Surffailin eräänä päivänä netissä ja päätin kirjoittaa huvikseni googleen Salatut Elämät roolipeli. Löysin sattumalta tämän osoitteen http://www.freebok.net/books/salkkariropellus/view.html josta aukeni minulle linkkejä muihinkin roolipeleihin. Sain selville että kyseisissä freebokin roolipeleissä roolaa pieni yhteisö jonka nuoret ovat iältään n. 13-17 vuotiaita.
Nuoret ovat roolanneet jo roolipeleissä kauan, sillä ensimmäinen roolipeli Salkkariropellus on ollut pystyssä jo 30.4.2004 asti.
Roolipelijengiin on varmasti tullut uusiakin mutta porukan on oletettu pysyvän melkein samana. Uusia roolaajia ilmaantuu joukkoon silloin tällöin ja heidät näytetään ottavan urheasti vastaan. Salkkariropelluksen jälkeen ilmestyi kaksi muuta roolipeliä ja kiinnostus vaihtoi salkkareista eteenpäin.
Nyt on tehty roolipelejä mm. High Schoolin, ylä-asteen, Helsingin ja pienen kylän elämästä.
Roolipelit on tehty myös Tylypahkalle ja Big Brotherille. Yhteisön kesken syntyy aina riitoja mm. feikkaamisesta eli toisen hahmon esiintymisestä, matkimisesta ja ns. juonipaljastusten kirjoittamisesta.
Riidat yleensä sovitaan ja tuo harvinainen yhteisö jatkaa roolaamista.
PIENI ROOLIPELIYHTEISÖ
JUTUNKIRJOITTAJA
1
445
Vastaukset
- Ohhhh
Oznbsbmdnbn,vdxhc bnc v,xnb,vdndnbsnmbdjjkhfkjdhjmbcnmbxcnbcncbnbvnmbvnbvnb ncbnvbnbncvbcnvbvnbvnvbvnvbnvbvnbvnvbvnvbnv
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1298795Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735204Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263496- 362414
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1271714- 621647
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2051491Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381377Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601139- 231101