4 v.

miltä kuulostaa lukion suorittaminen 4 vuodessa? kannattaako?(jos tuntuu ettei jaksa panostaa vaa kouluhommiin koko ajan ja muutenki ei jää vapaa aikaa ,ja lukio on rankkaa...?=)onko kukaan ajatellu samaa ?
8623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No jos ei jaksa, niin ei 4 vuotta mikään huono vaihtoehto ole. Yleensä kannattaa elää itsensä ehdoilla. Saatpahan kaverit ainakin kateellisiksi vähäisestä työmäärästä pariksi vuodeksi.

...itse tosin kävin kolmella. Pääsin ylioppilaaksi toissa kesänä, ja sen jälkeen olen ehtinyt käydä intin, ja opiskella yliopistossa yli puoli vuotta. Olis se varmaan jonkin verran potuttanu päästä vasta viime kesänä ylioppilaaksi, "heittää hukkaan vuosi elämästään".

Äänestä
  • nelivuotisena,kyllä on mulle tuttu juttu:)
    Aluksihan sitä meinaa innostuneena ekaluokkalaisena että kyllä mä lukion käyn niinkuin kaikki muutkin 3 vuodessa tai miksei ennemminkin,mutta sitten kun kuvioon astuu uudet kaverit ja elämäntilanteetkin muuttuu niin kyllä se nelivuotinen lukio alkaa maistuun,väljempää ja helpompaa.No ehkei helpompaa mutta aikaa on enemmän muullekin kuin koululle,kun yleensä tää tyttö haluaa muutakin mietittävää kuin pelkkää koulua.

    Äänestä

  • tuttujuttu56 kirjoitti:

    nelivuotisena,kyllä on mulle tuttu juttu:)
    Aluksihan sitä meinaa innostuneena ekaluokkalaisena että kyllä mä lukion käyn niinkuin kaikki muutkin 3 vuodessa tai miksei ennemminkin,mutta sitten kun kuvioon astuu uudet kaverit ja elämäntilanteetkin muuttuu niin kyllä se nelivuotinen lukio alkaa maistuun,väljempää ja helpompaa.No ehkei helpompaa mutta aikaa on enemmän muullekin kuin koululle,kun yleensä tää tyttö haluaa muutakin mietittävää kuin pelkkää koulua.

    Suosittelen että ottaa just noin että ekaks 3 vuotta ja sen jälkeen muuttaa 4 vuodeks, kun rupeaa tuntumaan liian ahdistavalta. Jos siis sitä meinasit.

    Missään nimessä ei kannata ottaa suoraa 4 vuotta. Kattokaa tota yliopistot & korkeakoulut palstaa ja punnitkaa että kuinka tärkeää se opiskelu jo lukiossa on. Vaikka tuoltakin löytyy tarinoita joissa on menty hyviin opiskelu paikkoihin, huonoilla ylppäreitten arvosanoilla, niin se ei silti merkkaa sitä että lukio on joku läpihuuto juttu, josta sitten jatketaan johonkin itseään kiinnostavaan.

    Oikeesti kannattaa miettiä jo siinä lukion kakkosella mikä oikeasti kiinnostaa ja ruveta valitsemaan kurssejansa sen perusteella. Lukio hyödyttää oikeasti aivan törkeenä yliopistoihin ja korkeakeakoulujen hakuun.

    Äänestä

Mä oon nyt kolmosella ja abi. Pidin kakkosen jälkeen välivuoden ja vietin sen englannissa au pairina. En nyt mitenkään kadu sitä, että päätin käydä lukion neljässä vuodessa, mutta nyt jälkeenpäin ajateltuna olisi ollut hyödyllisempää lähteä vaihtariksi eikä auppariksi. Mutta hieno kokemus sekin. Tietty jos tuntuu itsestä siltä ettei jaksa kolmessa vuodessa niin käy sitten neljässä. Ei siinä minusta mitään menetä.

Äänestä
  • Periaatteessa sinä kävit lukion kuitenkin kolmessa vuodessa, koska opiskelit sen kolme vuotta ja olit yhden kokonaan pois. Tätä ei mun mielestä oikeastaan voi verrata siihen neljän vuoden suoritustapaan etä opiskellaan kuitenkin koko ajan hieman, mutta opiskellaan vaan löysemmällä tahdilla. Minun mielestäni myöskään ei kannata suoraan mennä siihen että päättää jo etukäteen opiskella 4 vuodessa vaan katsoa ensin miten se lähtee sujumaan ja sitten vaihtaa, jos se on sinulle oikeasti niin vaikeaa ja aikavievää kuin kuvittelet.

    Äänestä

Mäki aion mennä neljässä vuodessa tai kuukahdan! :) Tsemppiä sulle!

Äänestä

Ite oon käyny jo kuusi vuotta :)
Kivaa on..

Äänestä
  • ihanko oikeasti,että 6 vuotta!!?? enpä usko tai sitten en tiiä..Miten niin,miksi noin pitkään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukis kirjoitti:

miltä kuulostaa lukion suorittaminen 4 vuodessa? kannattaako?(jos tuntuu ettei jaksa panostaa vaa kouluhommiin koko ajan ja muutenki ei jää vapaa aikaa ,ja lukio on rankkaa...?=)onko kukaan ajatellu samaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu