mikä silloin avuksi. Pikkuinen aussi on kova kerjäämään ruokaa, luulen sen kuitenkin saavan aivan tarpeeksi. Annan nappuloita, joskus siihen mukaan maksalaat.makaronijauhelihalaat. keit.kalaa, toisinaan keiton lientä, vähän piimää tai viiliä, muutamia ruokailu juttuja mainitakseni.
Koiran massu on kyl hyväs kunnossa noin kakkaamisen kannalta, mut se syö välillä ruohoja ja yrittää oksentaa. On saanut matolääkkeet syksyllä sekä muut rokotteet.
Apuva
Koiraa närästää
6
3001
Vastaukset
- päivän
pari. Ja sitten sitä asidofilus piimää "laktoositonta" maitotuotetta ainoastaan. Ei maustettuja ruokia minkäänlaisia, joskus hieman suolaa, ei muuta maustetta mihinkään. Jos on makaronilaatikko kaupan valmista, älä anna. Samoin muiden valmistuotteiden kanssa, ihan pieni maisti ei muuta, ei ruoaksi saakka.
Toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan, närästys saattaa johtua siitä että on saanut näitä mausteita ruoan mukana jotka ei koiran mahaan kuulu. Naudanmahaa pakasteena suosittelen ostamaan huomenna, saa melkein mistä vaan eläinosastoilta sijaitsevista pakastimista. Sekoita sitä nappuloiden joukkoon, ensin vähän ja seuraavana päivänä vähän enemmän. Tasapainoittaa sitä koiran happotasapainoa siellä mahassa. Jätä kaikki maustetut ruoat pois kokonaan koiran ruokavaliosta.- tillyh
Miksi ruohon syönnin takia koira täytyisi paastolle laittaa?
Monet koirat syövät ruohoa ja sitten kakostelevat ja oksentavat, se ei oikeastaan kerro vääränlaisesta ruokinnasta eikä närästyksestä, tai alkaahan se närästämään sitten kun ruohoa on syöty :)
Kissathan syövät ruohoa puhdistaakseen vatsaansa karvapalloista tms. mutta koirilla se taitaa enimmäkseen olla vain tapa.
Älä anna koiran syödä ruohoa, sillähän vaivasta pääsee. En usko, että ruokinnassa mitään varsinaista vikaa on jos ulostekin on ihan "hyvää" :)eikä vatsa muutoinkaan vaivaa.
Mausteisia ja suolaisia (valmis) ruokia kannattaa tietenkin välttää. näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.- ehkä kestä
mixmaxi kirjoitti:
näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.
- Pleura
ehkä kestä kirjoitti:
maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.
koittaa ruokakuppeja ja vesikippoa pitää korkeemmalla...siis jos on isosta koirasta kyse. Meidän koiralla on silloin tällöin pahoinvointia ja juuri sellaista kellertävää oksennusta tulee ajoittain. Ostin eläin kaupasta sellasen telineen jonka korkeutta saa säätää koiran koon mukaan. Yhteen aikaan syötin emmalle maksalaatikkoa ja makarooni looraa...kai liian mausteisia..mutta ne ei oikeen sopineet mahalle. Suosittelen sekottaa monista eläinkapoista saatavaa pakastettua NEU-ruokaa nappuloihin. Niitä on monta erilaista vaihtoehtoa ja maistuu ainakin meidän nirsolle. Karva kiiltää ja virtaa löytyy. Näillä on ainakin meillä toiminut.
- jo,o
ruohon syönti ja oksentaminen on normaali tapa puhdistaa mahaa..ei se ole vaarallista.. hyvät ruoat koirallasi on.. älä ole huolissasi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6910209Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?756966Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit256956Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1006230Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k965753Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?445298Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh765050Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset184537Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus344531Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja474172