Katsoiko kukaan eilen? Tuli tippa linssiin
elokuva
tunnit
7979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen nähnyt sen jo aiemmin, yhä oli hyvä.
..., edelleen hyvä, koskettava ja ajatuksia herättävä.
se tänään klo 21.00 nelosella :)
Hyvä naisenergia-elokuva, jossa on opetus:
jos kaksi bisseä luopuu heterokulissistä - edes yhdeksi viikonlopuksi - niin huonosti käy.
Ei kyllä ole minun tulkintani ko tarinasta. Mutta hyvä leffa joo, varsinkin Susan Sarandon on aina vaikuttava.
Tuon Thelma ja Louise -elokuvan juonikuvio muistuttaa erästä toista elokuvaa:
Molemmissa ystävät lähtee yhteistä viikonloppua viettämään kahdestaan, salassa puolisoilta.
Mukamas "kalastamaan vuoristossa".
ja kuinkas käy? molemmissa elokuvissa yrittävät toteuttaa itseään, mutta lopulta molemmissa päähenkilöt tuhoutuu, ympäristön takia.
Mitä se kertoo yhteiskunnasta?
kirjan? Luin pari viikkoa sitten, ja nyt katsoin elokuvan. Vaikka leffa oli hienosti tehty, upeat näyttelijät jne, täytyy sanoa, että kirja teki paljon suuremman vaikutuksen ja pidin siitä enemmän. Muuten saman kirjailijan (Cunningham) kirja ja siitä tehty elokuva Koti Maailman Laidalla (Home at The End of the World) ovat myös ihan kiinnostavia.
Tunnit-kirjan luettuani tuli tarve lukea myös Woolfin alkuperäinen Mrs Dalloway. Ja ehkä muitakin Woolfin kirjoja ja joku elämänkerta. Suosituksia?