Yleisisä vinkkejä?

lapsi matkalla

Hei, meidän perheeseen syntyi pikkuinen poika kolme kuukautta sitten ja kun ei ole vielä oikein kavereillakaan kovin paljoa noita lapsia
kysyisinkin täältä mitä kaikkea kannatta muistaa ja mihin varautua kun pienen lapsen kanssa matkustaa.

Ajattelimme ettei vielä tänä talvena mutta ehkä ensi vuonna olisi kiva lähteä johonkin lämpimään kohteeseen.. :)

Kertokaapa siis, minkälaista ja miten onnistuu lapsen kanssa lentäminen? Lasketaanko vaunut/rattaat mukaan tavaroiden painoon, vai voiko rattaita esim vuokrata ulkomailta...?
Mikä olisi fiksuinta?

Mitkä ovat ruokavalikoimat muualla pienelle lapselle? Mitä tauteja voi tarttua, miten niihin varautua? Mitä asioita lähtiessä kannattaa huomioida? Onko jotain erityistä retkeä tai muuta mitä voit suositella pienen lapsen kanssa matkustavalle? Mitä taas kannattaa ehdottomasti välttää..?

Ja kaikkea muuta mikä mieleen juolahtaa ja olisihan se kuulla vähän muiden omakohtaisia hauskoja tai vähemmän hauskoja lomakokemuksiakin :)

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maria****

      vinkki numero yksi: lähtekää sinne matkalle vielä, kun lapsi on pieni eikä kävele (=juokse).
      Paljon helpommalla pääsette noin pienen lapsen kanssa. Jää itsellekin mahdollisuus edes hetken lepoon. Isomman lapsen kanssa viikko menee joutuisasti juosten ipanan perässä. Kokemuksella voin sanoa, että siinä menossa ei ehdi itse edes nähdä ohitse kiitäviä maisemia:)

      Muuten ei mitään erityistä tule mieleeni. Tarvittavat rokotukset (kysy neuvolasta) ja varaa mukaan desingiointi pyyhkeitä joilla pienet kätöset in hyvä puhdistaa säännöllisesti. vesipullo ja omat piltit ym on hyvä ottaa mukaan. olen törmännyt nimittäin ihan sairaan hintasiin lastenruokiin. omat rattaat kannattaa ottaa ja hotellin tasoon ja etenkin ilmastointiin kannattaa satsata.

      meillä ainakin lennot on sujunut hyvin, mutta mukaan suosittelen otettavaksi ihan kaiken varalle puuduttsvia korvatippoja. lentojen ja laskujen ajaksi tuttipulloa suuhun, niin helpottaa. ja tietenkin panadolit ja muut lääkkeet on hyvä ottaa mukaan. Sen varalle että lapsi hermostuu koneessa olen varannut aina jonkun yllätyksen. Lelu, kiva karkkijutska ym. minkä parissa lapsi jaksaa jonkun aikaa olla.

      Tällä erää ei tule muuta mieleen. Matkaa varatessa kysy matkatoimiston erityispalveluista lapsiperheille. Esim. matkasänky hotelliin, rattaiden vuokraus jne.

      • ilman lapsia

        niin, olemme lähdössä mieheni kanssa ilman lapsia kerrankin ja toivoisin että ne jotka lasten kanssa lomailee ottaisi tämän huomioon eikä itkettäisi lapsiaan aamusta altaalla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe