Mitä maksaa soppa marokassa, mistä saa vai saako mistään?Sehän on muslimi maa...Paljos maksaa agadirissa jos menee ravintolaan ja syö jonkun pihvin ja ranskalaiset...?
Vastaukset 5
Myönnän tyhmyyteni, mutta en nyt oikein ymmärrä mitä edellinen kirjoittaja mahtaa tarkoittaa.Tässä taitaa nyt taas avautua sukupolvien välinen kuilu. Jos puhutaan alkoholista niin sen saanti Marokossa ainakaan turistipaikoissa ei ole mikään ongelma. Agadirista alkoholia saa paikallisista huomaamattomista viinakaupoista. Sen lisäksi marketeista Uniprix, Sawma ja Anaprix löytyy runsaasti alkoholia. Vähän kaupungin ulkopuolella sijaitsee vielä meikäläistä Prismaa muistuttava Marjane.Marookolaiset viinit sekä olut ovat ihan maistamisen arvoisia.-Ravintoloita Agadirissä on joka makuun.Hintataso on meikäläista tasoa alhaisempi. Kuitenkin niin että ranta-alueella hinnat ovat keskustaa kalliimmat.Marokkolaisessa kaupunginosassa hotelli Sindibadin lähellä on vierekkäin neljä pientä ravintolaa, jotka ovat hyvin suosittuja ja tosi halpoja.Näissä paikoissa ei kuitenkaan kannata tilata mitään pihvejä.Nämä ravintolat ovat keskittyneet pääasiallisesti paikallisiin ruokiin.Marokkolaisessa kaupunginosassa eli Taljbortissa ei saa lainkaan alkoholia tuota hotellia lukuunottamatta.-Jos taas puhutaan sopasta minkä minä ymmärrän keitoksi,niin niitäkin löytyy.Erittäin mukavan makuista on harira-keitto. Se on pavuista valmistettu hyvin ravitseva keitto.Muut keitot ovat pääsääntöisesti soseutettuja.-Anteeksi jos olen ymmärtänyt kysymyksen väärin.
- kasari
ostanko konjakin suomesta vai vasta perillä agadirista?
- VIPER vaan
no halvinta soppaa jos haluat niin kannattaa tempaista taksilla marjaneen ja ostaa sieltä Donskaia(ranskalaista) vodkaa 4 euroa 70 cl pullo ja hyvää on! Just tätä kirjoittaessa nautiskelen... kaljat viinit kannattaa muutenkin hommatta täältä.
Hassua on se että vaikka olis kuinka muslimimaa, niin kyllää täälläkin ne juopot löytyy jotka kerjää viinarahaa... :)- täti
niin onhan suomikin muka kristitty maa (tai ainakin joskus oli) ja on kyllä kaukana siitä.. ihmiset ne on jotka sen maan tekee, jos ei ole omakohtaisesti kristitty/muslimi, niin ei kai se maa itsestäänkään sitä ole?
- aivan!
täti kirjoitti:
niin onhan suomikin muka kristitty maa (tai ainakin joskus oli) ja on kyllä kaukana siitä.. ihmiset ne on jotka sen maan tekee, jos ei ole omakohtaisesti kristitty/muslimi, niin ei kai se maa itsestäänkään sitä ole?
Noinhan se menee... Ihmiset ne sen maan tekee. Marokko taitaa olla ns. maallistunut islamilainen maa. Ihmisillä taitaa olla aika stereotypiset käsitykset muslimeista. Se(kin) on muuten hyvä syy matkustaa Marokkoon. Häviävät väärät ennakkoluulot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644