onkohan tämä 12v appeereiltaan hyvä poweri? ite en tajuu ku siin on kaks kohtaa ilmotettu 12v linjalle? esaisko kukaan sanoo?
nykyinen poweri liteon 300w 19a 12v linjas ja sillä tää 7900gs toimii mutta poweri huuta ku on vain 300wattii joten siksi uutta etsimässä.
nykyinen poweri liteon 300w 19a 12v linjas ja sillä tää 7900gs toimii mutta poweri huuta ku on vain 300wattii joten siksi uutta etsimässä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen yllättynyt, että edes toimii tuolla. Kuitenkin kun tuo on 300W ja hyötysuhde on todennäköisesti heikko.. Virtalähde joutuu todella koville tuossa ja lämpenee huolella -> tuuletin pyörii täysillä.
Sääli sinänsä, että itsellä meni tuo yksi virtalähde takuuhuoltoon..olisi voinut tarjota tuota [Tää pyörittää 7900 GTO:ta [isompi virrankulutus] ja E6300@3,04GHz [pieni volttinosto oli tarpeen] jotakuinkin äänettömästi ;).]
[Virtalähde olisi BeQuiet Straight Power 450W tai Seasonic S12 430W..molemmat hiljaisia ja hyvällä hyötysuhteella. ]
joo ihmettelin itekki ku on toiminut näinkin vakaasti tosiaan poweri kyllä huutaa heti ku käynnistää pelin :) se on pahempi ääni kun kaikista 4 muusta tuulettimesta yhteensä lol
mut mitäs mieltä sä oot tuosta powerista jota tuossa kyselin? riittääkö amppeerit ku siin on niit 12v linjoi 2x
täl blissi 7900gs kortil tein noi 3dmark 03 testit
kellot 590\770
3dmark03 19250p
3dmark05 9228p
lämmöt pysy jatkuvasti alle 45asteen kortissa ja sais varmaan viel enempikin kellotettuu mut en oo viittinyt yrittää powerinkaan takii..ei ti koska pläjähtää
Itseasiassa ei se tuulettimien määrä kauheasti nosta meteliä. Itsellä on koneessa seitsemän tuuletinta, mutta sitä ei kuule metrin päähän.
Amppeereista en tiedä niinkään, tiedän vain, että kannattaa ostaa testimenestyjä poweri ;).
Juu kannattaa vaihtaa poweria, koska nuo laaduttomat powerit ovat sellaisia, että ne hajotesaan vie herkästi mukanaan muitakin osia.
Onhan noi ihan ok lukemat; itsellä tuli 3dMark03:sta joku viitisen tuhatta pistettä enemmän [7900GTO: 700/820].
joo no tolla kortilla on vedetty reippaasti yli 20000 pisteitä ja 05 markista on saatu myöskin yli 10000 pisteitä mutta ne on vaan karkkimarkkei pääasia että pelit toimii...
joo itse yllätyin sitä miten hiljanen tuollainen 120mm nexus voi olla vakka onkin järjettömän iso niin silti uskomattoman hiljainen
mitenkäs muuten kai sä pelei pelailet jos sulla tuollainen kone on? ei kai koneeseen muuten kantsi rahaa pistää?
tämän vuoden raskain peli taitaa olla toi tuleva gothic 3
vaatimukset on
amd athlon 4000 tai pentium D 3000mhz
1g vähintään 233mhz ramii
256mb näyttis vähintään gf6800 tason näytönohjain
sinänsä aika kovat vaatimukset kun miniminäkin täytys olla jo amd athlon 3200 ja ati 9800 tai vastaava.
ei taida oikeen pyörii ihan keskitason koneella enään.
niin no 350w poweri piisaa ihan 7800gt gs ja gtx jos ei oo ihan hirveesti rompetta konees
ite pelasin fearii ja darkmessiasta molempii yhteensä 2-3 tuntii max asetuksil ja silti toi poweri pysyi ehjänä =) heh!
se on lite-on eikä se oo huono merkki sehän on tunnettu kohtu korkeista 12v linjoista.
ja 12v linjahan on kaikista tärkein kun aletaan puhuun powerin suoritus kyvystä antaa virtaa näyttikselle... tietysti täytyy watit riittää jokaiselle komponentille koneessa
mutta en osta mitään parempaa powerrii kuin sen mikä tälle koneelel oikeasti riittää hyvin.
Tuulettimen äänekkyyteen suurin vaikuttava tekijä on miten nopeasti se pyörii; Laadukkaan ja laaduttoman erot tulevat muista vaikuttavista tekijöistä.
Homman nimi on se, että isommat tuulettimet ovat hiljaisempia ihan siitä syystä, että ne siirtävät yhtä paljon ilmaa kuin pienemmät tuulettimet, vaikka ne pyörivät hitaammin.
12cm kotelotuulettimet [3kpl] pyörivät 800rpm ja BeQuiet-virtalähteen 12cm tuuletin ei kuulu, olettaisin pyörivän samoilla kierrosluvuilla. sitten kaksi sivureunaan modattua 8cm tuuletinta pyörivät kanssa hitaasti, ne kuitenkin on sijoittuneet juuri täydellisesti: toinen on lähes kiinni prossun siilessä [12cm tuuletin on kiinni tuon siilen kyljessä] ja toinen puhaltaa melkein kiinni tuossa Geforce 7900GTO:ssa..juuri tuon kortin oman tuulettimen kohdalla sopivasti.
---
Pelailen kohtuu paljon, tuolle kakkoskoneelle on tulossa oma näyttöpääte vielä; nyt joutuu kärvistelemään 1280x1024 resoluutiolla; tuon suuntaisella resolla esim. F.E.A.R pyörii asetuksilla missä kaikki on MAX (Soft shadows:On)
ja 4xAA 16xAF. Voi olla, että hieman joutuu miettimään asetuksia kun isompaa resoluutiota käyttää ;).
Tämän vuoden peleistä tuo Gothic 3 voi olla lähellä voittajaa jos raskainta haetaan. Kuitenkin vuoden vaihteessa DirectX 10:n myötä saadaan taas aivan uudet vaatimukset.
Esim. Alan Wake ja Crysis pelit ovat monisäikeisiä ja vähimmäisvaatimuksena tuppaa olemaan tuplaydinprosessori; Alan Wakessa melkein suositeltavaa olisi neliytimellinen.
DX10:n myötä muistisuosituksena on 2Gt, ja DX10-kyvyn lisäksi näyttiksellä pitää olla reilusti enemmän tehoa kuin Geforce 6800:lla
---
Laadukkaat powerit ovat laadukkaita. BeQuiet Straight Power 450W pysyy käsittämättömän hiljaisena tuolla kakkoskoneen kuormalla. Yksinkertaisesti sitä ei meinaa kuulla lainkaan [tosin ei melkein mitään muutakaan..].
Jos siirryt käyttämään DX10 huippunäytönohjainta, niin sitten joudut vaihtamaan kyllä virtalähdettäsi. Nimittäin esim. Geforce 8800GTX kuluttaa melkein yhtä paljon virtaa kuin mitä sinun powerisi kykenee tuottamaan kun muistaa hyötysuhteet :D..tosin voi olla, ettei tuo BeQuietin 450W versi SP-virtalähteestä riitä sekään kunnolla, tai ainakin virtalähteen tuulettimen kuulee jo :). Mainittakoon, että ATi:n seuraavan sukupolven huippunäytönohjaimet tullee kuluttamaan vielä enemmän kuin nuo Nvidian
Noh jos ei mikään muu riitä, niin tässä riittää jytkyä:
Tagan TG1100-U95 TurboJet 1100W
:D..specseiltään uskomaton, hinnaltaan käsittämätön [Coolputerissa 440€]. Riittää ainakin Geforce 8800GTX SLI:n virtatarpeisiin ;).
kui sulla on niin paljon tuulettimia konees? onko lämpö ongelmaa?vai muuten vaan kiva ku on viilee kone? :)
itel pysyy ihan prossu omal tuulettimel ja sen vieres kuuman ilman imevällä idles 18astetta ja rasitukses max 42-43astetta
joo no itelle ressal ei oo kovin väliä koska kukaan kaverinikaan ei erota 1024*ressan ja 1280*ressan eroo esim. fearis.. LOL ja jokainen peli näyttää mun milestä hienolta 1280*1024 resolla.
mutta toi 8xxx sarja on ihan huuhaata eihän niitä osta kuin jotkut ihan nörtit siis jos ostan 8800gt\gto?? ja se vaatii itsessään jo 300w (yhel saitil luki) nii sittenhän täytyis olla joku 200e maksava nörtti poweri eikä sekään vielä riitä vaan sitten täytyis ostaa vista ja jopa ihan uusi tehoka prossu jos meinaa saada kaiken hyödyn näytönohjaimesta irti... eli jos tulevat pelit ei sujuvasti pyöri nykyisellä koneella niin en varmaan ala pistään tuollaista määrää rahaa koneeseen...eikä varmaan kovin moni muukaan...
täytyy varmaan sitten ostaa ps3 ku sillä pyörii samat pelit mutta yli puolet halvemmalla...
ihan perseestä!!jos nyt nämä koneet saa heittää vit***n ja täytys ostaa uudet huippu koneet jotta sais pelata uusii pelei...
esim: 6xxx sarja söi melko paljon virtaa mutta sitten tuli uusi 7xxx sarja joka oli tosi vähä kulutteine ja tuotti lämpöä vähän mutta sitten tuleekin jotku 8xxx sarja jolla ihan mahdottomat virran kulutukset
miten paljon tulee hyötysuhdetta yhdelle Watille????? eikös nyt jonkun pitäis keksiä jotain miten saadaan hyötysuhde nouseen sillä nyt mennään kyl ihan väärään suuntaan...
aijotko ostaa 8xxx sarjan kortin ku ne ilmestyy?
ps.en osta pleikkaria (never)
The GPU business needs some serious innovation detour.
PERFORMANCE PER WATT
8xxx down!!!
No monta hiljaista tuuletinta on parempi kuin esim yksi äänekäs ;). Noh.. ajan kyllä prosessoriakin melko raskaasti ylikellotettuna; eli vakiokellothan tuossa on 1,86GHz, mutta tuo toimii nyt 3,04GHz tasolla..Aika paljon enemmän tuottaa lämpöä kuin vakiona ja haluan tuon pysyvän viileänä, mutta hiljaisesti. Tosiaan prossun Sonic Tower-siilessä on kiinni 12cm tuuletin, tuulettimen yläpuolella oli se ylimääräinen 8cm tuuletin ja prossun takana sentin päässä Sonic Towerista on 12cm kotelotuuletin puhaltamassa ulos. Ja juu, BeQuietin virtalähde hönkii Sonic Toweria kohti lämmintä ilmaa.
Kotelon etulaidassa 12cm tuuletin, mikä jäähdyttää mukavasti kiintolevyä ja yksi näyttistä. Ainakaan lämpökuolema ei korjaa noita koneen osia :).
---
8800GTX ei kuluta nyt 300w virtaa, se ei itseasiassa voi käyttää niin paljoa: Kyseinen korttihan saa virtansa pci-e väylästä ja lisävirtaa saa kahdesta pci-e virtaliittimestä.
Jos miettii, että miten paljon tuon pci-e väylän ja kahden virtaliittimen kautta virtaa tulee tuohon korttiin, niin maksimi on luokkaa 225w.
Suosituksena on 450w virtalähde yhdelle kortille ja 800w jos on SLI. Sinänsä ok, nuo on yleensä hattiwatti virtalähteille ja laadukas 400W virtis pitäisi riittää, olettaen ettei ole muita paljon virtaa kuluttavia osia.
Geforce 8800GT:tä ei tule, vaan tuo kortti tulee olemaan Geforce 8800GTS; GTS päätettä ei ole käytetty sitten Geforce 2:n. 8800GTX:n tuulettimessa on valmiit liittimet vesijäähyä varten. Sanovat, että tuo tuuletin riittää vakiokelloille, mutta jos haluaa ylikellottaa, pitää lisäksi käyttää vesijäähyä.
Tiedä sitten, siinä vaiheessa kun ATi saa omat DX10-kortit pihalle, niin Nvidia tuo uudet pienemmällä valmistusarkkitehtuurilla varustetut versiot joiden pitäisi pudottaa reilusti virrankulutusta. Sitä ennen Geforce 8600GT tai vastaava voi olla se mielekkäin.
---
Playstation 3:n ongelmana on sen näytönohjainpiiri. Tehoja siitä löytyy Saman verran kuin esim. X1800XT:stä [mainittakoon, että perustuu samaan piiriin kuin Geforce 7800GTX]. Piiri on kuitenkin DirectX 9 tasoa ja Playstation 3:n piiri ei siis kykene piirtämään kaikkia efektejä mitä DX10-näytönohjaimet kykenevät. Lisäksi esim. Crysiksen tekijät ovat valitelleet, ettei Playstation 3:n potku meinaa riittää, eivätkä kykene tekemään kaikkea mitä PuuCee-puolella voivat tehdä.
Jos ostaisin pelikonsolin, niin itse ostaisin Nintendon WII-konsolin:
Halpa
Pieni
Passiivisesti jäähdytetty = äänetön
Hyvä peliohjainjärjestelmä
Osittain peliohjaimen takia tuolle on tulossa aivan mielettömän hauskoja pelejä ja uudenlaisia pelejä
-Grafiikka - ei varmasti pääse Playstation 3:n tai XBox360:n tasoon, mutta grafiikka on yksi tekijä, tärkeämpi on pelit joita on hauska pelata.
---
Sinänsä Playstation 3 maksaa jotain oliko 500-600€ riippuen versiosta? Tuo on melko paljon pelkästä pelikoneesta [Tää oma kakkoskone maksaisi 1200€], kun tietokoneella pystyy tekemään kaikkea muutakin. Esim. tähän saa tuplavirittimellisen digiboxin, videolähteeksi saa tämän, netti jne.
Lisäksi jos pelit tulevat maksamaan sen 70€, kun PuuCee-puolella uudet pelit maksavat sen 50€.
----
"miten paljon tulee hyötysuhdetta yhdelle Watille?????"
Itseasiassa kohtuullinen. Testeissä 8800GTX:ää on verrattu 7950GX2:een, minkä virrankulutus on melko korkea johtuen siitä, että siinä on periaatteessa kaksi näytönohjainta yhdessä. Vakiokelloilla 3dMark05:ssä 8800GTX saa vain 5000 pistettä enemmän [tosin 8800GTX:llä Core 2 Duo E6600 toimi 3,8GHz taajuudella ja 7950GX2:lla sama prossu jäähdytettiin nestemäisellä typellä 5,1GHz tasolle..], 3dMark06:ssa 8800GTX oli ollut suhteellisesti parempi verrataessa 7950GX2:een.
Muutenkin näyttäisi, että 8800GTX on optimoitu enemmän juuri kaikkein uusimpiin vaatimuksiin ja eroa vanhoilla softilla ei tule niin paljoa.
"aijotko ostaa 8xxx sarjan kortin ku ne ilmestyy?"
En heti ilmestyessä. Niitähän tulee jo marraskuussa, mutta DX10 pelejä pääsee pelaamaan vasta Windows Vistan tultua joskus ensvuoden alussa. Todennäköisesti ostan joko ATI X2000 sarjan tulokkaan tai sitten '8900' sarjalaisen joskus keväällä.
Siihen asti saan 'kärvistellä' kakkoskoneen 7900GTO:lla ja ykköskoneen 7950GX2:lla ;) eiköhän niilläkin pelaile ;).
Oletko itse miettinyt tuota 8-sarjan näytönohjaimen tehonkulutusta?
225W max, jos otetaan lisätehoa kahdella linjalla? 12V ja uusien speksien mukaan 20A per linja (kuitenkin yleisesti 18A).
12V x 18A = 216W
Entäs sitten kaksi linjaa?? =D
Tuossa on varmaankin kaksilijaa käytössä, jotta saadaan varmasti tarvittava teho näytönohjaimelle, rasittamatta vai yhtä linjaa tappiin asti.
Tuulettimien määrästä kuitenkin vielä sellasta, että itsekin vannon määrään sekä laatuun.
Äänilähdeiden lisääminen lisää äänenpaineeseen 3dB, joka kerta. Eli jos sinulla on 120mm tuuletin pyörimässä hitaasti ja sen silloinen äänenpaine on 9dB (tosi hiljainen), tällöin 2 samanlaista tuuletinta on 12dB. 4 samanlaista on 15dB. Ja 8 samanlaista on 18dB.
18dB:tä on vielä kohtalaisen vähän sekä yleensä vähemmän kuin taustamelu (20-23dB normi huoneistossa).
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1595
Epäilen kyllä hieman tuota äänenpainetta sekä tuuletusvoimakkuutta, mutta ainoa tuuletin joilla päästiin lähelle noita arvoja.
Tuuletus voimakkuus taas kertautuu tuulettimien määrällä: 33CFM x 8kpl = ~260CFM = 130CFM, koska puolet laitetaan koteloon imemään ja puolet puhaltamaan.
130CFM on ~3700l/m = 62l/s
Mulla on maksikotelo, jonka tilavuus on ~70l. Joten noilla tuulettimilla vaihtaisi (hyvillä virtauksilla, ilman pyörteitä) kotelon sisäilman kokonaan hieman reilussa sekunnissa.
Tällöin täydessä kuormassakin kotelon sisälämpö on huoneenlämmön kanssa samoissa. Jolloinka kotelo ei kerää lämpöä sisäänsä -> prosessorin lämmöt nousisivat korkeammaksi.
Ainoa huonopuoli on reilun 150€ hinta siihen sormisuojat, pohjaan suodattimet jne jne. Hintaa yhteensä siis 200€ paikkeilla.
Omassa kotelossa tuulettimet pyörivät kaikki hitaasti, mutta ääni on kuitenkin kuultavissa. Kysymys onkin siitä onko se häiritsevää.