Lähes 60 vuotta on kulunut siitä kun kommunistinen Kiina valloitti raa'asti Tiibetin. Järjetön syyttömien ihmisten teurastaminen jatkuu yhä:
http://youtube.com/watch?v=ssCVRhOfjtA
http://youtube.com/watch?v=ssCVRhOfjtA
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jos perehdyt tiibetiläisten historiaan, niin löydät sotaisan ja verisen historian, mustan magian harjoittajia ja väkivaltaisia valloittajia.
Milarepa muunmuassa tappoi kaikki sukulaisensa, ja sitten vetäytyi hourimaan ja syömään nokkosia loppuelämäkseen vuoristoon. Hänen mottonsa oli: Minun uskontoni on se että minun ei tarvitse katua mitään. Viides Dalai Lama oli juoppo ja irstailija.
Esoteeriselta kannalta katsoen, ateistit tappavat ateisteja...tappaminen on jatkunut jo vuosisatoja Kiinan, Tiibetin ja Mongolialaisten välillä.
Lisäksi jos tiibetiläiset olisivat oikeita Buddhan seuraajia, he eivät itkisi materialistisen maan omistamisen ja hallussa pidon puolesta. Ehkä tiibetiläisten on aika toteuttaa se mitä opettavat, luopua samsarasta ja hyväksyä asioiden oleellinen olemattomuus ja tyhjyys. Ei ole olemassa mitään kotimaata. Tiibetiähän ei edes ole enää kartalla. Pitäisi vain hyväksyä faktat.
Tiibetiläisillä on mahdollisuus saada omistaa maata ja ryhtyä maanviljelijöiksi Intiassa. Ainoa mikä estää tämän tapahtumista on se että he eivät halua hyväksyä Intian kansalaisuutta. Buddha oli Intialainen. He eivät siis halua tulla Buddhan kotimaan kansalaisiksi, vaan väkisin pitävät kiinni palasta maata.
Ja lisäksi kannattaisi myös heidän perehtyä siihen tosiseikkaan että Shakyamuni Buddha oli kasvissyöjä, joka ilmestyi nimenomaan estämään väkivaltaa ja eläinten väkivaltaista teurastamista.