Eli miten homma toimii ja kauanko kestää kerrosatalossa häiriköivästä eroon pääseminen. Eli kauanko kestää ensimmäisestä huomautuksesta mahdolliseen häätöön pk-seudulla?
Miten toimii häirikön häätö/vuokrasopimuksen irtisanominen
7
1572
Vastaukset
- voi irtisanoa vuokranantaja
koska tahansa, se on yleensä sitten se 6kk se irtisanomisaika jos tietyn ajan jo kerenny asua vuokralainen (itellä 1 vuosi). Häätöön tarvitaan ne 3 kirjallista varoitusta ja käräjäoikeuden päätös, sitä taas ei ihan noin vaan saa, pitää olla todisteet kunnolliset. Käräjäoikeuden päätöksestä 2vkoa eteenpäin mennes pitää häätö olla suoritettu, muuten ulosottomies suorittaa häädön, kamat pihalle.
- pppppppppppppppppppppppppppp
No kuinka kauan esim tuota oikeudenkäyntiä joutuu odottamaan?
- kysy paikallisesta
pppppppppppppppppppppppppppp kirjoitti:
No kuinka kauan esim tuota oikeudenkäyntiä joutuu odottamaan?
käräjäjutskasta paljoko jonoa, vaikea sanoa. Kuihan tuo menee, jos epäonnistuu häätö niin joutuukohan ite maksaa käräjäkulut koska häviää vuokralaista vastaan,hmm..
- puretaan
kysy paikallisesta kirjoitti:
käräjäjutskasta paljoko jonoa, vaikea sanoa. Kuihan tuo menee, jos epäonnistuu häätö niin joutuukohan ite maksaa käräjäkulut koska häviää vuokralaista vastaan,hmm..
häiriöiden takia saa asukkaan ulos heti.
- Lakitietosi
Ei tarvitse kolmea varoitusta.Tarkista tietosi Finlexistä.
Toisen varoituksen jälkeen on mahdollista hakea päätöstä vuokrasuhteen purkamiseen ja sitä kautta häätöön. - irtisanomisaika
Lakitietosi kirjoitti:
Ei tarvitse kolmea varoitusta.Tarkista tietosi Finlexistä.
Toisen varoituksen jälkeen on mahdollista hakea päätöstä vuokrasuhteen purkamiseen ja sitä kautta häätöön.kolme kuukautta, oltiinpa asunnossa asuttu miten kauan tahansa ja jopa lyhyempikin jos häiriköinti jatkuu tai on ollut vakavaa.
Tämä vaan lisäyksenä, samaa mieltä kanssasi muuten.
- Anonyymi
Hankalaa ja pelottavaa. Minä asun vuokralla. Naapuri on saanut jo kolme varoitusta. Ei minun aiheuttamia. Meille laitettiin viesti että ilmoittakaa häiriköinneistä. Vuosia hakannu , oven karmit rikki. Nyt tämä henkilö hakkas yhden oven jollain kättä pitemmällä. Mä laitoin isännöitsiälle sähköpostin, että täällä ei uskalla viedä edés roskapussia . Isännöitsiän vastaus oli, delete, roskapostia.eli pidä turpas kiinni tai muuta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317014Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1073775Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453733KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501951Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331820Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401807- 771233
Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn241145Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https51132Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj281117