Niinkuin tämän aamun Hesarissakin annettiin ymmärtää Finnairin tulevaisuus ei ole ollenkaan taattu. Firma tuottaa tappiota ja vain omistajien ylpeys estää myymästä tätä riippakiveä esim. Aasiaan. Eri asia sitten on löytyykö ostajaa yhtiölle.
Se, joka maksaa lippunsa itse valitsee sen halvimman lennon eikä lentoyhtiötä.
Elämme lopun aikoja ystävä hyvä....
Se, joka maksaa lippunsa itse valitsee sen halvimman lennon eikä lentoyhtiötä.
Elämme lopun aikoja ystävä hyvä....
Vastaukset 5
Vanhimmat
voidaan vielä saada valtion kassaan muutama killinki. Jos Rädyn kaltaiset pikkuhitlerit saavat määrätä suomalaisten yritysten kannattavuudesta ei toivoa ole.
Lakko aiheuttaa 2,5 miljoonan euron tappiot päivässä. Miten tämä vaikuttaa Finnairin tulokseen? Todella huonolta näyttää. Lakko on myös käytännössä lopettanut uusien varausten teon. Matkustajien luottamus Finnairin on mennyttä ja tästä kaikesta saamme kiittää jääräpäistä ammattiliittoa, että kilpailu lentotoiminassa on muuttunut veriseksi ja kannattavuutta ei voida parantaa lippujen hintaa nostamalla. En ymmärrä, miksi työntekijät sahaavat omaa oksaansa.
SLSY estää Finnairin laajenemisen. Aasian lentojen peruutukset johtavat siihen, että yhä harvempi enää uskaltaa varat niitä Finnairilta. Matkustajakato on tiedossa tai koneet on täytettävä polkumynnnillä, mikä taas heikentää kannattavuutta.
Tämä lakko päättyy aikanaan, mutta ärhäkkä liitto, joka nyt liittoutuu vielä laittomien lakkojen ammattilaisen AKT:n kanssa pitää kyllä huolen siitä, että jatkossakin lentojen varaaminen Finnairilta on uhkapeliä. ei tiedä vaikka taas tulisi laiton lakko vaikkapa päivän varoitusajalla. Ja lakothan kannataa aina ajoittaa juuri loma-aikoihin, jotta samalla saadaan kostettua kunnolla myös Finnairin lentoemäntien pahimmille vihollisille, nimittäin turistiluokan asiakkaille.
Mielestäni kaikki yritykset joissa ei ole varaa noudattaa suomalaista palkkatasoa ja voimassaolevia työehtosopimuksia saataisiin myydä vaikka indokiinaan. Jos suomalainen palkansaaja on joka paikkaan liian kallis niin otetaan sitten ulkomaalaiset tilalle. Me suomalaiset työttömät voimme sitten viettää leppoisia oloneuvoksen päiviä vierailemalla teidän lompakollanne joiden työtä ei vielä ole alekaupattu halpamaihin. Korostan siis sanaa VIELÄ.
Niinpä ja tällä Rädyn ja kumppaneiden menolla kohta ei Suomessa ole näitten työttömien korvausten maksajiakaan eli milläs sitten eletään ja matkustellaan täällä EU Suomen periferisessä luontoreservaatissa.
Ei taida helposti löytyä ostajaa yhtiölle, jonka henkilökunnasta löytyy näin rettelöherkkää ainesta.
Kilpailijat antavat Finnairin ajautua alas ja avaavat sitten omia reittejään tilalle.