Katselin tuossa mennä viikolla Iltasanomista, minkälaisia tuloja tv-maajussit ilmoittelivat saavansa. Ei niin kovin suuria, mutta veronpalautukset olivat 2000-3000 euron luokkaa monella.
Mikä on maajussin salaisuus? Onko se siinä, että ostaa uuden traktorin ja laittaa sen poistoihin vai miten se menee? Kuka tietää?
Ja miksi maajussilta ylipäätään peritään veroa, kun hän saa veroista tulonsa? Ylläpidetäänkö tällä rahojen siirrolla jotakin maatalousvirastoa?
Mikä on maajussin salaisuus? Onko se siinä, että ostaa uuden traktorin ja laittaa sen poistoihin vai miten se menee? Kuka tietää?
Ja miksi maajussilta ylipäätään peritään veroa, kun hän saa veroista tulonsa? Ylläpidetäänkö tällä rahojen siirrolla jotakin maatalousvirastoa?
Vastaukset 55
Vanhimmat
Ei uutta traktoria "laiteta poistoihin" vaan sitä poistetaan vuosittain sen kuluessa ja vanhetessa.
Menkää vaikka työväenopistoon opiskelemaan kirjanpitoa kun ette näköjään ole sitä sosiologiaa lukiessanne ymmärtäneet.
Ei ihme, että olet kateellinen maajusseille, kun olet niin tyhmä.
olla, ellei ennakot täsmää lopullisten verotettavien tulojen kanssa. Mitäs tuossa on ihmettelemistä. Näinhän verottajaa kohtelee palkansaajiakin, joilla on ollutkin enemmän tai vähemmän tuloja, myös vähennyksiä kuin on ennakoitu.
Kyllä maajussitkin maksavat veronsa lainmukaisesti eivätkä heitä pimeitä keikkoja siihen malliin kuin etelän duunarit vain mitä sanot 100euroo tunnilta pienestä laatoitusurakasta.
Onneksi viimeisimmässä arvostusbarometrissä maatalous asetettiin ykkössijalle (MT 23.10.), ennen metallia, metsää ja IT-alaa. Sekin kuvastaa jotain rehdistä yrittäjyydestä.
Lipposen elintarvikevirastoon!
paljon...monesti kun ennakot ei satu kohilleen,joutuu maksamaan lisää viisikin tonnia helposti tai saa sen verran takaisin ...
ps joko ne tv.n jussit on tehdy valintoja....
...sitä löytyykin. Ei yllätä yhtään, että paskalehti iltasanomat uutisoi jopa veronpalautuksetkin, jotta saisi tyhmimmän kansanosan kadehtimaan.
Veronpalautus on pääasiassa korotonta lainaa valtiolle ja veronpalautusta kannattaa siten vältellä, sillä on epäedullista maksaa ensin ennakkoa ja saada omat rahat takaisin, suorastaan hölmöläisten peiton jatkamiseen verrattavaa.
Veroennakot määrätään aiempien vuosien tuloksen perusteella, eli varonpalautusta saanet ovat saaneet vähemmän tuloa kuin aiemmin, ja tätäkin joku täysi idiootti (i-s) voi kadehtia.
sakkiin,, ei kun säkki päähän...
paska. Yksi viisaimmista/harvoista joita tällä palstalla kirjoittaa.
ei muuta voi todeta. Tyhmyys saa minut vaikenemaan.
Oliko joku asiavirhe?
Mitä sopotusta tuokin on. Ihan älyvapaata horinaa.
Voi vittu ,että sä olet tyhmä veron palautukset on maksajan omaa rahaa.Kannatas käydä sinun lääkärillä .
Nimittäin, city einarilta, voi herran jumala sentään, omia maksamiaan rahoja saa takaisin, kukapa veroja vapaa ehtoisesti enemmän maksaa kuin sen mitä tilin päätös osoittaa.
juttu että noista täällä valittavista kaupunkilaisista ei yksikään osaisi laskea ennakkoverojaan eikä edes verovuoden loputtua täydennystarvetta!!!
Ja jos ei tiedä mitä tarkoittaa poisto tai miksi tulee yli 100 eurolla veronpalutuksia niin menkööt sänkyyn sikiöasentoon, laittakoon peukalon suuhun ja vinkukoon itsekseen omaa ymmärtämättömyyttä!
bruttotulosta. Kaikki vastuut hoitaessaan tulos nolla ja apuja ei tule mistään.
ja tuettavana oleva einari asiasta selviää. Kyllä peräkamarin pojat on jääneet majusseiks, tämä on faktaa.
osui ja uppos:D
Juuri kaltaisiasi idiootteja edellinen tarkoittikin
Et ilmeisesti osaa veroilmoitustasi täyttää, kyllä palkansaajillakin on verovähennyksiä.
Kun saat semmoisen, mikä valmiiksi täytetty palkan saajalle, niin ei suurta taitoa vaadi korjata puuttuvat vähennykset, ei verottaja vähennyksiä etsi, sinne vaan rankalla kädellä matka kulut ym. ym.... kyllä verottaja oikaisee (kas kummaa) jos liikaa laitat.
Miten voi tulos olla nolla palkan saajalla, jos tarkoitat verotuksen jälkeen?? voihan se mennä miinuksellekkin mutta se taas eri asia.
yrittäjien veroilmoituksia,kirjanpito mukaan lukien vuosikymmeniä. Olen ammattilainen, mutta se on eri asia...
ei ihme, että tukiaisia tarvitaan.
>>Kaikki vastuut hoitaessaan tulos nolla ja apuja ei tule mistään
Tuota sinun "tökkivää" sana varastoa, ei voi edes rivien välistä lukea mitään.
Taidat olla niitä veroviraston paperin pyörittäjiä tosi asiassa?
tulee sosiaalihuolto hätiin ja lykkää jussille tukiaisia kouraan paljoko siinä omaa yritystä tarvitaan jussit.
Eipä tule vaikka väität. Maataloustuki ei ole sosiaaliavustus, vaan kiinteä osa palkkaa.
http://ec.europa.eu/agriculture/capreform/index_en.htm
Tuolta selviää. Jos maanviljelijä tekee tappiota nykyisten ehtojen puitteissa, niin se on konkurssi
Key elements of the reformed CAP
A single farm payment for EU farmers, independent from production; limited coupled elements may be maintained to avoid abandonment of production,
this payment will be linked to the respect of environmental, food safety, animal and plant health and animal welfare standards, as well as the requirement to keep all farmland in good agricultural and environmental condition ("cross-compliance"),
a strengthened rural development policy with more EU money, new measures to promote the environment, quality and animal welfare and to help farmers to meet EU production standards starting in 2005,
a reduction in direct payments ("modulation") for bigger farms to finance the new rural development policy,
a mechanism for financial discipline to ensure that the farm budget fixed until 2013 is not overshot,
revisions to the market policy of the CAP:
asymmetric price cuts in the milk sector: The intervention price for butter will be reduced by 25% over four years, which is an additional price cut of 10% compared to Agenda 2000, for skimmed milk powder a 15% reduction over three years, as agreed in Agenda 2000, is retained,
reduction of the monthly increments in the cereals sector by half, the current intervention price will be maintained,
reforms in the rice, durum wheat, nuts, starch potatoes and dried fodder sectors.
(26/06/2003)
The legal texts were formally adopted at the Agriculture Council of September 2003.
ja sain viedä yli 3000 e ennakotki pois kun maatalouden tulo tänä vuonna putosi rajusti. Sonni oli ruhjoa hengiltä, joten lomittajien aikana maatalouden tuotto on pudonnut, kun heille olis ollu ylimääräistä työtä lypsää solulehmiä erikseen. Et kaiketi ymmärrä tätä kun et ymmärtäny tuota poiston osuuttakaan, mutta syy tuloksen huonontumiseen ei johtunut yksinomaan isännän saamattomuudesta tai huonommuudesta vaan yllättävästä pitkästä sairaslomasta. Joten karjatilaani en voinut hoitaa muuten kuin lomittajien avulla ja tilanteesta kärsii koko tila ei yksinomaan tänä vuonna vaan myös kahtena seuraavana vuonna ennenkuin saa taas homman pyörimään täydellisenä eli sellaisena kuin se oli ennen sairaslomaani. Joten verottaja saa tyytyä vähempään vielä seuraavina vuosinakin minun tilani kohdalla.
oliko nyt iltasanomat vai ilta lehti joka vuosia sitten uutisoi etusivullaan kuinka maatalous saa jälleen verohelpotuksia.. no ainaskin lehti teki vuoden myyntiennätyksen!..et seon joskus tämmöistä!!
.. maksa sinäkin kunnolla tuloista veroo vaikka 90 prossaa vuoden aikana niiin saat sit kavereilles kehuskella paljonko tuli veroja takasin
maksamaan. Kyllä sen verran ketkusta olennosta on kyse.Toisenvarainen lietana imee toisen verta.
Kyllä jäisi veronmaksu väliin,jollei työnantaja pidättäisi ja useimmissa tapauksissa välittäisi eteenpäin noita veroja.
Mistä luulet niiden ennakkoverolappujen tipahtavan luukusta, ellei verotoimistosta. Kumma, että toiset viitsivät levittää vääriä tietoja maajussien veronmaksuista. Korota sinäkin verokorttisi prosenttilukuja, niin saat takaisin valtiolle lainaamasi rahat. En ole lukenut juorulehtiä, mutta taitaa olla monelle yllätys pienempien tilojen tulot ja tuet. Ihan turhaa kadehtia. Ja autoja pihoilta kyttääville tiedoksi, että maalla voi asua muutenkin ja käydä kaupungissa töissä. Vaikka ympärillä olisi peltoa, ne eivät välttämättä ole autojen omistajien omistuksessa. Autot voivat olla myös aivan jonkun muun kuin maajussin.
Verotettavat tulot l.(verotiedot)eivät kerro maatalousyrittäjän kyseessä ollessa totuutta käytettävissä olevista rahavaroista lainkaan.
Maajussit vetää tulonsa verotuksessa alas mahtavilla poisto-oikeuksilla. Luonnollisia vähennyksiä ovat tietenkin ostopanokset tuotantoon mutta lisäksi tulontasaus keinoja on lukuisia. Tässä muutama. 1)Myyntien jaksotus(viljatilalla mahdollista esim tiettynä vuonna voi halutessa jättää viljan myyntitulot kokonaan pois verotettavasta tulosta)lue: myyn kaiken ennen vuoden vaihdetta, seuraavan syksyn sadon myyn vasta vuoden vaihteen jälkeen=jää yksi vuosi väliin kokonaan 2) Poistot max 25 % koneista. Lue= mikäli poistamatonta menojäännöstä on esim 40.000 euroa, on max.poisto 25 % = 10.000 euroa! joka vähentää suoraan verotettavaa tuloa, mutta EI käytettävissä olevaa rahaa viljelijän tilillä 3) Tasausvaraus,voi varautua tuleviin investointeihin laittamalla osan tulosta "sivuun" 4)Yksityiskäyttö, lue viljelijän oma ilmoitus mm sähkön, polttoöljyn, puhelimen, tietokoneen,jätehuoltomenojen yms..yms käytöstä maatalouteen/yksityiskäyttöön (kuka nyt ainakaan omaksi tappioksi ilmoittaa em. menoja 5) Ajopäiväkirja maatalouden "muka" ajetuista ajoista. Voi helposti laittaa muutaman tuhatkm maatalouden piikkiin, vähennys 0,42snt/km
Tässä ehkä joitakin syitä, miksi maatalousyrittäjät eivät Suomessa maksa juurikaan veroja. Pienituloinen palkansaaja maksaa saman, tai vähän enemmän kuin ison tilan Isäntä.
Näinhän se menee. Tosin taitaa pienituloisella palkansaajalla olla "hiukan" vähemmän rahaa lompsassaan kuin ökyisännällä kaiken tuon verosuunnittelun jälkeen.
Näin tehdään myös muissa yrityksissä lähinnä PK yrityksissä, laskutuksia (saatavia) voidaan siirtää, samalla investoidaan reilusti, vaikka pankki lainalla, siinä alv:n osuus näyttelee yksistään suurta osaa verottajalta saadun palautuksen muodossa.
Muista, se verotettava tulo ei katoa mihinkään, siirtyy vaan verotuksessa vuodella eteen päin, jos huonosti käy seuraavana vuonna myytävä kaksi vilja satoa??
mutta verosuunnittelussa on osattava tehdä "oikeat" ratkaisut, muuten se kostautuu seuraavina vuosina tuplasti.
Mitä noihin oman sähkönkäyttöön ja muihinkin "tuvanpuolen" menoihin tuloo, kyllä verottajalla on tarkat kriteerit paljonko yksityispuolen kuluihin saa mennä, ei niillä verotusta ratkaista millään tavalla, kyllä se on isommat asiat joilla verotusta säädellään ja siihenhän on juuri nuo tasausvaraukset yms eli verotusta voi itse säädellä ettei tule liian suuria heittoja vuosien välille. Sehän helpottaa verottajaakin kun se lähettää ennakkoveroliput viljelijälle niin ne osapuilleen pitävät kutinsa tasaisen verotuksen systeemillä.
Näihinkin lait on laatinut jokin muu kuin viljelijä itse ja hulluhan se on joka ei niitä hyödynnä, jos se vain on mahdollista.
Periaatteessa et valehdellt mitään, mutta noilla ei ole mitään merkitystä.
1. Viljanmyynnin siirtäminen ei vähennä tuloa, siirtää vain toiselle vuodelle, eikä onnistu kotieläintiloilla.
"2) Poistot max 25 % koneista. Lue= mikäli poistamatonta menojäännöstä on esim 40.000 euroa, on max.poisto 25 % = 10.000 euroa! joka vähentää suoraan verotettavaa tuloa, mutta EI käytettävissä olevaa rahaa viljelijän tilillä"
Mistä ihmeestä luulit sen 40 000 euroa ilmaantuneen? Se on joko velkaa jota lyhennetään yleensä poiston verran eli 10 000 euroa tai sitten on niin vakavarainen, että on jo maksanut verot edellisinä vuosina siitä 40 000 eurosta.
3. Tasausvaraus pitää paikkansa, voi myös tulouttaa verotettavaksi tuloksi, mutta se ei pienennä yhtään lopullista verotettavaa tuloa, siirtää vain toiselle vuodelle.
4. Yksityiskäytöstä verotoimistossa ei taatusti mene läpi mikään hölynpöly.
5. Sama kuin edellinenkin + jos väärennetyllä ajopäiväkirjalla saisitkin vaikka 2000km liikaa, verotettavaa se vähentäisi 840 ja keskimääräisellä 25% verolla hyöty olisi huikeat 210 euroa, kannattaako?
Kyllä, maatalouden verovähennysoikeuksilla mahdollistetaan myös osittain Suomessa kannattava tuotanto. Asia on ok niin kauan, kun puhutaan vain verotuloista tai siihen liittyvästä. Asia muuttuu kun tulee pohdittavaksi esim avioerotilanteessa maatalousyrittäjän kyky elättää lapsensa, eli sovitellaan elatusosuuksia puolisojen välillä. KÄytetäänkö silloin verotuloja, vai yritämmekö arvioida mahdollisesti käytettävissä olevia varoja realistisesti. Eli paljonko rahaa on oikeasti käytössä. Siinäpä eri viranomaisille pohdittavaa. mm KELA, työvoimaviranomaiset voisivat perehtyä hieman maatalouden tulomuodostukseen kun tekevät pääötöksiä kullekin kuuluvissa asioissa, ne jotka uskaltavat kokeilla, voivat nostaa yhteiskunnan maksamia (muitakin kuin EU:n) tukiaisia varsin mukavasti verotettavien tulojensa perusteella. Kukaan ei työkkärissä tai KELA:ssa kysele muuta kuin verotuspäätöstä. Halutessaan siis pelata, voi maatalousyrittäjäperhe hoitaa esim lukiota käyvälle lapselleen opintotukea varsin helposti paljon enemmän, kuin palkkatyöläisperhe.
Jos puhumme yhdestä (1) verovuodesta, voi maatalousyrittäjä pelata tulojensa kanssa erittäin paljon. Jos tarvetta on, voi viljatila pienentää väliaikaisesti tulojaan esim 20.000 euroa ihan kevyesti. Sen vuoksi maatilan tuloja täytyy tarkastella vähintään 5-vuoden periodilla, että päästään edes lähelle totuutta
Tuo on normaalia yritystaloudessa, saa vähä pelattua vuosien välillä. sanotaanko että kaikka siirtelyt ja varaukset tulee maksetttavaksi, muutaman vuoden sisällä. Se on sitä rahan kans pelaamista. Sellaisen on hankala käsittää jolle raha tulee tehdystä tunnista verot vähennettynä, 100% määrältään yksityistalouden käyttöön. Yritystoiminnassa rahaa liikkuu joka suuntaan, ja jos ei käsitä mikä on firman rahaa, ja mikä on omaa rahaa, ni se puulaaki on pian konkurssissa... että kun tilille tulee euro, niin siitä voipi olla 1.5snt jäämässä henkilökohtaisiin menoihin...
Ja yrityksen etu on työntekijän etu. Muista se!
Teoriassa kyllä, mutta käytännön hyödyn kannalta ei ole mitään järkeä, järkevintä on pitää verotettavan tulon kehitys tasaisena, sillä progressiivisen verotuksen aiheuttamaa vahinkoa ei saa takaisin.
Lisäksi kaikilla tiloilla edes liikevaihto ei yllä tuohon 20 tuhanteen euroon.
Jos vaikkapa mainitsemasi viljan myyntien siirtoa käytetään , rahat eivät ole käytettävissä, toisin kuin aiemmmin väitit.
Juorukalenterista seuraamalla näkee, että suuria poikkeamia ei ole (lukuunottamatta suurten investointien esim. navetta eläinten osto aiheuttamat velalla rahoitettavat tulokuopat), siihenhän se tasausvarauskin on tarkoitettu.
Tunnetusti maajusit saavat syksypuolella välillä syys-joulukuu pääosan tukipotistaan. Kyllä tämä mahdollistaa hyvinkin viljan myyntitulon tulouttamisen vasta esim. tammikuun 2 päivänä, jolloin verotuskin kevenee ko vuodelta jos niin halutaan systä tai toisesta. Käytettävissä olevaa rahaa se kaikki on, vaikka tuloutus siirtyy pari kuukautta eteenpäin. Myös laskutusta voi aikaistaa, eli tavara toimitetaan ennen vuoden vaihdetta, maksetaan vasta tammikuussa. Verohyöty siis heti.
Jos tila ei yllä 20.000 euron liikevaihtoon olisi parasta lopettaa tuotanto äkkiä. Myydä ne vähäiset maatkin pois äkkiä, kun hinta on nyt kohdallaan.
20.000 euroa liikevaihtoa syntyy n. 20ha viljatilalla. Tämän kokoinen maatila ei ketään elätä, eikä se olisi kyllä tarpeenkaan. Ne ajat ovat ohi kun eläminen onnistui vain oleskelemalla ja puhdetöitä tekemällä.
Mielestäni viljatilan täytyy olla väh. 50 ha, että siinä edes yhdelle ihmiselle olisi töitä kesäkuukausiksi. Talvet onkin sitten jatkuvaa lorvailua.
Eipä tällaisiin trollauksiin kannattaisi puuttua, mutta taidat todella sekottaa osakeyhtiöiden ja maatalouden verotukset keskenään. Maatalouden verotuksessa on kassaperiaate, eli siirretty viljan tms myyntitulo ei todellakaan ole käytettävissä ennen maksupäivää! Samoin mainitsemasi 40000 euron koneinvestointi vaatii 44400 euroa rahaa, josta 10000 voi vähentää maksimissaan ja alvin (4400) saa takaisin seuraavan vuoden kesä-heinäkuussa. Toisinsanoen kun panostat koneeseen 44400, niin verotus "kevenee" n3000 euroa, eli verojen nollaus konehankinnoilla aiheuttaa nopeasti kassakriisin! Muutenkaan kenenkään ei kannata koneita ostella verovähennysten takia, ne kun menettävät arvoaan nopeasti ja jos myydessä saa poistamatonta pääomaa enemmän koneesta, niin se tuloutetaaan automaattisesti ja siitä joutuu maksamaan normaalit tuloverot.
"Maailmassa on vikana se, että tyhmät ihmiset ovat niin varmoja kaikesta -ja älykkäät niin epävarmoja" (Bertrand Russel)
Maksu siirretään seuraavalle vuodelle, niin se näkyy siellä seuraavana vuotena verotuksessa. Ei mitään hyötyä. Vero menee joka tapauksessa.
Meilläpäin 40000 koneinvestintiin tarvii 48800:- rahaa koska koneiden alv on 22%.
Juu näinkin voi käydä kun on sama pää kesät talvet ja viä se palaaki aina välillä kun näitä "veroasiantuntijoiden" solvausviestejä lukee! Eli 10000 vähennykseen tarvitaan 48800 rahaa!
Jussin salaisuus on jatkuvuus. Tulot ovat varmat, kuin "Manulle illallinen" Pitkässä juoksussa nettovoitto kasvaa äkkiä, ja varoja riittää.Investointeja ei todellakaan tehdä joka vuosi, vaikka tulot kyllä ovat suht.vakiot jatkuvalla syötöllä vuodesta toiseen.
Esim kasvinviljelytilalla traktorin osto on ajankohtaista noin 15 v välein. Kuitenkin 15 vuotta rahaa kertyy tilille
mikäs sen varmempaa tuloa, kuin se että maksetaan tehdytä työtunnista. kun raha paukahtaa tilille, niin jokainen € on käytettävissä omaan hyvinvointiin. Eri asia maataloudessa, jossa tukia maksetaan hehtaarille, ja hehtaarin hinta lienee jossain 5000-8000€ kieppeillä. Jotta hehtaarin tuloilla saadana investinti maksettua, aikaa kuluu vaatimattomat 50-80 vuotta.
Ai niin, ja pellon ostohintaa ei voi vähentää verotuksessa. Pellon vuokran saa vähennettyä. Ja pellon vuokratkin on karannu käsistä. jos menee yli 200€ vuodessa, niin ei paljoa naurata. Karjatiloilla oli eri asia siihen aikaan, kun maksettiin laajaperäistämispalkkiota, joka määräytyi pinta-alan ja elukoitten suhteessa. Eli jos lisämaan tarve olimuutamia heehtaareita, niin niistä kannattikin jo maksaa ekstraa, jotta saatiin korkeampi laajaperäistämis palkkio. Tätänykyä, kun tilatuki maksetaan nurmillekkin, ei tuota edellämainittua kannattavuutta ylisuuren vuokran maksuun ole.
Maajusseille tosiaan maksetaan siit, että kehtaavat viljelyä harrastaa. Työksi sitä on aika vaikea monella isännällä kutsua.
Työ on sitä,etä aamulla mennään klo 7-8 duuniin, ja kotiin lähdetään noin 16.00. Ja joka jumalan arkipäivä, kesät talvet. JOtku tekee tosin myös yötöitä, saadakseen murua perheelle leivän päälle
Varo vaan työnantajasi ottaa halpatyövoimaa , pistää sinut kalliina kilometritehtaalle. Tai muutatko työn perässä Intiaan tai johonkin muualle, sinnehän suomalaiset firmat menevät tukkaputkella.
meillä mennään aamulla kuuden jäljestä navetalle töihin ja jälkeen iltakuuden vasta on hommat valmiit.Päivällä on parin tunnin ruuanvalmistus ja syönti aika.
Ja näin tehdään JOKA jumalan päivä. Kesät talvet arjet pyhät.
Ja välillä täytyy olla yölläkin avustelemassa maailman suurinta ihmettä, syntymää.
Sitten viikonloput vapaata, 5 viikkoa vuodessa lomaa pekkaspäivät.
Vapaat viikonloput tekevät jo 104 päivää vuodessa pois töistä.
5 lomaviikkoa tekee 25 päivää lisää, koska viikonloppuvapaat sisältyy jo tuohon 104:ään päivään. Sekä tietty pekkaspäivät 1/kk.
Eli 141 päivää vuodessa, jolloin ei ole töitä!!!
Karjatilalla 24 päivää vuodessa.
Eli lähes kuusinkertainen määrä vapaata. (6x24=144)
valtaosa viljatiloista tekee muuta työtä, ja kesäloman toinen puuol pidetään keväällä, jotta saadaan kylyvetyä, ja toinen puol syksyllä puintiaikaa. Lypsylehmä taloossa talvella on vähä rauhallisempaa, päivästä kuluu vain 12 tuntia maatalouteen ja eläimiin liittyvään hommaan, kesällä työpäivät on 14-16 tunnin tasoo. touko-syyskuun aikana saattaa olla ehkä 10 vähä lyhkääsempää päivää.
Ei tuo ole työtä. ihan oikeassa olet. työviikossa on 40 tuntia, ja 60 tuntinen viikko on kevyt lyhyt viikko maajussilla. Sairastuessa maajussi menee tekemään semmosta hommaa minkä vammaltaan kykenee, lehemät kuitenki pitää lypsää ja ruokkia vaivasta riippumatta. Vekkulia hommaa kyynärsauvojen kans rehata navetalla.
miksi kukaan tuommoiseen lähtee, kun työviikossa voisi olla 5 työpäivää, ja 40 tuntia, ja sunnuntaitöistä sais 2xpalkan, ja juhlapyhät olis vapaat ja kesälomia olis. hulluja ovat..
on työtä ja kenen duuni on oikeaa työtä, taidoillasi voisit siis olla presidentti.
Yleiskäsitteenä työt on sitä että saa itsensä ja perheensä jos on elätettyä työpanoksellaan. kukin tyylillään.
Eikä töissä olla joka arkipäivä, muistappa pekkaset... pätkähtää 1,5h/viikko.
Duunarina ittekin.
Arvaappa ketkä ovat tyämarkkinoilla haluttua väkeä, maaseudun juuret omaavat nuoret, heille työ on tullut tutuksi alle kouluiässä opeteltu ja aloitettu töiden avustaminen.
Siinä sulle infoo...
Niin ja aloittajalle!
Ennakko onko koskaan kuullut sellaisesta aloittaja?
Maaseudulla ollaan totuttu suuriin ennakoihin, ja parempi niin kuin maksella kuin kuollutta lehmää.
tuon määritelmän mukaan minä en sitten käy töissä ja minukaltaistani on aika monta Suomessa ja kunta kohtaisesti laskettuna meitä löytyy Helsingistä eniten.
Määritelmäsi mukaan en käy töissä koska menen töihin noin 9:ksi ja lopetan ennen 15:ta ja kaiken lisäksi pidän lomaa joka ainut kesä ja vielä koko kesän putkeen.
Bonuksena vielä päälle myös jouluviikot ovat loma-aikaa.
Suoraan sanoen ja kokemukseen perustuen vaihdettuani karja hommista palkka työhön on jotenkin tuntunut siltä että olisi aina lomalla,