Yleisisä vinkkejä?

lapsi matkalla

Hei, meidän perheeseen syntyi pikkuinen poika kolme kuukautta sitten ja kun ei ole vielä oikein kavereillakaan kovin paljoa noita lapsia
kysyisinkin täältä mitä kaikkea kannatta muistaa ja mihin varautua kun pienen lapsen kanssa matkustaa.

Ajattelimme ettei vielä tänä talvena mutta ehkä ensi vuonna olisi kiva lähteä johonkin lämpimään kohteeseen.. :)

Kertokaapa siis, minkälaista ja miten onnistuu lapsen kanssa lentäminen? Lasketaanko vaunut/rattaat mukaan tavaroiden painoon, vai voiko rattaita esim vuokrata ulkomailta...?
Mikä olisi fiksuinta?

Mitkä ovat ruokavalikoimat muualla pienelle lapselle? Mitä tauteja voi tarttua, miten niihin varautua? Mitä asioita lähtiessä kannattaa huomioida? Onko jotain erityistä retkeä tai muuta mitä voit suositella pienen lapsen kanssa matkustavalle? Mitä taas kannattaa ehdottomasti välttää..?

Ja kaikkea muuta mikä mieleen juolahtaa ja olisihan se kuulla vähän muiden omakohtaisia hauskoja tai vähemmän hauskoja lomakokemuksiakin :)

2

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maria****

      vinkki numero yksi: lähtekää sinne matkalle vielä, kun lapsi on pieni eikä kävele (=juokse).
      Paljon helpommalla pääsette noin pienen lapsen kanssa. Jää itsellekin mahdollisuus edes hetken lepoon. Isomman lapsen kanssa viikko menee joutuisasti juosten ipanan perässä. Kokemuksella voin sanoa, että siinä menossa ei ehdi itse edes nähdä ohitse kiitäviä maisemia:)

      Muuten ei mitään erityistä tule mieleeni. Tarvittavat rokotukset (kysy neuvolasta) ja varaa mukaan desingiointi pyyhkeitä joilla pienet kätöset in hyvä puhdistaa säännöllisesti. vesipullo ja omat piltit ym on hyvä ottaa mukaan. olen törmännyt nimittäin ihan sairaan hintasiin lastenruokiin. omat rattaat kannattaa ottaa ja hotellin tasoon ja etenkin ilmastointiin kannattaa satsata.

      meillä ainakin lennot on sujunut hyvin, mutta mukaan suosittelen otettavaksi ihan kaiken varalle puuduttsvia korvatippoja. lentojen ja laskujen ajaksi tuttipulloa suuhun, niin helpottaa. ja tietenkin panadolit ja muut lääkkeet on hyvä ottaa mukaan. Sen varalle että lapsi hermostuu koneessa olen varannut aina jonkun yllätyksen. Lelu, kiva karkkijutska ym. minkä parissa lapsi jaksaa jonkun aikaa olla.

      Tällä erää ei tule muuta mieleen. Matkaa varatessa kysy matkatoimiston erityispalveluista lapsiperheille. Esim. matkasänky hotelliin, rattaiden vuokraus jne.

      • ilman lapsia

        niin, olemme lähdössä mieheni kanssa ilman lapsia kerrankin ja toivoisin että ne jotka lasten kanssa lomailee ottaisi tämän huomioon eikä itkettäisi lapsiaan aamusta altaalla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      66
      7283
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      58
      5130
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4872
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      90
      4484
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe