Hei, meidän perheeseen syntyi pikkuinen poika kolme kuukautta sitten ja kun ei ole vielä oikein kavereillakaan kovin paljoa noita lapsia
kysyisinkin täältä mitä kaikkea kannatta muistaa ja mihin varautua kun pienen lapsen kanssa matkustaa.
Ajattelimme ettei vielä tänä talvena mutta ehkä ensi vuonna olisi kiva lähteä johonkin lämpimään kohteeseen.. :)
Kertokaapa siis, minkälaista ja miten onnistuu lapsen kanssa lentäminen? Lasketaanko vaunut/rattaat mukaan tavaroiden painoon, vai voiko rattaita esim vuokrata ulkomailta...?
Mikä olisi fiksuinta?
Mitkä ovat ruokavalikoimat muualla pienelle lapselle? Mitä tauteja voi tarttua, miten niihin varautua? Mitä asioita lähtiessä kannattaa huomioida? Onko jotain erityistä retkeä tai muuta mitä voit suositella pienen lapsen kanssa matkustavalle? Mitä taas kannattaa ehdottomasti välttää..?
Ja kaikkea muuta mikä mieleen juolahtaa ja olisihan se kuulla vähän muiden omakohtaisia hauskoja tai vähemmän hauskoja lomakokemuksiakin :)
Yleisisä vinkkejä?
2
394
Vastaukset
- maria****
vinkki numero yksi: lähtekää sinne matkalle vielä, kun lapsi on pieni eikä kävele (=juokse).
Paljon helpommalla pääsette noin pienen lapsen kanssa. Jää itsellekin mahdollisuus edes hetken lepoon. Isomman lapsen kanssa viikko menee joutuisasti juosten ipanan perässä. Kokemuksella voin sanoa, että siinä menossa ei ehdi itse edes nähdä ohitse kiitäviä maisemia:)
Muuten ei mitään erityistä tule mieleeni. Tarvittavat rokotukset (kysy neuvolasta) ja varaa mukaan desingiointi pyyhkeitä joilla pienet kätöset in hyvä puhdistaa säännöllisesti. vesipullo ja omat piltit ym on hyvä ottaa mukaan. olen törmännyt nimittäin ihan sairaan hintasiin lastenruokiin. omat rattaat kannattaa ottaa ja hotellin tasoon ja etenkin ilmastointiin kannattaa satsata.
meillä ainakin lennot on sujunut hyvin, mutta mukaan suosittelen otettavaksi ihan kaiken varalle puuduttsvia korvatippoja. lentojen ja laskujen ajaksi tuttipulloa suuhun, niin helpottaa. ja tietenkin panadolit ja muut lääkkeet on hyvä ottaa mukaan. Sen varalle että lapsi hermostuu koneessa olen varannut aina jonkun yllätyksen. Lelu, kiva karkkijutska ym. minkä parissa lapsi jaksaa jonkun aikaa olla.
Tällä erää ei tule muuta mieleen. Matkaa varatessa kysy matkatoimiston erityispalveluista lapsiperheille. Esim. matkasänky hotelliin, rattaiden vuokraus jne.- ilman lapsia
niin, olemme lähdössä mieheni kanssa ilman lapsia kerrankin ja toivoisin että ne jotka lasten kanssa lomailee ottaisi tämän huomioon eikä itkettäisi lapsiaan aamusta altaalla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827