alkoholi

marokossa

Mitä maksaa soppa marokassa, mistä saa vai saako mistään?Sehän on muslimi maa...Paljos maksaa agadirissa jos menee ravintolaan ja syö jonkun pihvin ja ranskalaiset...?

5

2596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myönnän tyhmyyteni, mutta en nyt oikein ymmärrä mitä edellinen kirjoittaja mahtaa tarkoittaa.Tässä taitaa nyt taas avautua sukupolvien välinen kuilu. Jos puhutaan alkoholista niin sen saanti Marokossa ainakaan turistipaikoissa ei ole mikään ongelma. Agadirista alkoholia saa paikallisista huomaamattomista viinakaupoista. Sen lisäksi marketeista Uniprix, Sawma ja Anaprix löytyy runsaasti alkoholia. Vähän kaupungin ulkopuolella sijaitsee vielä meikäläistä Prismaa muistuttava Marjane.Marookolaiset viinit sekä olut ovat ihan maistamisen arvoisia.-Ravintoloita Agadirissä on joka makuun.Hintataso on meikäläista tasoa alhaisempi. Kuitenkin niin että ranta-alueella hinnat ovat keskustaa kalliimmat.Marokkolaisessa kaupunginosassa hotelli Sindibadin lähellä on vierekkäin neljä pientä ravintolaa, jotka ovat hyvin suosittuja ja tosi halpoja.Näissä paikoissa ei kuitenkaan kannata tilata mitään pihvejä.Nämä ravintolat ovat keskittyneet pääasiallisesti paikallisiin ruokiin.Marokkolaisessa kaupunginosassa eli Taljbortissa ei saa lainkaan alkoholia tuota hotellia lukuunottamatta.-Jos taas puhutaan sopasta minkä minä ymmärrän keitoksi,niin niitäkin löytyy.Erittäin mukavan makuista on harira-keitto. Se on pavuista valmistettu hyvin ravitseva keitto.Muut keitot ovat pääsääntöisesti soseutettuja.-Anteeksi jos olen ymmärtänyt kysymyksen väärin.

      • kasari

        ostanko konjakin suomesta vai vasta perillä agadirista?


    • VIPER vaan

      no halvinta soppaa jos haluat niin kannattaa tempaista taksilla marjaneen ja ostaa sieltä Donskaia(ranskalaista) vodkaa 4 euroa 70 cl pullo ja hyvää on! Just tätä kirjoittaessa nautiskelen... kaljat viinit kannattaa muutenkin hommatta täältä.
      Hassua on se että vaikka olis kuinka muslimimaa, niin kyllää täälläkin ne juopot löytyy jotka kerjää viinarahaa... :)

      • täti

        niin onhan suomikin muka kristitty maa (tai ainakin joskus oli) ja on kyllä kaukana siitä.. ihmiset ne on jotka sen maan tekee, jos ei ole omakohtaisesti kristitty/muslimi, niin ei kai se maa itsestäänkään sitä ole?


      • aivan!
        täti kirjoitti:

        niin onhan suomikin muka kristitty maa (tai ainakin joskus oli) ja on kyllä kaukana siitä.. ihmiset ne on jotka sen maan tekee, jos ei ole omakohtaisesti kristitty/muslimi, niin ei kai se maa itsestäänkään sitä ole?

        Noinhan se menee... Ihmiset ne sen maan tekee. Marokko taitaa olla ns. maallistunut islamilainen maa. Ihmisillä taitaa olla aika stereotypiset käsitykset muslimeista. Se(kin) on muuten hyvä syy matkustaa Marokkoon. Häviävät väärät ennakkoluulot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe