Koh Tao

kokemuksia ????????

harkinnassa, millainen paikka ? miten perille ?

7

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ArjatarOriginal

      sukellella. Ainoa miinus on ikävä merimatka, joka speedboatilla ryskyttää, jopa vaarallisesti (riippuen tietenkin merenkäynnistä). Isommalla paatilla matka taittuu turvallisemmin, mutta hitaasti ja keinuttaen. Monsuunin aikaan (marraskuun puolivälin jälkeen) en välttämättä lähtisi. Viime vuonna saari oli 'blokissa' viikon verran myrskyn vuoksi. Meinasi virta ja gaso loppua...

    • Tao tao

      Tosi kaunis saari, ja tosiaan sukellus- ja snorklailupuitteet mahtavat. Tao on rauhallinen paikka, rentoutujan paratiisi. Tekeminen rajoittuu pääosin rannalla/riippumatossa löhöilyyn, syömiseen, uimiseen, lukemiseen ja snorklailuun/sukeltamiseen. Ihana paikka. Mutta jos villiä yöelämää ja loistavia shoppailumahdollisuuksia lähtee hakemaan, kannattaa valita jokin toinen paikka.

      Suosittelen taoa lämpimästi!:) Hyvää matkaa!

    • juuri käynyt

      pilvisellä ilmalla, vene todellakin rynkyttää n 2 h yhteen suuntaan ja aikaa snorklailla oli 45 minuuttia jonka jälkeen taas rynkytettiin veneellä syömään 15 min, syöminen kesti 30 min, jonka jälkeen siirryyttiin toiselle saarelle 2 tunniksi uimaan. Taas 2 h matka takaisin veneellä rynkyttäen. Koh tao on varmaan ihana paikka, mutta siellä ei aikaa juurikaan vietetä, paikallisten matkanjärjestäjien retkillä.
      Todellisuudessa suurin osa päivästä meni veneellä rynkyttäen, joka ei pitäisi suositella alle 5 v lapsille. Jos taolle menee pidemmäksi aikaa, vaikka yöksi niin sitten suosittelen, mutta en noin lyhyttä aikaa.

    • Kippari

      Kävimme Taolla heinäkuussa. Silloin kelit eivät olleet siellä ihan yhtä hyvät kuin esim. Samuilla, mutta tästä huolimatta paikka oli huomattavasti miellyttävämpi. Siellä saa kulkea rauhassa ilman että kukaan tulee repimään hihasta, vedenalainen maailma on todella hieno ja usein ihan rannasta asti!

      Sairee on vähän sottainen ja brittisukeltajien valtaama, mutta jos menee hiukan sivummalle saa varmasti olla rauhassa. Muilla biitseillä myöskään vuorovesi ei ole niin iso rasite. Hintataso on mantereen ja turistikeskittymien välistä. Ruokapaikkoja on joka lähtöön ja pääsääntöisesti kaikki ovat ok.

      Jos hotellia olet valitsemassa, itse menisin charm churee villoihin, on loistavassa paikassa, ei liian sivussa, mutta riittävän. Aika kallis tosin. Taolta löytyy myös paljon todella halpoja majoituksia, joita ei tarvitse varata etukäteen.

      Mönkkärin tai vähintään mopon vuokraus saarella on lähes must!

      Kulkuneuvona tuonne katamaraani (Lamproyah tai jotain) on ehdoton. Menee suht tasaisesti ja matka lipsahtaa parissa tunnissa leffaa katsellessa. Maksaa hiukan enemmän kuin speedboatit,jotain 400 THB, mutta sen arvoista. Pienellä lisähinnalla (100THB?)pääsee vielä parempiin olosuhteisiin yläkertaan (VIP).

      Eli summana: suosittelen, Phuketiin tai Samuille en viitsisi enää palata, mutta Taolle hyvinkin. Kannattaa varata aikaa ja chilliä fiilistä mukaan, mitään hirveätä hulabaloota tuolta ei löydy, päinvastoin...

    • pöö56

      Aivan mahtava paikka... Itse olin syyskuun alussa ja kelit suosi. Saireelta oli bungalow ja noin 20 e/yö...tosin ilmastointi uupuu...Muuten ok!
      High seasonilla jos meet, voi "majapaikan" saaminen ilman varaus olla hankalaa... sukeltajia on on silloin paljon.Kataramaarilla matka sujui leppoisasti.
      Voiko ihanampaa olla kuin istuskella rantaravintolan tyynyillä auringonlaskun aikaan ja chillailla...Ihanan rento ja välitön ilmapiiri!!!

    • Koh Taolle Joulukuussa

      Heips:) Koh Tao on kuulemma kaunis saari ja olen myös selaillu netistä juttuja siitä. Viime vuonna tuli oltua Krabilla ja tapaimme siellä brittiläisen naisen, joka omistaa Koh Taolla bungalowi kylän. Sinne olemme suuntaamassa Joulukuussa. Koh Tao keskittyy paljon sukeltamiseen.. eli jos on kiinnostunut siitä niin siellä on suomalainen sukelluskoulu ja myös halvin.

      • -mimmi-

        Muutamaksi päiväksi piti mennä ja kolme viikkoa Taolla vierähti :) enkä edes ole sukeltaja. En majoittunut Saireella mutta tulihan siellä jokunen ilta vietettyä mukavissa rantabaareissa. Mopolla on helppo liikkua saarella. Ja spa kannattaa ehdottomasti kokea, upea juttu eikä tod. paljon lompsassa tunnu. Lähellä on paikallisen kalastajan omaperäinen ravintola jossa kannatta poiketa, kukkulalta upeat maisemat merelle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2592
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      209
      1931
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1649
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1456
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      202
      1313
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1127
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      907
    Aihe