Koiraa närästää

mikä silloin avuksi. Pikkuinen aussi on kova kerjäämään ruokaa, luulen sen kuitenkin saavan aivan tarpeeksi. Annan nappuloita, joskus siihen mukaan maksalaat.makaronijauhelihalaat. keit.kalaa, toisinaan keiton lientä, vähän piimää tai viiliä, muutamia ruokailu juttuja mainitakseni.
Koiran massu on kyl hyväs kunnossa noin kakkaamisen kannalta, mut se syö välillä ruohoja ja yrittää oksentaa. On saanut matolääkkeet syksyllä sekä muut rokotteet.
Apuva

6

3181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivän

      pari. Ja sitten sitä asidofilus piimää "laktoositonta" maitotuotetta ainoastaan. Ei maustettuja ruokia minkäänlaisia, joskus hieman suolaa, ei muuta maustetta mihinkään. Jos on makaronilaatikko kaupan valmista, älä anna. Samoin muiden valmistuotteiden kanssa, ihan pieni maisti ei muuta, ei ruoaksi saakka.
      Toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan, närästys saattaa johtua siitä että on saanut näitä mausteita ruoan mukana jotka ei koiran mahaan kuulu. Naudanmahaa pakasteena suosittelen ostamaan huomenna, saa melkein mistä vaan eläinosastoilta sijaitsevista pakastimista. Sekoita sitä nappuloiden joukkoon, ensin vähän ja seuraavana päivänä vähän enemmän. Tasapainoittaa sitä koiran happotasapainoa siellä mahassa. Jätä kaikki maustetut ruoat pois kokonaan koiran ruokavaliosta.

      • tillyh

        Miksi ruohon syönnin takia koira täytyisi paastolle laittaa?
        Monet koirat syövät ruohoa ja sitten kakostelevat ja oksentavat, se ei oikeastaan kerro vääränlaisesta ruokinnasta eikä närästyksestä, tai alkaahan se närästämään sitten kun ruohoa on syöty :)

        Kissathan syövät ruohoa puhdistaakseen vatsaansa karvapalloista tms. mutta koirilla se taitaa enimmäkseen olla vain tapa.

        Älä anna koiran syödä ruohoa, sillähän vaivasta pääsee. En usko, että ruokinnassa mitään varsinaista vikaa on jos ulostekin on ihan "hyvää" :)eikä vatsa muutoinkaan vaivaa.

        Mausteisia ja suolaisia (valmis) ruokia kannattaa tietenkin välttää.


      • näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
        Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
        Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.


      • ehkä kestä
        mixmaxi kirjoitti:

        näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
        Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
        Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.

        maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.


      • Pleura
        ehkä kestä kirjoitti:

        maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.

        koittaa ruokakuppeja ja vesikippoa pitää korkeemmalla...siis jos on isosta koirasta kyse. Meidän koiralla on silloin tällöin pahoinvointia ja juuri sellaista kellertävää oksennusta tulee ajoittain. Ostin eläin kaupasta sellasen telineen jonka korkeutta saa säätää koiran koon mukaan. Yhteen aikaan syötin emmalle maksalaatikkoa ja makarooni looraa...kai liian mausteisia..mutta ne ei oikeen sopineet mahalle. Suosittelen sekottaa monista eläinkapoista saatavaa pakastettua NEU-ruokaa nappuloihin. Niitä on monta erilaista vaihtoehtoa ja maistuu ainakin meidän nirsolle. Karva kiiltää ja virtaa löytyy. Näillä on ainakin meillä toiminut.


    • jo,o

      ruohon syönti ja oksentaminen on normaali tapa puhdistaa mahaa..ei se ole vaarallista.. hyvät ruoat koirallasi on.. älä ole huolissasi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3880
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3466
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3078
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2920
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1914
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1908
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1749
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1693
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1691
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1644
    Aihe