sheriffi tiedottaa.

Sain aamulla sähköpostin ylläpidolta jossa oli valitettu Teljän keskustelusta. Tämä on normaali käytäntö jos joku ilmoittaa suomi24 ylläpidolle asiattomasta viestistä.
Poistin sieltä lopusta yhden jutun, mainittiin henkilöiten etunimiä jotka varmaankin liittyi Teljään.
Luin kaikki kirjoitukset pariin kertaan läpi eikä minun mielestä sielä ollut keskustelun sääntöjä rikkovia asioita.
Nyt näköjään keskustelun on poistanut suomi24 ylläpito.

Minä en sitä poistanut.

rk-asentaja/sheriffi

10

1803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opastusta

      Tuskinpa sitä Teljä-kirjoitusta huvikseen poistettiin. Ilmeisesti et ole Suomen lain tuntija, mutta voin vähän valaista. Nytkin on koko ajan keskusteluissa sellaisia piirteitä, että rikosoikeudelliset perusteet täyttyy reippaasti. Jos yrityksiä esimerkiksi mainitaan nimeltä, niin syytöstyylisiin kirjoituksiin täytyy olla olemassa faktat tai ainakin päivänvalon kestävät perustelut. Eli jos tiukka paikka tulisi, niin joillekin kirjoittajille tulisi nytkin käräjille lähtö.

      • höpö höpö

        Lienee jolla kulla aktiivinen tarve vaimenttaa huhuja jotta asiakkaat ja rahoittajat ei hermostu.
        Asiantuntematonta ja sinänsä virheellisiä arvioita varmasti on esiintynyt, mutta aidosti käräjä tavaraa ei sentään.


      • Toosikko
        höpö höpö kirjoitti:

        Lienee jolla kulla aktiivinen tarve vaimenttaa huhuja jotta asiakkaat ja rahoittajat ei hermostu.
        Asiantuntematonta ja sinänsä virheellisiä arvioita varmasti on esiintynyt, mutta aidosti käräjä tavaraa ei sentään.

        Näin se on eli tänne saa kirjoittaa mitä paskaa tykkää. Muuttuvat IP:t yms. tekevät jäljittämisen mahdottomaksi. Loppujen lopuksi kovalevyn voi heittää huitsin nevadaan tosipaikan tullessa. Eli siitä tää netti on hyvä, että voi kertoa mitä tahansa mitä "tärkeeltä" tuntuu ilman huolen häivää.
        HYVÄ niin hyvässä/pahassa.....


    • Nolo Sika

      No lue säännöt tarkkaan, todella, todella tarkkaan, myös se salinen ohjeisvu, johon vain valvojat pääsee.

      Jos liian aktiiviesti poistuu viestejä, jotka ei riko sääntöjä (oma mielipide ei riitä poiston syyksi) käy kuten nimimerkille Aerolite, eli tulee kenkää valvojan hommista

    • bfdbdfb gdfgddfh

      Huomaa, lisäksi säännöissä sanotaan että SUOMEN LAIN vastaiset viestit on kielletty

      ITse olen useaa firma aherjannut useaan kertaan nimellä/omistajan nimellä, mutta silti ne viesit on pysyneet täällä

      Ei viestin tarvitse VALHEELLISTA tietoa esittää, että se olisi "laiton"

      Lisäksi olen elvitellyt täällä salaisia kuljetussopimusten tietoja, nekin on edelleen näkyvillä

      Oisko aika siis poistaa käyttäjätunnus, ja antaa hommat osaavalle

      • Molo Mika

        Mitäpä jos minä alan täällä kirjoittelemaan seksuaalisesta suuntautumisestasi niin olisiko sekin laillista? Ja vieläpä ihan nimelläsi! Mukavaa eikö?


      • Nolo Sika
        Molo Mika kirjoitti:

        Mitäpä jos minä alan täällä kirjoittelemaan seksuaalisesta suuntautumisestasi niin olisiko sekin laillista? Ja vieläpä ihan nimelläsi! Mukavaa eikö?

        Muutama salapoliisi on täällä selvittänyt etunimeni, ja sukunimeni selviää videoistani

        Mutta jos teet sen, on se yksityiselämään loukkaavan tiedon levittämistä, eli Suomen lain mukaan kiellettyä

        Kummasti on nääs mua herjaavat viestit aina poistunut melko äkkiä :)


      • jewpjipwe
        Nolo Sika kirjoitti:

        Muutama salapoliisi on täällä selvittänyt etunimeni, ja sukunimeni selviää videoistani

        Mutta jos teet sen, on se yksityiselämään loukkaavan tiedon levittämistä, eli Suomen lain mukaan kiellettyä

        Kummasti on nääs mua herjaavat viestit aina poistunut melko äkkiä :)

        Niin on varastaminenkin kielletty Suomen laissa mutta sinun mielestäsi saa viedä kaikki mikä irti lähtee jos siitä ei ole sulle haittaa.


    • Kaivrewv

      Nimenomaan, valvojalta unohtunut säännöistä lukea kohta "suomen lain mukaiset"

      Eli jos se rikkoo lakia, se on poisettava, vaikka säännöt ei sitä kiellä

      Rikokseen yllyttäminen on esim myös rikos

    • 4325rtw

      ylläpito katsoo randomina ilmoitettuja viestejä, ja yleensä poistavat sokkona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3990
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      196
      3275
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      76
      2657
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2398
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1576
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe