kauanko kestää

gradun teko?

Mulla on tässä nyt 6 kk aikaa saada kauppatieteiden gradu valmiiksi. Kauanko olette itse tehneet gradujanne?

7

2003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoh...

      Suunnittelutyö lähti käyntiin kolmisen vuotta sitten. Mutta tunnustan kyllä, että hitaasti on tullut tehtyä. Riippuu kyllä ihan aiheesta ja menetelmistä (sekä omasta ajasta) missä ajassa suoriutuu. Kai puoli vuottakin ihan mahdollinen aika on.

    • jokaisesta itsestään

      Toissapäivänä tuli kuluneeksi vuosi siitä kun lyötiin aihe lukkoon yhteistyötahon kanssa. Gradu alkaa olla "kasassa", mutta sitä siistimistä ja viilausta on yhä edessä. Jouluun mennessä aion saada arvosteltavaksi. Gradussani oli teoriaosa, joka käsitteli itselleni aivan uudesta näkökulmasta aihepiirin asioita, joten siihen perehtyminen vei aikaa. Lisäksi tein taustahaastattelut ja niiden sekä aiempien tutkimsten ja teorioiden pohjalta kyselylomkkeen, vastauksia kertyi yli 200 ja niisä oli aika takominen SPSS:ään... Menihän tuossa aikaa, red bullia ja hermotkin pariin otteeseen :)

      Se kauanko kestää riippuu aiheesta, aineesta, sinusta itsestäsi, menetelmistä, perehtyneisyydestäsi, ohjauksesta... Ei voi sanoa mitään ns. oikeaa aikaa jonka kuluessa olisi oltava valmis.
      Ja teetkö gradua päätoimisesti, vai työn ja muiden opintojen ohessa? Sekin vaikuttaa. Intensiiviset monen päivän jaksot ovat tehokkaampia ainakin itselleni kuin se, että yrittäisin nyhertää päivittäin tunnin tai pari.

      Muta siis kukin tyylillään, keskimäärin menee ehkä n. 9kk-vuosi. Luulisin. Puoli vuotta riittänee jos olet jo jyvällä aiheestasi ja mitään laajoja kyselyitä tms. ei ole tulossa ohjelmaan.

    • r & r

      Jokaisella on varmasti oma tyylinsä. Mitä olen ihmisten kanssa keskustellut, niin toiset tekevät työn esim. hiljalleen vuoden aikana ja kirjoittavat tekstin sitten muutamassa päivässä. Jotkut puurtavan päivittäin vuoden ja siihen päälle vielä iltatöitä ja viikonloppuja.

      Omalla kohdallani aloitin hitaasti aiheeseen tutustumisen alkukesästä ja kirjoittamisen elokuun alkupuolella. Nyt rupeaa olemaan aihepiiri hanskassa ja varmaan jouluksi tulee valmis, jos ei jo aiemminkin. Työn ohessa olen tehnyt yhden tentin ja käynyt yksillä luennoilla.

      Mistä tuo aikataulu tuli? Jos teet "tilaustyötä", niin tuskin he haluavat gradua vaan tilatun työn tehdyksi. Gradun työstä voi hioa jälkeenpäinkin.

    • rosem

      Minulla gradun teko on kestänyt noin vuoden. Miinus kesätyöt heinä-elokuussa. Kohta pitäisi olla valmista.

    • weels

      Riippuu tietenkin itestä, mutta mulla meni vähän yli vuosi. Keväällä olin tosin pari kuukautta ollenkaan tekemättä kun olin töissä.

    • KTM-06

      ..puoli vuotta ja kyseessä siis myös kauppatieteen gradu :) Tein sitä lähinnä päätyönä mutta ei ollut mikään kamala kiire missään vaiheessa. Eli mielestäni aivan realistinen tavoite tuo 6 kk, jos vaan olet valmis siihen myös panostamaan. Sain muuten hyvän arvosanankin, eli ei se laatukaan välttämättä kärsi, vaikkei pakerrakaan vuotta yhden asian kanssa :) Tsemppiä!

    • o.t.

      Jos on täysipäiväisesti aikaa tehdä gradua, niin toi 6kk riittää aivan mainiosti. Jos sen sijaan on jotain muuta aktiviteettia (töitä, useampi kurssi tms.), voi käydä aika raskaaksi...

      Itse aloittelin kauppatieteiden gradunteon "visioinnilla" loppukeväällä 2006 ja kirjoittelin teoriantynkää alkukesän (n.25 sivua). Kesätyöt pistivät gradunteon jäihin, mutta kouluun palatessa rykäisin kokoon teorian syyskuussa, empiriamatskun keräämiseen lokakuussa ja empirian kirjoittamisen marraskuussa. Joulukuu meni vikoja kursseja suorittaessa.

      Jos en olisi haudutellut aihetta päässäni jo aiemmin, niin tuskin tää tahti olisi onnistunut.. Nyt viedään viimeisiä viilauksia - ensi viikolla kansiin :)

      Eli 6kk on mahdollista jos pystyy keskittymään hommaan täysin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      84
      4912
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      233
      4684
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      68
      2418
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      75
      2406
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      62
      2370
    6. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      80
      2235
    7. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1916
    8. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1547
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      126
      1457
    10. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      113
      1414
    Aihe