Black&White 1

Olisko kellään antaa strategisiä vinkkejä kuinka saan puun riittämään. Olen siinä "toisessa maailmassa" ja hallinnoin tällä hetkellä kuutta kylää ja hermo menee kun koko ajan pitää vaan rakentaa ja rakentaa. Menee koko peliaika siihen kun teen puu- ja metsäihmeitä. Eikä breedereitäkään voi oikein vähentää kun sitten rakkauslippu nousee tangon päähän. En ehdi valloittaa edes uusia kyliä tämän takia. Olenko tehnyt jonkin strategisen virheen vai onko tämä pelin tarkoitus?
1103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pelasin peliä viimeksi kauan sitten. Kaikki se ylihype ja valheet sai raivon partaalle. Elukka oli vain tiellä ja vihasin sitä ylikaiken.


Pelasin peliä pääsääntöisesti ihan tavallisena strategiapelinä, en minään jumalpelinä. Peli on tavan rts-peli. Jumaljuttu on pelkkää kuorrutusta hämäykseksi.

Tehokkain strategia mielestäni oli:

1. Rakenna taloja kohti viholliskyliä, jotta saat voima aluettasi laajennettua niitä kohti.

2. Kun voimakenttäsi on riittävän lähellä, aloita hyökkäykset vihollisen kylään. Viskokiviä, visko tulipalloja, tuhoa taloja, sieppaa asukkaita omaksesi, varasta puuta, kun kylässä on muutama asukas jäljellä mikä tahansa pilipali temppu, kyyhkystemppu tai kivenviskaus valtaa kylän itsellesi.

Sinulla noin sekunti aikaa toimia voimarajasi ulkopuolella, tämä riittää monesti sieppaamaan yhden asukkaan kerrallaan. Voit myös hukuttaa tai viskoa sieppaamiasi. Istuta tuhottuun ja vallattuun kaupunkiin asukkaat takaisin. Aloita kylän uudelleen rakennus. Muista ettet turhaan rakenna kaupunkeja, jotka eivät auta voima-aluettasi lähemmäs viholliskylää.

4.Rakenna vain sitä kaupunkia, jolla pystyt siirtämään voimakenttääsi lähemmäs viholliskylää. Unohda muut. Tällöin puuta ei kulu joka kylään.

5. Unohda koko vitun elukka, sitä tarvitaan oikeasti vain vika kentässä. Keskittyminen elukan sijaan reaalistrategiaan on tehokkainta.

6. Jos haluat käyttää elukkaa, se on parasta kouluttaa eka kentässä, tekemään jotain hyödyllistä. Vihollisen hyökätessä elukan kanssa pelleilyyn ei ole aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaivataan kirjoitti:

Olisko kellään antaa strategisiä vinkkejä kuinka saan puun riittämään. Olen siinä "toisessa maailmassa" ja hallinnoin tällä hetkellä kuutta kylää ja hermo menee kun koko ajan pitää vaan rakentaa ja rakentaa. Menee koko peliaika siihen kun teen puu- ja metsäihmeitä. Eikä breedereitäkään voi oikein vähentää kun sitten rakkauslippu nousee tangon päähän. En ehdi valloittaa edes uusia kyliä tämän takia. Olenko tehnyt jonkin strategisen virheen vai onko tämä pelin tarkoitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu