taitaa olla mustis, kun jani valkkas hannen ruokaseuraksi...
mira alkoi dissaamaan hannea
:-:
162137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Alkaa-verbi vaatii sitä seuraavalta verbiltä ensimmäisen infinitiivimuodon käyttöä. On siis grammatikaalinen virhe kirjoittaa 'alkoi dissaamaan', kun taas on täysin oikein kirjoittaa 'alkoi dissata'. Toki sillä oletuksella, että verbi 'dissata' voidaan ylipäätään hyväksyä korrektin kielenkäytön ilmentymäksi.
nykyisin hyväksytään alkaa virpomaan ihan täysin. Loppu on sun mielikuvitusta tai pätemisentarvetta.
Yleinen kielenkäyttö ei välttämättä ole grammatikaalisesti korreketia. Ainoastaan muoto alkaa verbin infinitiivi on grammatikaalisesti korrekti.
Älä muuten viitsi esiintyä niin profaanisti!
grammatiikka kielioppi
infinitiivi verbin nominaalimuoto, jota käytetään substantiivin tavoin ¶ Useissa kielissä verbillä on vain yksi infinitiivi, mutta suomessa niitä on useita, mm. "tehdä", "tehdessä", "tehden", ja osalla niistä on substantiivista taivutustakin.
profaani arkinen; epäkunnioittava; maallinen (uskonnollisen, hengellisen vastakohtana); epäpyhä
itsekohtainen asemo kuka ken mikä kumpi kumpainen maasto.
AGGRESSIIVI
Suomen kielen vanhojen modusten rinnalle on puhekielessä vakiintunut
aggressiivi. Se taipuu persoonissa ja luvuissa ja kaikissa tempuksissa.
Aggressiivin tunnus on toistaiseksi hyvin vaikeasti mihinkään sanaluokkaan määriteltävissä oleva VITTU. Vittu ei koskaan esiinny yksin, se edustaasiis eräänlaista pohjarakennetta tai osamorfeemia. Vittuun agglutinoidaan aina jokin persoona- tai relatiivipronomini. Jälkimmäiset esiintyvät poikkeuksetta paikallissijoissa.
Vittu pronomini -kombinaatio muodostaa siis aggressiiville tunnusomaisen modusrakenteen. Aggressiivirakenteen rektio on sellainen, että se vaatii peräänsä joko kieltomuodon pääverbin tai vaihtoehtoisesti paikallissijamuotoisen (harvemmin partitiivimuotoisen)kielteisen liitepartikkelin sisältävän pronominirakenteen. Funktioltaan
aggressiivirakenne on siis kieltoapuverbiä (en, et, ei) vastaava.
PREESENSTAIVUTUS
1.sg vittumä jaksa mitään myydä.
2.sg vittusä rupee mulle iniseen.
3.sg vittuse tullu ees paikalle, turhaan venasin.
1.pl vittume mitään pikkulapsia syödä, paskapuhetta.
2.pl vittute mihinkään raflaan tule, kunhan jauhatte.
3.pl vittune mistään mitään tiedä.
Persoonattomia:
Vittusiellä mitään ilmaista viinaa ollu.
Vittutäällä mikän kesä ole.
Vittutäällä jaksa pitempään notkua.
Muissa tempuksissa aggressiivi taipuu saman kaavan mukaan.
Imperfekti: Vittumä jaksanu sitä kissaa pelastaa.
Perfekti: Vittumä oo jaksanu kahteen viikkoon tiskata.
Pluskvamperfekti: Vittumä ollu jaksanu ees syödä päiväkausiin ennenku
jouduin tiputukseen.
HUOM!
Lause "Vittuse tippu tohon avantoon" ei ole aggressiivi, koska lauseen
imperfektimuotoinen predikaatti on indikatiivissa! Kyseessä on siis
tavallinen kirosanalla höystetty indikatiivilause, jonka nimeäminen
aggressiiviksi osoittaa sangen pitkälle kehittynyttä lingvistisen silmän
verkkokalvon rappeumaa.
AGGRESSIIVI MODUKSENA
Koska aggressiivi on modus, se ei voi esiintyä samassa lauseessa eri
modukseksi laskettavan predikaattimuodon kanssa. Aggressiivi, vanhan
kansan suussa ponsitapa, ilmaisee aktiivista närkästystä,kyllästymistä,
turhautumista, hermostumista ja suoranaista suuttumusta. Tarkemman
taustatunteen voi vastaanottaja päätellä kontekstista. Aggressiivin yhteydessä käytetään eräissä piireissä tehokeinona elekieltä, jonka luonne voi vaihdella sormimerkeistä aina täyskontaktimanööveriin. Tämänhetkisentietämyksen mukaan aggressiivia ilmaistaan samalla tavalla suurimmassaosassa maailman viittomakieliä.
Vittu-sanan soveliaat käyttökerrat kautta maailmanhistorian asettavat
käytölle korkeat vaatimukset:
"Enpä arvannut että he suuttuisivat noin vitusti." - Osama bin Laden, 2001
"Hei halooo, kuka vittu siitä saisi tietää?!" - Bill Clinton, 1999
"Paikallisia sadekuuroja... ja vitut!!" - Nooa, 4341 eKr "Missä vitussa me
ollaan!?" - Amelia Earhart, 1937 "Haluatte MINKÄ tuohon vitun kattoon!?" -
Michelangelo, 1566 "Miten vitussa sinä ratkaisit tuon!?" - Pythagoras, 126
eKr "Onhan se niin vitusti hänen näköisensä!" - Picasso, 1926 "Joka vitun
taukki ymmärtää tämän." - Einstein, 1905 "Mistä vitusta nuo kaikki intiaanit tuli?!" - Kenraali Custer, 1877 "Mikä vittu se oli?!" - Hiroshiman
pormestari, 1945 "Vitut täällä mitään jäävuoria ole." - Titanicin
kapteeni, 1912" "Kuka vittu jätti keulaportin auki?" - Estonian kapteeni, 1994 "Aja nyt vittu kovempaa!" - Prinsessa Diana, 1997 "Miks just mun pitää jäädä tänne vitun moduliin venaan?" - Apollo 11-astronautti Michael Collins, 1969 "Vittu tää on pelkkä flunssa." - Aleksanteri Suuri, 323 eKr "Ketään kiinnosta, jos me vallataan joku vitun Kuwait." - Saddam Hussein, 1990 "Kuka vittu laukaisi sen torpedon jo putkessa!?!" - Kurskin kapteeni Gennadiy P. Liachin, 2000 "Mitkä vitun hobitit?" - Sauron, 2945 kolmatta aikaa "Mikä vitun riskianalyysi?" Kaj-Erik Relander (Sonera) 2001
Tämä palsta meni ihan vituksi.
Niinhän se on mustis Saristakin kun Jani hiukan Sarin kanssa eilen leikki. Mira on kulkenut koko päivän Sarin perässä ettei Sari vaan mene lähellekään Jania. Tajuisi toi Mira nyt jo ajoissa että Jania ei kiinnosta tollanen kiimanen vanha luuska. Onneksi Mira lähtee huomenna talosta.
MITÄÄN KUN ON TOLLO TYRKKY HARPPU.... JANILLA IHANA TYTTÖ "ULKOMAAILASSA"ODOTTAMASSA ,, ---- MIRA ON NIIN INHOKKI ET ,,,,, EI RIITÄ ENÄÄ SANAT KUVAILEMAAN....
" Niinhän se on mustis Saristakin kun Jani hiukan Sarin kanssa eilen leikki."
Ei kai nyt sentään. Eihän Mira ole Sariin ihastunut vaikka humalassa suutelivatkin. Jos joku on Miran ihastuksen kohde niin Jani. Mira on mustasukkainen Sarille, ei Sarista!
"Dissaamaan"
Ei vittu mitä teinikieltä :DDDD
Alle ja yli 30-vuotiaat "dissaa" ,tosi teinejä!
Kai sitä saa olla mustis, jos on toiseen ihastunut?
Pyörittelisitkö itse vaan peukaloita ja katselisit kiltisti vierestä vastaavassa tilanteessa?
katsojilta,että Mira olisi puhunut täyttä asiaa Kalesta.
unohtui tuosta aiemmasta kirjoituksesta laittaakkin, että kivaa katsella kun Mira hermoilee aterian ajan ja varmaan käy jonkun reveliin kiinni jos jotain herjaa asiasta heittää..
Kakille jo otti luonnolle kun Sari ja Jaakko oli saunassa ja Mira tuskin selviää yhtään paremmin! Näyttäisi nyt sitten kaikille mikä on naisiaan ja puhelimet soimaan..
kainny sitä suaki alkas vituttaa jos noin kävis. mua ainaki alkas.