Jos tielle on jäännyt auton jättämä luistojälki. Niin voidaanko jälki piirtää uudelleen tiehen valokuvan perusteella tarkasti? Vaikuttaako optinen harha asiaan?
Optinen harha
harha
1249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hyvät hyttyset mitä kysymyksiä.
Tästäkin varmaan lyöty juovuspäissään tuoppi vetoa, vai.....
Kai sen käytännössä aika tarkkaankin (riittävällä tarkkuudella)pystyisi. Eri asia miten kannattavaa moinen hölmöys on. Kannattaisi silloin kolaripaikalla tehdä mittauksia, niin pääsisi helpommalla.
Mitähän tarkkaan ottaen tuolla optisella harhalla tarkoitit.
Valokuvaukseen mennäkseni, niin joskus on tullut hyvälaatuista originaalikuvaa tutkiessani kokeiltua Photoshopin perspektiivinkorjaus toimintoa. Jos kuvan henkilö esim. lukee jotain paperia/lehteä niin viistottain, ettei siitä oikein saa sen vuoksi selvää. Sen voi ao. työkaluilla rajata suoraksi ja venyttää lehden/arkin kokoiseksi.
Joskus olen tällä tavoin jopa selvittänyt minä vuonna kuva on otettu. Lehden kansikuvan perusteella.
Nää optiset harhat on niitä juttuja mitä voisi tuolla tiede palstalla yrittää ennemmin.