Kuka se nainen oli Keijupuisto-dokumentissa? Kertoi ostaneensa naapuritontin Jalkarannasta? Ostolla esti mustalaisten tulon naapuriin.
Kertokaa kuka se nainen oli, ettei vahingossakaan äänestetä koskaan. Tuttu väitti Pipatin vaimoksi, oliko vaimo?
Keijupuisto-dokumentti
12
2176
Vastaukset 12
- monenlaisia romaaneja
Dokumentin nainen on kuvausvuonna -03 toiminut sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja Leena Luhtanen.
Pätkä oli kuvattu salaa, Luhtanen ei tiennyt, että se tulee näkymään dokumentissa.
Kyllä Luhtanen hyväksyy naapureikseen ongelmia tuottamattomia romaneja ja mielenterveyspotilaita.
Luhtasella on (tänään Etlarissa) omien sanojensa mukaan mielenterveyspotilaita naapureina, joista ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa.- Elokuvan tuottaja
Haluan Keijupuisto-dokumenttielokuvan tuottajana koko kuvausryhmämme puolesta ottaa kantaa väitteisiin, joiden mukaan Leena Luhtasta olisi kuvattu salaa ja hänen kommenttiaan olisi vääristelty.
Ketään dokumenttielokuvassamme esiintyvää henkilöä ei ole kuvattu salaa, emmekä missään nimessä ole tahallisesti vääristelleet kenenkään sanomisia.
Kaikilta kuvatuilta henkilöiltä pyydettiin ensin suullinen, sitten kirjallinen kuvauslupa. Näin myös Leena Luhtaselta. Keskustelua herättänyttä kommenttia oli kuvaamassa 3-henkinen kuvausryhmä, ja se kuvattiin ahtaassa huoneessa. Keskustelussa oli Luhtasen lisäksi mukana 6 muuta henkilöä. Elokuvan alkuperäismateriaaleista näkee, miten kyseisessä tilanteessa keskustelevien henkilöiden kasvojen yläpuolella heiluu puomimikrofoni. Luhtasen kommentti oli osa vierailun ohjelmaan kuulunutta keskustelua, ei siis mikään epävirallinen rupattelutuokio. Kun kaupungin edustajat saapuivat vierailulle Kivikylään, ohjaaja Miia Jonkka tervehti kaikkia vierailijoita, myös Leena Luhtasta, ja kertoi heille, että kuvaamme heidän vierailunsa osaksi Keijupuisto-dokumenttia. Vierailijoille oli myös etukäteen tiedotettu kuvauksista.
Näistä syistä kuvausryhmää ei nähdäksemme ole mitenkään voinut olla huomaamatta kyseisessä tilanteessa. Kuvausryhmä ei missään nimessä ole kuvannut ketään salaa.
Kenenkään elokuvassa esiintyvien henkilöiden kommentteja ei myöskään ole tahallisesti vääristelty. Luhtanen kertoi tilaisuudessa keskustelua herättäneen tarinan. Sitä ei ole mitenkään irroitettu asiayhteydestä tai muokattu erilaiseksi. Elokuvan alkuperäismateriaaleista voi tämän todeta kiistatta.
Pahoittelemme sitä, että dokumenttielokuva Keijupuisto on aiheuttanut Leena Luhtaselle mielipahaa. Tämä ei ole missään vaiheessa ollut tarkoituksemme. Luhtasen kommentti ei myöskään ole elokuvamme ydin, emmekä halua ottaa siihen enempää kantaa.
Kiitämme katsojia kiinnostuksestanne. On hienoa, että asioista keskustellaan. Keijupuisto-elokuvan tarkoitus on kuitenkin kiinnittää huomiota asunnottomien tilanteeseen. Meillä kaikilla on omat ennakkoluulomme niin asunnottomista kuin muistakin väestöryhmistä. Ennen kaikkea toivomme, että Keijupuisto-dokumenttielokuva saa kunkin katsojan pohtimaan omia ennakkoluulojaan - ja parhaassa tapauksessa luopumaan niistä.
- muutenkaan
Ja onko muutenkaan asianmukaista puhua tällaisia asioita tällaisessa paikassa vierailulla ollessaan, kuvasi kamerat tai ei.
- Hymyile olet piilokamerassa
Leena Luhtanen joutui piilokameraan ja unohti hetkeksi kätkeä todellisen minänsä. Paha moka poliitikolta jonka pitäisi olla aina valmiina anatamaan hyvää kuvaa itsestään julkisuuteen. Nytpä tiedämme ainakin mitä mieltä tämä poliitikko on romaneista. Eiköhän suurin osa suomalaisista ole ihan samaa mieltä romaneista eikä haluaisi heitä naapureikseen.
Olisi ihan hyvä kun lisääkin nauhoitettaisiin poliitikkojen mietteitä salaa. Saataisiin poliitikkojen todelliset mietteet esiin toisin kuin lehtiä lukemalla. Tämänkin päivän etlarin jutussa Luhtanen oli taas poliitikko joka antoi poliitikkojen ympäripyöreitä vastauksia. - utelias
Hymyile olet piilokamerassa kirjoitti:
Leena Luhtanen joutui piilokameraan ja unohti hetkeksi kätkeä todellisen minänsä. Paha moka poliitikolta jonka pitäisi olla aina valmiina anatamaan hyvää kuvaa itsestään julkisuuteen. Nytpä tiedämme ainakin mitä mieltä tämä poliitikko on romaneista. Eiköhän suurin osa suomalaisista ole ihan samaa mieltä romaneista eikä haluaisi heitä naapureikseen.
Olisi ihan hyvä kun lisääkin nauhoitettaisiin poliitikkojen mietteitä salaa. Saataisiin poliitikkojen todelliset mietteet esiin toisin kuin lehtiä lukemalla. Tämänkin päivän etlarin jutussa Luhtanen oli taas poliitikko joka antoi poliitikkojen ympäripyöreitä vastauksia.Asuuko tämä Luhtanen jossain lähiössä vuokratalojen ympäröimänä?
- Tietysti
utelias kirjoitti:
Asuuko tämä Luhtanen jossain lähiössä vuokratalojen ympäröimänä?
Jalkarannassa kuten kaikki muutkin Lahden älykkäimmät ihmiset.
- Huomaa
Tietysti kirjoitti:
Jalkarannassa kuten kaikki muutkin Lahden älykkäimmät ihmiset.
Ei romaanitkaan mitään persaukisia ole, kun sieltä
tonttia katselivat. - kaukana älykkäästä
Tietysti kirjoitti:
Jalkarannassa kuten kaikki muutkin Lahden älykkäimmät ihmiset.
Voiko Jalkarannassakin käydä sellainen tuuri, että yksi ihminen saa naapureiksi mielenterveyspotiaita ja romaneja? Paljonko Jalkarannassa on vuokrataloja?
- palkoilla
kaukana älykkäästä kirjoitti:
Voiko Jalkarannassakin käydä sellainen tuuri, että yksi ihminen saa naapureiksi mielenterveyspotiaita ja romaneja? Paljonko Jalkarannassa on vuokrataloja?
Onnistuuko vuokrakämppä suhteilla kaupungin vuokra-asunnoista? Saako työsuhdeasunnoksi? Onko tuloraja?
- närkästyneet
palkoilla kirjoitti:
Onnistuuko vuokrakämppä suhteilla kaupungin vuokra-asunnoista? Saako työsuhdeasunnoksi? Onko tuloraja?
Ei se Luhatnen sitä tonttia ostanut, vaan Lahden kaupunki sen lunasti lopulta itselleen. Asiasta on 35 vuotta. Kun haastattelu laitetaan dokumenttiin, irrotetaan asiayhteydestä, leikataan sopivasti ja jätetän osa faktoista pois, niin johan saa taas höyrypäät aihetta kauhisteluun. Lukekaa lehtiä.
- Kokkarit
närkästyneet kirjoitti:
Ei se Luhatnen sitä tonttia ostanut, vaan Lahden kaupunki sen lunasti lopulta itselleen. Asiasta on 35 vuotta. Kun haastattelu laitetaan dokumenttiin, irrotetaan asiayhteydestä, leikataan sopivasti ja jätetän osa faktoista pois, niin johan saa taas höyrypäät aihetta kauhisteluun. Lukekaa lehtiä.
Luhtasella oli sormensa pelissä siinä että sen tontin lunasti Lahden kaupunki. Suomessako ei muka korruptiota ole?
- Anonyymi00012
Mahtaakohan tätä dokumenttia nähdä vielä jostain? Olen yrittänyt googlata ja tää on ainoa keskustelu, minkä asian tiimoilta löysin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95923
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80678Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106477Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427