Elikkä ajattelin tuon verran säästöjäni sijoittaa johonkin,mutta mihin?. Sijoitusaika olisi aika lyhyt, vuoden loppuun tai ensi vuoden alkuun. Mitäköhän osaketta sitä ostaisi?. Milloin on seuraavat osavuosikatsaus ajankohdat milloin suuret ja vakaat yritykset ilmoittavat tuloksistaan?. Kiitos asiallisista vinkeistä.
500€-1000€ sijoittaa mutta mihin?.
sijoittajan-alku
31155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
koska sijoitusaika on noin lyhyt ja summa (osakesijoituksiin korkeiden kulujen takia) melko pieni niin älä osta osakkeita. siis ihan oikeasti. jos ostat, kyseessä ei ole sijoittaminen vaan uhkapeli. osakeet on tarkoitettu pitkäaikaiseen, yleensä vähintään viiden vuoden sijoittamiseen.
sinun tapauksessa suosittelenkin jotain korkorahastoa, jolloin pääset sijoittamisen makuun. tuotto tosin ei päätä huimaa. voisit saada jotain 10e voittoa, miinus verot korkorahastolla.
osavuosikatsaukset on just tähän aikaan vuodesta. nokia ilmoitti tuloksestaan torstaina ja kurssi laski noin 5%.
ainoat järkevät vaihtoehdot sun tapauksessa on siis 1) lyhyen korkon rahasto 2) määräaikaistalletus tai 3) tavallinen tili.
Ei pikkurahan säilyttäminen pariksi kuukaudeksi oikein ole osakesijoituksen ominta alaa. Kaupankäyntikulut noin pienestä sijoituksesta ovat 2 - 4 prosenttia. Hyvänkään sijoituksen keskimääräinen tuotto-odotus noin lyhyessä ajassa ei ole kuin pari prosenttia, ja hajonta on aikamoinen. Saatat hyvin kärsiä 10 % tappion, vaikka markkinoilla ei yleisesti tapahtuisi mitään. Sinähän tarvitset rahat vuodenvaihteessa joka tapauksessa.
Tuollaista tarvetta varten on olemassa pankkitilit. Toinen vaihtoehto lyhyen koron rahasto tuottaa parissa kuukaudessa noin puoli prosenttia eli alle 5 euroa. Sen takia ei kannata lähteä edes siirtämään rahoja tililtä pois.
Osta prohaa se on aika varma nousija,se nousee vuoden loppuun mennessä 40-45 centiin tai USA:sta Harris&Harris,kaupankäyntitunnus (tiny).dollari on nyt alhaalla,se tulee vahvistumaan ennen vuoden vaihdetta ja yhtiökin nousee aika varmasti.