihme oviksessa vois edes aiheuttaa sen pahoinvoinnin? Raskaudessa sen ymmärtää kun tulee ns. "hormonimyrkytys" mutta että oviksessa??

Äänestä
  • Hormonipiikki voi aiheuttaa pahoinvointia ovulaation aikaan. Tieto löytyy googlettamalla ;)

    Äänestä

  • Oviksen aikaan voi tuntea pahoinvointia, koska kehossa jyllää keltarauhashormoni siihen asti, kunnes munasolu ei tapaakkaan siittiösilua. :) Tällöin keltarauhanen surkastuu ja keltarauhashormonin tuotanto loppuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynpä vaan kirjoitti:

Liittyykö ovulaatioon pahoinvointi? Minulla mahdollisesti kaksi päivää ovulaatiosta ja pahoinvointia ollut. Onko todennäköisempää vatsapöpö kuin mahdollisesti alkanut raskaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu