sanokaapa viisaat ihmiset mikä on autossa 1.6 almera gx bensa loppui ajon aikana ja ajoin tankin aika tyhjäksi ja tankkasin sen mutta sen jälkeen se ei oo toiminu kunnolla,ei kiihdu tuntuu niin ettei kävis kaikilla ja räpättää ovelasti..voiko olla että se imas jostain roskan bensan suodattimeen? ja missä koko bensan suodatin on? ja kun auto sammuu se ei lähe käyntii muutenku ku laittamalla bensaa suoraan kaasariin..
ei käy kunnolla
fffffe
4912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luultavasti on imenyt jotain epäpuhtauksia tankin pohjalta johonkinpäin polttoainejärjestelmää. Todennäköisesti just suodattimeen.
voiko olla jotain haittaa ku kaadettiin bensaa suoraa kaasariin? ettei oo katalysaattori hajalla?
Almerassa kaasari? :o
Mulla ongelma vaikuttaa kovin samanlaiselta, tankki kävi polttoainemittarin mukaan alarajalla ja nykiminen,pätkiminen/paukkuminen ja vedon loppuminen vauhdista alkoi sen jälkeen. Ite vaihtanu virranjakajan kannen pyörijän, tulpat, bensasuodattimen.. ei apua. Jäänestoakin tankkiin kaadoin, jos vettä olisi hörpännyt järjestelmään, vaan ei sekään parantanu. Välillä taas pelaa niin kuin ei mitään olis ollutkaa, sitten taas boo-o-o-o-oo. Vikakoodejakaan ei ollu muistissa. Oiskohan suihkutussuuttimissa vikaa? Tai polttoainepumppu ei jaksa pukata painetta riittävästi? Entäpä tuo yhdessä aiemmassa viestiketjussa mainittu ilmamassamittari? Jos vain on vinkkejä ni vastailkaahan! Voipi pian olla että huomisaamuna auto on merkkihuollossa, kohta 2 viikkoa vikaa metsästäny.