mikä silloin avuksi. Pikkuinen aussi on kova kerjäämään ruokaa, luulen sen kuitenkin saavan aivan tarpeeksi. Annan nappuloita, joskus siihen mukaan maksalaat.makaronijauhelihalaat. keit.kalaa, toisinaan keiton lientä, vähän piimää tai viiliä, muutamia ruokailu juttuja mainitakseni.
Koiran massu on kyl hyväs kunnossa noin kakkaamisen kannalta, mut se syö välillä ruohoja ja yrittää oksentaa. On saanut matolääkkeet syksyllä sekä muut rokotteet.
Apuva
Koiraa närästää
6
2965
Vastaukset
- päivän
pari. Ja sitten sitä asidofilus piimää "laktoositonta" maitotuotetta ainoastaan. Ei maustettuja ruokia minkäänlaisia, joskus hieman suolaa, ei muuta maustetta mihinkään. Jos on makaronilaatikko kaupan valmista, älä anna. Samoin muiden valmistuotteiden kanssa, ihan pieni maisti ei muuta, ei ruoaksi saakka.
Toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan, närästys saattaa johtua siitä että on saanut näitä mausteita ruoan mukana jotka ei koiran mahaan kuulu. Naudanmahaa pakasteena suosittelen ostamaan huomenna, saa melkein mistä vaan eläinosastoilta sijaitsevista pakastimista. Sekoita sitä nappuloiden joukkoon, ensin vähän ja seuraavana päivänä vähän enemmän. Tasapainoittaa sitä koiran happotasapainoa siellä mahassa. Jätä kaikki maustetut ruoat pois kokonaan koiran ruokavaliosta.- tillyh
Miksi ruohon syönnin takia koira täytyisi paastolle laittaa?
Monet koirat syövät ruohoa ja sitten kakostelevat ja oksentavat, se ei oikeastaan kerro vääränlaisesta ruokinnasta eikä närästyksestä, tai alkaahan se närästämään sitten kun ruohoa on syöty :)
Kissathan syövät ruohoa puhdistaakseen vatsaansa karvapalloista tms. mutta koirilla se taitaa enimmäkseen olla vain tapa.
Älä anna koiran syödä ruohoa, sillähän vaivasta pääsee. En usko, että ruokinnassa mitään varsinaista vikaa on jos ulostekin on ihan "hyvää" :)eikä vatsa muutoinkaan vaivaa.
Mausteisia ja suolaisia (valmis) ruokia kannattaa tietenkin välttää. näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.- ehkä kestä
mixmaxi kirjoitti:
näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.
- Pleura
ehkä kestä kirjoitti:
maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.
koittaa ruokakuppeja ja vesikippoa pitää korkeemmalla...siis jos on isosta koirasta kyse. Meidän koiralla on silloin tällöin pahoinvointia ja juuri sellaista kellertävää oksennusta tulee ajoittain. Ostin eläin kaupasta sellasen telineen jonka korkeutta saa säätää koiran koon mukaan. Yhteen aikaan syötin emmalle maksalaatikkoa ja makarooni looraa...kai liian mausteisia..mutta ne ei oikeen sopineet mahalle. Suosittelen sekottaa monista eläinkapoista saatavaa pakastettua NEU-ruokaa nappuloihin. Niitä on monta erilaista vaihtoehtoa ja maistuu ainakin meidän nirsolle. Karva kiiltää ja virtaa löytyy. Näillä on ainakin meillä toiminut.
- jo,o
ruohon syönti ja oksentaminen on normaali tapa puhdistaa mahaa..ei se ole vaarallista.. hyvät ruoat koirallasi on.. älä ole huolissasi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1671783Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561357Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1941126Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi541087Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus761039Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e37985- 61905
- 66903
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy211865Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali155830