Voisko joku täällä asusteleva neuvoa, minkänimisiä särkylääkkeitä täältä löytyy? Onko samoja lääkkeitä kuin Suomessa? Kiitos!
Päänsärkypillereitä usasta?
8
1827
Vastaukset
- mutta
ainakin jokunen vuosi sitten paikallinen ´burana´ oli nimeltään Tylenol, on ilmeisesti samantyyppinen tulehduskipulääke. Ainakin auttoi kaikenlaisiin kipuihin!
- lahimpaan kauppaan
ja etsi hylly "pain relief", sielta loytyy vaikka mita aspiriinista alkaen. Joka kipuun loytyy laake. Kaytetyimpia ovat Advil ja Tylenol.
- flman
Flunssaan loytyy laakkeita kun kavelee walgreensiin tain CVS pharmacyyn tai johonkin muuhun apoteekkiin.
Ostin pari paivaa sitten Advil Cold & Sinus. Piti nayttaa ajokortti seka allekirjoittaa paperi johon kassaneiti merkkasi montasko milligrammaa siina oli efedriinia. Nuoriso kulemma keittaa pillereista huumeita joten liittovaltio valvoo!
- from drug store
Tylenolia olen ostanut, ja sitähän on ainakin 10 sorttia. Usein on eri vaikuttavia aineita, luulisin että lähes aina mukana on myös tulehduskipulääkettä. Aika hyvin on merkitty just esim. "pain relieve", eli mihin tarkoitukseen sekoituksissa kukin aine on. Varmaan pelkkää tulehduskipulääkettäkin luulis olevan. Tylenol cold multi symptons oli kyllä hyvä apu ns. "räkätautiin" :)
- pain releive
...ja suosittelen nuhaiseen oloon, Sudafed PE, Sinus Headache (Non-drowsy),tai Vicks DayQuil Sinus ja yskaan (jos tarvetta) Rubitussin DM.
Pelkkaan paansarkyyn auttaa Exedrin, mielestani nopeavaikutteisin.
Kaikki loytyvat pharmacy osastolta, toivottavasti olosi helpottuu, pikaisiin paranemisiin. - september
Joka ruokakauppa ja apteekki/drug store on vaarallaan troppeja sarkyyn ja flunssaan. Ja kauppoissa on palvelevaa henkilokuntaa. Eli siita vaan.
- jeps
kannattaa ostaa esim. drugstore-ketjujen (CVS,Walgreen's, Rite-Aid, Duane Reade, Eckerd, em. on kokemuksia) omia kopiolääkkeitä, ne ovat halvempia kuin esim. Tylenol ja Advil-lääkkeet. itse ostin 500 kpl:n asetaminofeeni (eli Suomessa parasetamoli,tuotenimenä Suomessa Panadol,Para-Tabs) ja maksoi vain n. 14 $ (siis 500 tablettia). on riittänyt jo 2 vuodeksi perheelle. 325 kpl:een ibuprofeeni-pakkaus (vastaa siis Buranaa) maksoi saman verran. 100 tabletin pakkaukset maksoivat jotain 6 $. valikoimaa on huomattavasti enemmän kuin Suomessa. Pseudoefedriiniä saa ilman reseptiä (Suomessa nimellä Duact), jenkeissä tuotenimi Sinus Relief tms.,hyvä apu tukkoisuuteen. käsikauppalääkkeet ovat siellä myös erittäin halpoja. K-Martilla,Wal-Martilla yms. ruokakauppa/vähittäismyyntiketjuilla on myös useimmiten lääkkeiden myyntiä.
- Jgfjögdh
9 mm. Parsbellum
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713428
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471849Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591784- 771634
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481609Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811449The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192