Voi hyvänen aika sentään. Söin pari lusikallista lapsen luumusosetta. Puoli tuntia, vatsaa alkaa vääntää aivan kauheasti ja olen vessassa "kakkosella" puoli tuntia.
Millaisiakahan väänteitä tuo voi lapsessa saada aikaan; syö kerralla kuitenkin enemmän kuin pari lusikallista ja masu sata kertaa pienempi.
Varokaa luumusosetta!
Millaisiakahan väänteitä tuo voi lapsessa saada aikaan; syö kerralla kuitenkin enemmän kuin pari lusikallista ja masu sata kertaa pienempi.
Varokaa luumusosetta!
Vastaukset 10
Vanhimmat
että tuli siitä soseesta? Onko vauvallesi tullut siitä jotain? Meillä on syönyt purkillisen kerrallaan ja myös silloin tällöin puuron seassa. Ei mitään oireita...sama tyytyväinen vauva kuin ennen syömistäkin.
Uskoisin, että tuli soseesta. En ole syönyt moneen tuntiin muuta. Mulle ainakin kuivatut luumut aiheuttaa saman spontaanireaktion, mutta en tosiaan arvannut että noin pienestä määrästä voisi tulla mitään.
Vauva vähän itkeskeli, mutta nukkuu nyt. Pitää kyllä miettiä, uskaltaako sitä enää antaa.
luumusoseesta johtuvaa noim voimakas reaktio.
Jos luumusosetta noin varoo, niin jää joulutortutkin syömättä.
jos sulla menee maha sekasin niin ei setarkota et muilla menis. JÄRKEEE !!!!
että sun kersallas ei ole yhtä herkkä vatsa.
Kannattaa kuitenkin olla varovainen, ainakin ensimmäisiä kertoja antaessa. On meinaan melko stydiä ainetta.
No siis hei, tottakai ensimmäisellä kerralla annetaan vain pieni maistiainen! Eihän kukaan niin tyhmä ole?
Jos siitä lähdettäis, että vauvalle saa syöttää vain sellaista, mikä ei aiheuta kenellekään mitään vatsaoireita, ei vauvoille voisi syöttää yhtään mitään.
Onhan se tunnettua, että luumulla on laksatiivisia vaikutuksia suurelle osalle ihmisistä. Mutta joillekin se saattaa aiheuttaa jopa ummetusta.
onko se sitten tyhmyyttä, jos ENSIMMÄISILLÄ kerroilla erehtyy antamaan enemmän. Vai pikeminkin tietämättömyyttä? Veikkaisin jälkimmäistä.
sun itsesi kannattaisi jättää luumut syömättä
Mutta varoituksen sana tosiaan, jos kerran aikuisen vatsa menee noin vähästä sekaisin, voi vain kuvitella mikä tilanne on herkkävatsaisen vauvan kohdalla.
joka ilta puoli purkkia puuron seassa, että masu toimii kunnolla. hyvin toimii ainaki meillä, ei o ripulia tullu.