Päänsärkypillereitä usasta?

flunssainen

Voisko joku täällä asusteleva neuvoa, minkänimisiä särkylääkkeitä täältä löytyy? Onko samoja lääkkeitä kuin Suomessa? Kiitos!

8

1888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta

      ainakin jokunen vuosi sitten paikallinen ´burana´ oli nimeltään Tylenol, on ilmeisesti samantyyppinen tulehduskipulääke. Ainakin auttoi kaikenlaisiin kipuihin!

    • lahimpaan kauppaan

      ja etsi hylly "pain relief", sielta loytyy vaikka mita aspiriinista alkaen. Joka kipuun loytyy laake. Kaytetyimpia ovat Advil ja Tylenol.

      • flman

        Flunssaan loytyy laakkeita kun kavelee walgreensiin tain CVS pharmacyyn tai johonkin muuhun apoteekkiin.
        Ostin pari paivaa sitten Advil Cold & Sinus. Piti nayttaa ajokortti seka allekirjoittaa paperi johon kassaneiti merkkasi montasko milligrammaa siina oli efedriinia. Nuoriso kulemma keittaa pillereista huumeita joten liittovaltio valvoo!


    • from drug store

      Tylenolia olen ostanut, ja sitähän on ainakin 10 sorttia. Usein on eri vaikuttavia aineita, luulisin että lähes aina mukana on myös tulehduskipulääkettä. Aika hyvin on merkitty just esim. "pain relieve", eli mihin tarkoitukseen sekoituksissa kukin aine on. Varmaan pelkkää tulehduskipulääkettäkin luulis olevan. Tylenol cold multi symptons oli kyllä hyvä apu ns. "räkätautiin" :)

    • pain releive

      ...ja suosittelen nuhaiseen oloon, Sudafed PE, Sinus Headache (Non-drowsy),tai Vicks DayQuil Sinus ja yskaan (jos tarvetta) Rubitussin DM.

      Pelkkaan paansarkyyn auttaa Exedrin, mielestani nopeavaikutteisin.

      Kaikki loytyvat pharmacy osastolta, toivottavasti olosi helpottuu, pikaisiin paranemisiin.

    • september

      Joka ruokakauppa ja apteekki/drug store on vaarallaan troppeja sarkyyn ja flunssaan. Ja kauppoissa on palvelevaa henkilokuntaa. Eli siita vaan.

    • jeps

      kannattaa ostaa esim. drugstore-ketjujen (CVS,Walgreen's, Rite-Aid, Duane Reade, Eckerd, em. on kokemuksia) omia kopiolääkkeitä, ne ovat halvempia kuin esim. Tylenol ja Advil-lääkkeet. itse ostin 500 kpl:n asetaminofeeni (eli Suomessa parasetamoli,tuotenimenä Suomessa Panadol,Para-Tabs) ja maksoi vain n. 14 $ (siis 500 tablettia). on riittänyt jo 2 vuodeksi perheelle. 325 kpl:een ibuprofeeni-pakkaus (vastaa siis Buranaa) maksoi saman verran. 100 tabletin pakkaukset maksoivat jotain 6 $. valikoimaa on huomattavasti enemmän kuin Suomessa. Pseudoefedriiniä saa ilman reseptiä (Suomessa nimellä Duact), jenkeissä tuotenimi Sinus Relief tms.,hyvä apu tukkoisuuteen. käsikauppalääkkeet ovat siellä myös erittäin halpoja. K-Martilla,Wal-Martilla yms. ruokakauppa/vähittäismyyntiketjuilla on myös useimmiten lääkkeiden myyntiä.

    • Jgfjögdh

      9 mm. Parsbellum

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      247
      958
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      949
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      930
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      913
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      839
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      723
    Aihe