Koiraa närästää

mikä silloin avuksi. Pikkuinen aussi on kova kerjäämään ruokaa, luulen sen kuitenkin saavan aivan tarpeeksi. Annan nappuloita, joskus siihen mukaan maksalaat.makaronijauhelihalaat. keit.kalaa, toisinaan keiton lientä, vähän piimää tai viiliä, muutamia ruokailu juttuja mainitakseni.
Koiran massu on kyl hyväs kunnossa noin kakkaamisen kannalta, mut se syö välillä ruohoja ja yrittää oksentaa. On saanut matolääkkeet syksyllä sekä muut rokotteet.
Apuva

6

2950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivän

      pari. Ja sitten sitä asidofilus piimää "laktoositonta" maitotuotetta ainoastaan. Ei maustettuja ruokia minkäänlaisia, joskus hieman suolaa, ei muuta maustetta mihinkään. Jos on makaronilaatikko kaupan valmista, älä anna. Samoin muiden valmistuotteiden kanssa, ihan pieni maisti ei muuta, ei ruoaksi saakka.
      Toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan, närästys saattaa johtua siitä että on saanut näitä mausteita ruoan mukana jotka ei koiran mahaan kuulu. Naudanmahaa pakasteena suosittelen ostamaan huomenna, saa melkein mistä vaan eläinosastoilta sijaitsevista pakastimista. Sekoita sitä nappuloiden joukkoon, ensin vähän ja seuraavana päivänä vähän enemmän. Tasapainoittaa sitä koiran happotasapainoa siellä mahassa. Jätä kaikki maustetut ruoat pois kokonaan koiran ruokavaliosta.

      • tillyh

        Miksi ruohon syönnin takia koira täytyisi paastolle laittaa?
        Monet koirat syövät ruohoa ja sitten kakostelevat ja oksentavat, se ei oikeastaan kerro vääränlaisesta ruokinnasta eikä närästyksestä, tai alkaahan se närästämään sitten kun ruohoa on syöty :)

        Kissathan syövät ruohoa puhdistaakseen vatsaansa karvapalloista tms. mutta koirilla se taitaa enimmäkseen olla vain tapa.

        Älä anna koiran syödä ruohoa, sillähän vaivasta pääsee. En usko, että ruokinnassa mitään varsinaista vikaa on jos ulostekin on ihan "hyvää" :)eikä vatsa muutoinkaan vaivaa.

        Mausteisia ja suolaisia (valmis) ruokia kannattaa tietenkin välttää.


      • näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
        Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
        Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.


      • ehkä kestä
        mixmaxi kirjoitti:

        näitäkin vinkkejä, en toisin useasti anna valmis eineksia, joskus vähän nappuloiden kans maksalaat- tai porkkanalaat.
        Koira syö todella harvoin ruohoa, kesällä kait yhden kerran ja oksensi sit kellertävää vaahtoa.
        Kiitos palautteesta, mukavia hetkiä itse kullekin "turrikkaittensa" kanssa.

        maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.


      • Pleura
        ehkä kestä kirjoitti:

        maksalaatikkoa. Oma esesmennyt villikseni oksensi keltaista vaahtoa aina kun annoin maksalaatikkoa.

        koittaa ruokakuppeja ja vesikippoa pitää korkeemmalla...siis jos on isosta koirasta kyse. Meidän koiralla on silloin tällöin pahoinvointia ja juuri sellaista kellertävää oksennusta tulee ajoittain. Ostin eläin kaupasta sellasen telineen jonka korkeutta saa säätää koiran koon mukaan. Yhteen aikaan syötin emmalle maksalaatikkoa ja makarooni looraa...kai liian mausteisia..mutta ne ei oikeen sopineet mahalle. Suosittelen sekottaa monista eläinkapoista saatavaa pakastettua NEU-ruokaa nappuloihin. Niitä on monta erilaista vaihtoehtoa ja maistuu ainakin meidän nirsolle. Karva kiiltää ja virtaa löytyy. Näillä on ainakin meillä toiminut.


    • jo,o

      ruohon syönti ja oksentaminen on normaali tapa puhdistaa mahaa..ei se ole vaarallista.. hyvät ruoat koirallasi on.. älä ole huolissasi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1873
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      164
      1352
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      68
      1161
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1017
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      941
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      855
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe